0 Kč(0 ks)
Zpět

Jak včely vyrábějí med? Kde vzniká?

Jak včely vyrábějí med? Kde vzniká?

21. 06. 2012

Med máme od včel - ale jak vzniká? Jak to ty včely dělají??

V knize návštěv se objevil zajímavý dotaz: „odkud se bere sladkost medu". Tato otázka je velmi zajímavá, tak jsme se rozhodli na ni odpovědět článkem - jak vlastně vzniká med.

1. Sbírání nektaru

Med vzniká z nektaru (sesbírané sladké šťávy květin), nebo z medovice (ze stromů). Včela nasaje nektar či medovici do medového váčku. Medový váček je od žaludku oddělen chopní, takže je zaručeno, že nemůže dojít k natrávení.


2. Předání sladiny mladším

Včela přiletí k úlu a tam předá „náklad" nektaru či medovice sosákem mladší včele (každá včela má svoji úlohu), takto je sladina několikrát spolknuta a vyvrhnuta - každá včela tím přidá i enzymy a aminokyseliny ze svých žláz a zároveň dochází k odpařování vody. Když je tímto procesem „med" dostatečně zahuštěn (asi na cca 30% vody) je uložen do šestihranné včelí buňky.

3. Odpařování

K odpařování dochází také z důvodu vysoké teploty v úle, kde je kolem 35°C. Mávání křídel včel je vytvářen neustálý proud vzduchu, který odvádí přebytečnou vodu česnem z úlu ven. Když dosáhne vlhkost medu kolem 17% vlhkosti, je v buňkách zavíčkován = zakonzervován. Včely dokáží nektar vysušit ze 70% na 17%.

4. Proč to včely a rostliny dělají?

Včely ukládají med pro přežití v průběhu zimy. Průměrné včelstvo spotřebuje za zimu asi 15 kg - 20 kg medu. Během celého roku je to pak 70 kg medu. Včelař včelám odebere okolo 20 kg - 70 kg medu, proto se před zimou včely zakrmují cukerným roztokem.

Náš tip

Možná vás také napadlo, proč vlastně rostliny nektar produkují, odpověď je jednoduchá - nektar má pro rostlinu velký význam, jelikož na něj láká opylovače (včely, čmeláky, vosy, brouky apod.), kteří na svém těle roznášejí pyl a tím je opylují.

Pokud jste dostali chuť na med tak se podívejte na naši nabídku

Med květový pastovaný

Med květový pastovaný

Akátový med

Akátový med

Lesní med

Lesní med

SkypeFacebookTwitter

Mobil: 739 045 380
Po-Pá: 7:00 - 15:00
Email: obchod@pleva.cz