Pro menší zásilky balíkovna za 60 Kč, nebo zásilkovna za 69 Kč. Doprava zdarma nad 2300,-

Jak pečovat o pokožku na dovolené? Tipy a triky, které vás zachrání

Jak pečovat o pokožku na dovolené? Tipy a triky, které vás zachrání

Začalo období dovolených, výletů a vodních radovánek, ale také různých bolístek, které nám dokážou znepříjemnit život. Přinášíme vám proto rady a tipy, jak se rychle zotavit a nekazit si náladu.

Právě v létě je naše pokožka nejvíce náchylná na nejrůznější poškození – máme minimum oblečení, a tak ji nic nechrání. Ohrožují ji sluneční paprsky, nečistoty, chlór nebo třeba i drobné oděrky a poranění při sportu.

Není to však tak tragické, jak to může na první pohled vypadat. Stačí dodržovat pár doporučení, popřípadě trošku pomoct naší imunitě, a pokožka se brzy zahojí.

Všechny možné neduhy jsme rozdělili do čtyř kategorií, aby byl výčet co nejpřehlednější. Pokud vás k tématu něco napadne, ať už vlastní zkušenost nebo dotaz, napište nám do diskuse pod článkem :-)

Komplikace č. 1 – spálení ze sluníčka

Náš tip

I oči potřebují ochranu

UV záření nepůsobí jen na pokožku, ale i na naše oči. V chudších vysokohorských oblastech dokonce způsobuje slepotu, takže určitě myslete i na používání slunečních brýlí s ochranou v kategorii 3, případně kontaktní čočky, které již UV filtr obsahují.

Ačkoli víme, že vystavovat se delší dobu na sluníčku je nebezpečné, jednou za čas se v honbě za krásným opálením spálí asi každý z nás. Buď děláme chybu, že se opalujeme na přímém slunci bez patřičného základu, nebo si naopak říkáme, že je naše pleť už opálená a žádný opalovací krém nepotřebujeme.

Nejdůležitější je prevence, tedy vyhýbat se sluníčku, když je nejsilnější (11:00 až 13:00 hod.). Samozřejmostí by pak měly být ochranné krémy s UV faktorem, v dovolenkových desitinacích na jihu Evropy klidně 30. Čím blíže k rovníku se přibližujete a čím déle chcete být na sluníčku, tím by měl být UV faktor vyšší.

Nemusíte se přitom obávat, že byste se z dovolené vrátili bílí jako albíni. Odborníci i naše vlastní zkušenosti ukazují, že i při aplikaci vysokého UV faktoru je pokožka krásně a hlavně zdravě opálená. Jen to potrvá delší dobu.

Jaký faktor má mít můj opalovací krém?

Pokud chcete vědět, jaký použít opalovací krém, je důležité zjistit, za jakou dobu vaše pokožka zčervená. Rozlišujeme čtyři základní typy kůže:

Typ kůže Reakce na slunění Doporučený UV faktor Začervenání nastane

I. Keltský typ
– světlá až bledá, s pihami, vlasy světlé nebo zrzavé, pleť nelze opálit a rychle se spálí 

vždy, pokožka zčervená a loupe se u nás 12 až 16, blíže k rovníku 20 až 30 do 10 minut

II. Evropan se světlou pletí
– světlá pokožka i vlasy, sklony k pihám, lze ji opálit, ale často se spálí

vždy, pokožka se lehce opálí a loupe se u nás 10 až 12, blíže k rovníku 16 až 20 za 10 až 20 minut

III. Evropan s tmavou kůží
– u nás nejrozšířenější fototyp, dobře se opaluje a málokdy se spálí, rychle se vrací do normálu, vlasy tmavě blond až hnědé

běžná, opálení vydrží u nás 6 až 10, blíže k rovníku 10 až 16 za 20 až 30 minut

IV. Středomořský typ
– tmavší pokožka, hnědé až černé vlasy, výborně se opaluje a je velmi odolná proti spálení

minimální u nás 4 až 6, blíže k rovníku 6 až 10 za 40 minut

Ideální UV faktor pak vypočteme tak, že vezmeme dobu, kterou chceme strávit na slunci, a vydělíme ji časem, po kterém pokožka zčervená. Příklad: člověku ze skupiny I. zčervená pokožka po 7 minutách pobytu na slunci, a tak by při 2,5hodinovém opalování měl sáhnout po UV 22 a vyšším (150 minut děleno 7 = 21,4).

 

Chladivý gel s propolisem

Chladivý gel s propolisem

V horských oblastech UV faktor automaticky ještě zvyšujeme! Mažeme se několikrát během slunění, zvláště pokud se koupeme v moři.

Pokud zanedbáte prevenci, třeba když zvolíte příliš slabý UV faktor, nebo se vykoupete a zapomenete znovu namazat, začněte spálená místa chladit. Voda pokožku vysušuje, lepší je použít chladivý gel a nechat pokožku na slabě proudícím vzduchu. V závislosti na stupni poškození by se vám mělo ulevit během jednoho až tří dnů.

Perfektní je přitom gel s propolisem, který má chladivé a antiseptické účinky. Vaši pokožku proto zklidní nejen při spálení, ale při poštípání hmyzem. Ale to až v další kapitole.

Komplikace č. 2 – poštípání hmyzem

Hlavně u vody se to jen hemží nejrůznějším hmyzem: vosy, včely, komáři nebo dokonce sršáni dokážou pěkně kousnout či bodnout a zkazit náladu na dlouhé hodiny. Bohužel se před nimi nelze schovat tak dobře jako před sluníčkem, k létu to ale patří.

Štípnutí včelou každopádně není tak hrozné, jak si příští týden ukážeme v článku o léčivých účincích apisinu. První bodnutí bude bolet a oteče, u dalšího už můžete být klidnější (tělo si vytvoří určité protilátky).

Náš tip

Jak správně odstranit klíště?

Rovnou zapomeňte na nanášení másla, tuku nebo oleje na klíště. To jej totiž jen podráždí či udusí, takže půjde hůře vyndat a ještě stihne vyvrhnout do rány obsah svého trávícího traktu. Kromě toho, že je to nechutné, zvýšíte riziko případné nákazy klíšťovkou či boreliozou.

Používejte kleštičky na klíště či kartu, obojí koupíte v lékárně za pár korun. Klíště pak chytíte přímo za hlavičku, takže jej odstraníte i s kusadly a rána se rychle zahojí. Nezapomeňte ránu vydezinfikovat, ještě v této fázi můžete předejít nákaze (až do 24 hodin od přisátí).

Při cestě do přírody nepoužívejte vůně, vody po holení nebo parfémované opalovací krémy, silná vůně totiž hmyz láká. Při toulkách přírodou noste raději vyšší boty a ponožky – to kvůli klíšťatům, která lezou v trávě.

Při poštípání můžeme doporučit to samé, co platí při spálení pokožky, poštípané místo ledujte a v nejlepším případě použijte již zmíněný gel s propolisem, který vám rychle uleví.

Doporučení chemie v podobě repelentů od nás určitě nečekejte :-) Používáme spíše babské rady, jako jíst česnek či navýšit příjem vitamínu B, což klíšťatům příliš nevoní.

Klíště
Autor: Scott Bauer, Wikimedia Commons

Komplikace č. 3 – oděrky a poranění

Náš tip

TIP: Na oděrky pomáhá med

Na drobné oděrky a rány perfektně pomáhá med. Obsahuje totiž antibakteriální látky, jež zabraňují šíření bakterií v ráně. Poraněné místo stačí medem namazat a klasicky přelepit běžnou náplastí, aby se do rány zbytečně nedostával prach. Med je výtečný také pro vytažení kamínků nebo štěrku z ran.

Bez klobouku bos, natloukl si nos – a nemusel jít přitom ve tři ráno z výčepu, o pády a natlučení není při letním dovádění nouze ani zcela za střízliva.

Aby se rány lépe hojily, pečlivě je vyčistěte vodou od prachu či kamínků. Nečistěte ale příliš dlouho, voda zamezuje srážlivosti krve. Pokud není poškození hluboké, můžete použít k dezinfekci mýdlo.

Na větší poranění již používejte silnější kalibr, doporučujeme náš výrobek Propolisová tinktura. Obsahuje antimikrobiální látky a lze ji aplikovat jak na tělo, tak i do dutiny ústní. Tato tinktura je známá především pro své hojivé účinky.

Ránu poté zakryjte prodyšným obvazem a nechejte dýchat. Obvaz příliš neutahujte a nepoužívejte nánosy hojivých mastiček. V první fázi si tělo poradí samo – mastičky je lepší začít používat, až když rána vyschne.

 

tinktura s propolisem

Propolisová tinktura

Chladivý gel s propolisem

Chladivý gel s propolisem

propolisové mýdlo

Mýdlo s propolisem

Komplikace č. 4 – ekzémy

Báječné období si během prázdnin užívají i ekzémy, milují totiž teplo a vlhko. Mezi nejčastější důvody vzniku kožních problémů patří zapaření při sportu či koupání v rybníku bez následného osprchování.

Náš až fanaticky čistotný kolega Jiří si svůj ekzém vypěstoval také – při používání nevhodné aviváže. To už ale nesouvisí jen s létem, je to celoroční problém. Pokud také používáte aviváž, volte delší prací programy, aby se se všechna chemie poctivě vyplavila při máchání a nedráždila pokožku.

Náš tip

Co je atopický ekzém?

Slovo atopický je odvozeno z řeckého slova atopos, které znamená zvláštní. Atopický ekzém, známý také jako atopická dermatitida, je kožní onemocnění, pro které je typické svědění kůže a suchá pokožka. Zpravidla se projevuje už v útlém dětství a vyskytuje se pravidelně. V současné době podle odborných studií postihuje zhruba každého desátého Čecha. S kratšími letními ekzémy nemá mnoho společného, je to dlouhodobá záležitost.

Ekzémy bývají často jen alergickou reakcí, takže pomáhá zamezit kontakt s alergeny a snížit tvorbu histaminu. Kromě toho je důležité vyhýbat se chemii, jak jen je to možné – to znamená nedráždit pokožku mýdlem, ale dát si jen krátkou (spíše studenou) sprchu, prát prádlo jen v čisté vodě, zarudlou pokožku nedezinfikovat a nestřídat na ní hned několik krémů, kdy „jeden přece už konečně musí zabrat!“

Jeden den v dermatologii totiž znamená pro pokožku jednu hodinu, takže každý zkliďnující krém potřebuje několik dní, aby vůbec začal mít nějaký účinek. Svědění zkrátka musíte chvíli vydržet. Vyvarujte se alergenů, noste volné oblečení, pokožku nechávejte dýchat a během jednoho až tří týdnů by se měla zcela uzdravit.

Cestovní lékárnička, propolis, pleva

Ať už se vydáte na dovolenou kamkoli, mohla by se vám hodit naše Cestovní lékárnička. Sice jí říkáme cestovní, ale najdete ji v domácnosti každého člena rodiny Plevových, a z reakcí našich zákazníků víme, že to tak nemá pouze naše rodina :-). Jakékoliv bolístky, odřeniny, záděry, bolení v krku, afty, štípance, vyrážky, popraskané, suché i hrubé kůže se zbavíte dřív, než vám stihnou znepříjemnit cestování. Inspirovali jsme se u včel a jejich produktů, které samy včely v úlu používají pro jejich antibakteriální účinky.

Přejeme vám krásné léto! :-)

Úvodní fotografie: Anna Langová, publicdomainpictures

 

Přečtěte si také:

Mlsejte s námi: recepty na medovou zmrzlinu nebo poctivé koláče

Prázdniny si užívají nejen žáci, ale i studenti a dětičky ze školek – tak proč jim nepřichystat něco sladkého na mlsání?

Aby klouby šlapaly jako hodinky. Užijte si letní cyklocestování!

Venku už je nádherně, cyklostezky se plní a cyklisté dohánějí kilometry, které nenajeli přes zimu. Pořádně zabrat dostávají hlavně kolena – největší klouby v lidském těle. A přitom bolet vůbec nemusejí, stačí jen dodržovat pár zásad a hodně se nám uleví.

Všechny články z rubriky