Tipy pro Vánoce. Menší zásilky od 54 Kč. Doprava zdarma nad 2300,-

Jak si užít Velikonoce v karanténě?

Jak si užít Velikonoce v karanténě?

Všechno zatím nasvědčuje tomu, že mimořádná opatření kvůli současné pandemii nového koronaviru se protáhnou a v karanténě tak nejspíše strávíme i Velikonoce. I tak si ale tento svátek můžeme užít! Jen trošku jinak, než jsme zvyklí.

Velikonoce trochu jinak

Většina z nás má Velikonoce spojené s návštěvami příbuzných a koledováním, bez čehož se letos budeme muset obejít. Myslete především na to, že tím své blízké chráníte. V dnešní době naštěstí není žádný problém být si nablízku i bez osobního kontaktu, což dokazuje i skutečnost, že i velikonoční bohoslužby budou probíhat živě online.

Zkusme se tedy oprostit od negativ, která nám současná omezení přinášejí, neztrácejme optimismus a užijme si Velikonoce v rodinném kruhu co možná nejlépe. Může to být vlastně zajímavá příležitost, jak svátek oslavit podle svého. Nemusíte se chystat na příval koledníků, můžete si navařit a napéct dobroty jen podle vašich chutí (a nemusíte mít obavy, že o ty nejlepší kousky přijdete :-). Pokud se vám do velkých příprav nechce, můžete klidně kuchyňskou část Velikonoc ošidit, nebo si naopak kromě tradičních a osvědčených receptů vyzkoušet i takové, na které se jindy z nedostatku času nedostalo.

Velikonoční perníkoví beránci

Pro děti můžete připravit veselé perníkové beránky, určitě se rády zapojí i do jejich příprav. Využít můžete jakýkoliv vámi osvědčený recept na perníky. My můžeme doporučit náš oblíbený recept na perníčky, které se obejdou bez rozležení a jsou hned krásně měkké.

Dále budete potřebovat:

  • šablonku beránka – předkreslete si na pevný papír tvar těla, hlavy a čupřiny
  • na dozdobení bílkovou polevu - smíchejte 1 čerstvý bílek, 140 g prosátého moučkového cukru a cca lžičku citronové šťávy, ručně nebo šlehačem míchejte do optimální konzistence (poleva musí být hladká a nestékat z metličky)
  • a mletý kokos, případně další zdobení dle vaší fantazie
šablona na výrobu perníkového velikonočního beránka
Papírové šablony jsou velmi jednoduché

Těsto vyválejte na placku silnou cca 0,5 cm, podle šablon nožem vykrajujte připravené části beránků a pečte v troubě vyhřáté na 180 °C cca 8 minut (nebo dle dosavadních zkušeností s vaším perníčkovým těstem).

Po vychladnutí lehce potřete čupřinu a tělo až po nožičky polevou a přitiskněte do strouhaného kokosu. Po zaschnutí už stačí pomocí polevy slepit díly k sobě, dozdobit hlavičky očkama a čumáčky a máte hotovo. Beránci potěší vaše dítka, krásně oživí váš velikonoční stůl a také si na nich určitě pochutnáte.


Náš tip

Náš medový tip

Cukrovou nálož v podobě bílkové polevy můžete snadno nahradit zdravější variantou - medem (hustším). Beránci sice nebudou tak bělostní, ale na kráse jim to neubere a chutnat budou báječně. Spojení jednotlivých částí sice nebude tak pevné, ale to lze vylepšit tak, že místo plánovaného přilepení hlavičky k tělu při potírání medem vynecháte, obalíte v kokosu a až poté na vynechané místo kápnete med a hlavičku přilepíte.

Na očka a čumáček pak stačí už jen smíchat trochu moučkového cukru (částečně lze nahradit škrobem) s kapkou citronové šťávy (příp. ovocné šťávy pro trochu barvičky) do hustší kozistence a tyto drobnůstky dozdobit stejně jako bílkovou polevou.


Pokud si každoročně užíváte velikonoční přípravy, výzdobu, barvení vajíček a výrobu velikonočních dekorací, udělejte si radost a užijte si je i letos! A (třeba v rámci pracovní výchovy) můžete zapojit i své (před)školáky :-). Inspirovat se můžete v našem článku s nápady a tipy na přírodní barvení vajíček, zdobení vajíček voskem, jarní tvoření s dětmi a recepty z vajec (ačkoli s vykoledovanými přebytky letos starosti nebudou). Ale taky si klidně můžete třeba jen vyrazit na výlet a sledovat probouzející se jarní přírodu, která je velikonoční výzdoby plná. A kdo říká, že si letos nemůžete Velikonoce užít v pyžamu ;-)

Aby děti nesmutnily po koledování, poschovávejte jim namísto koledy nadílku po zahradě, nebo v bytě. Hledání schovaných vajíček a jiných velikonočních dobrůtek je pro děti zaručená zábava. Větším dětem můžete pátrání zpestřit různými hádankami a šifrovanými nápovědami.

A pokud po koledování smutní i váš dospělý koledník, můžete mu ukrýt třeba lahvinku jeho oblíbené medoviny :-)

Přejeme vám krásné Velikonoce a pevné zdraví! Jak budete letos velikonoční svátky trávit vy? Máte další nápady, jak si Velikonoce užít i v karanténě?

Přečtěte si také:

Prevence a propolis v době virové

O propolisu často hovoříme a doporučujeme jej jako zázračný včelí produkt, který dokáže pro zdraví udělat mnohé. Za tím si stojíme i v těchto náročných dnech, kdy se snažíme pro naši imunitu dělat to nejlepší.

10 tipů, jak úspěšně zvládnout karanténu

Jak úspěšně zvládnout toto náročné období? Doufáme, že s našimi tipy karanténu nejen přežijete ve zdraví, ale dokonce si ji užijete :-)

Přírodní barvení vajíček, jarní tvoření s dětmi a recepty z vajec

Zpříjemněte si čekání na Velikonoce tvořením s dětmi, obarvěte si vajíčka přírodními surovinami a ozdobte je včelím voskem. A až se kluci vrátí s plnými košíky vajec, poradíme vám, co z nich připravit, aby se po nich jen zaprášilo.

Všechny články z rubriky