Pro menší objednávky Zásilkovna za 69 Kč, pro objednávky nad 2300 Kč poštovné zdarma.

Jak si správně čistit zuby

Jak si správně čistit zuby

Správné čištění zubů pomáhá předcházet zubnímu kazu, odstraní zbytky plaku a zároveň ušetří dásním bolestivé nemoci. Nejdůležitější je správná technika čištění, při které byste neměli vynechat ani jeden zub. Zubní kartáček doplňte sadou mezizubních kartáčků a potřebujete-li zklidnit podrážděná místa v ústní dutině, vsaďte na naši novou propolisovou zubní pastu.

Základní fakta

Zuby bychom si měli čistit dvakrát denně, ráno a večer. Večernímu čištění je třeba věnovat větší pozornost a zaměřit se také na mezizubní prostory. Zuby bychom si paradoxně měli čistit především před jídlem. Po jídle totiž rychle klesne hodnota pH v zubním plaku, ten je velmi kyselý a demineralizuje sklovinu. Kdybychom si tedy čistili zuby po jídle, budeme společně se zubním plakem odstraňovat také tenoučkou vrstvu zubní skloviny. Pro jednou se samozřejmě nic nestane, ale pokud si vytvoříme takový návyk, můžeme si trvale poškodit zubní tkáně.

Délka a provedení čištění

Náš tip

Zatímco naši předkové měli 44 zubů, dnes jich má dospělý člověk 32

Lidský chrup prošel mnoha vývojovými změnami. Naši předkové měli dokonce o 12 zubů více než má dospělý člověk dnes. Počet zubů i jejich tvar se upravovaly s rozvojem zemědělství, následně průmyslu, ale především v souvislosti s tepelnou úpravou jídel. Zatímco dnes nám třeba osmičky působí akorát bolest a problémy, pro naše předchůdce byly mnohdy vítanou záchranou. Kolem dvacátého roku totiž o všechny zuby přišli, a tak se jim osmičky vyloženě hodily, protože díky nim mohli pořádně kousat a dobře mechanicky zpracovávat potravu.

O délce čištění zubů se i v odborných kruzích vedou spory. Někteří odborníci prohlašují, že pokud se člověk zaměřuje např. pouze na dodržení limitu tří minut, začne si zuby čistit nedbale a nebude se snažit o preciznější techniku. Čištění by totiž nemělo být chaotické a měli bychom mít svůj vlastní řád a postupovat systematicky tak, abychom nevynechali nějakou plochu či dokonce celý zub.

Čištění zubů zubní pastou Pleva

Zatímco dříve byla propagovaná tzv. horizontální metoda, tedy vodorovné posouvání kartáčku po zubech z jedné strany na druhou, dnes je doporučováno čištění krouživými pohyby. První zmiňovaná metoda totiž příliš obrušovala zubní krčky a působila tak nepřímo potíže. Než začnete krouživými pohyby zuby čistit, zajeďte kartáčkem pod dáseň do prohlubně kolem zubu – jedině tak totiž odstraníte plak a bakterie. Doporučuje se čistit každý zub jednotlivě, abyste náhodou nezapomněli na vnitřní stranu zubu či zadní prostory.

Zubní a mezizubní kartáčky

Pro správné čištění zubů hraje klíčovou roli zubní kartáček. Měnit byste ho měli minimálně jednou za tři měsíce. Pokud má hodně roztřepená vlákna a dáváte mu skutečně zabrat, nebojte se ho vyměnit třeba každý měsíc.

Při čištění byste měli kartáček držet jako tužku, nikoli křečovitě sevřený v pěsti. Když ho držíte jako psací potřeby, nemůžete na zuby tolik tlačit a čistíte je poměrně jemně. Nedáváte tedy zabrat krčkům zubů a neobrušujete sklovinu. Pro odstraňování plaku jsou pak daleko účinnější jemné kartáčky s měkkými štětinami.

Se samotným kartáčkem však nevystačíte, do mezizubních prostor pronikne nejsnáze zubní nit či mezizubní kartáčky. Ty si ovšem nevybírejte podle barvy, ale podle velikosti, která je barevně odlišena. Většinou nestačí jedna barva, ale budete potřebovat alespoň dvě.

Propolisová zubní pasta pro svěží dech
Propolisová zubní pasta pro svěží dech

Na vhodnou velikost se zeptejte svého zubního lékaře, určitě ho zájmem o chrup potěšíte.

Pokud chcete svým zubům opravdu dopřát, vyzkoušejte naši novou Propolisovou zubní pastu pro svěží dech. Je vhodná pro každodenní používání a má osvěžující, dezodorační a uklidňující účinky. Propolis působí protizánětlivě a potlačuje růst bakterií.

A kdy začít čistit zoubky dětem?

Zoubky můžete začít čistit hned po jejich prořezání. Plak se totiž také začíná tvořit prakticky okamžitě, a tak je škoda nechávat zoubky nevyčištěné, mohly by se totiž ihned začít kazit. Dítko si navíc zvykne, že se do pusinky sahá a že něco jako čištění zubů vůbec existuje a je součástí procesu každodenní hygieny. Čerstvě prořezané zoubky můžete čistit vlhkou gázou, látkovou plenkou, hadříkem či kapesníkem. Není nutné žádné kroužení, stačí povrch zoubku otřít. První kartáček pořizujte až ve chvíli, kdy se objeví první stolička.

Jak dlouho roste mléčný zub?

První zoubky se prořezávají od 6. do 30. měsíce. Mléčný chrup bývá označován jako dočasný, protože v něm chybí třenové zuby a zuby moudrosti. Ani v tom, jak dlouho zuby rostou, se s druhým chrupem nedá srovnávat: mléčné zuby rostou rychleji. Jak dlouho tedy roste takový zub? Řezák se prořeže za 8 měsíců, špičák se prořezává déle než rok, první stoličky rok a druhé až dva roky. Mléčných zubů vyroste 28. Stálý chrup se vytváří už společně s mléčnými zuby, ale zůstává v klidu a začíná se projevovat až mezi pátým a sedmým rokem. Kořeny dočasných zubů naruší růst stálého chrupu, což vede k jejich vypadnutí.

Kompletní návod pro správné čištění zubů najdete v našem ebooku!