0 Kč(0 ks)
Zpět

Jak vyrobit medovinu krok za krokem: je to věda!

Jak vyrobit medovinu krok za krokem: je to věda!

26. 08. 2019

Zvykli jsme si doma vyrábět chleba, šunku nebo jogurty – je to zábava a přesně pak víme, co v nich najdeme. Vyrobit si ale domácí medovinu, to už je pořádný oříšek.

Doma si můžete připravit spoustu dobrot, od sýrů až třeba po pivo. Jen se někdy pořádně zapotíte a také si pěkně počkáte – zrovna u té naší medoviny klidně i několik let.

Vybrat kvasinky, zajistit kvalitní vodu a ohlídat teplotu při kvašení, to je to nejmenší. Ohlídat si ale musíte i kvalitu medu, správně odhadnout dobu kvašení a k tomu všemu ještě určit dobu zrání. Že tedy trvá pěkně dlouho, než přijdete na ten nejlepší postup, je celkem jasné. My se to učili od roku 1990.

Vybíráme ingredience

Akátová medovina
Akátová medovina

Na první pohled to vypadá jednoduše: k výrobě medoviny potřebujeme jen med, vodu a kvasinky a živnou sůl. Jenže výslednou chuť zde výrazně ovlivňuje nejen samotný med, ale i zbylé dvě složky, takže už shánění ingrediencí dá hodně práce.

Vodu je vhodné vybírat v co nejvyšší kvalitě, tedy ne jen natočit nějakou z kohoutku. My používáme téměř kojeneckou, díky které jsou naše naše medoviny velmi jemné.

Kvasinky jsou kapitolou sama pro sebe, používají se speciální přímo pro výrobu medoviny. Zakoupit je můžete za přibližně stokorunu, z jednoho 20gramového sáčku vyrobíte klidně 100 litrů nápoje. Vyzkoušeli jsme hned několik druhů, teplot a délek kvašení, než jsme objevili tu správnou kombinaci ;-)

Jak jednou objevíte nejvhodnější kvasinky, budete už každý rok řešit jen kvalitu medu, který se na chuti podepisuje největší měrou. Protože se s každou sezónou kvalita medu mění, záleží třeba na počasí, musíte každý rok pečlivě vybírat, který med do výroby zařadíte.

Slouží k tomu cvičené chuťové pohárky degustátorů a opět zkušenosti z předešlých let. Pokud se vám prvních pár várek nepovede, nesmutněte – období získávání zkušeností je lemováno nezdary a člověk se tím musí prokousat.

Používá se pouze kvalitní med, nikoli nakvašený, jak je běžné třeba při výrobě pálenek z ovoce. Na to pozor! Specifických (zajímavých) výsledků pak dosáhnete s jednodruhovými medy, tedy takovými, ve kterých je med pouze z jednoho druhu květů. Běžné jsou medoviny z akátového, slunečnicového nebo lipového medu, mezi jednodruhové řadíme i lesní med.

Smíšeného medu je více a je levnější, takže můžete při výrobě medoviny z květového medu ušetřit. Například naše medovina z květového medu je oproti jednodruhovým levnější o přibližně 20 %.

Jdeme kvasit

Koktejly z medoviny
Z medoviny připravíte celou řadu skvělých koktejlů

Teorii máme za sebou a můžeme začít „vařit“! Uvozovky jsou zde na místě, protože my používáme kvašení za studena, tedy při 9 °C. Je to sice delší proces, výsledná medovina nicméně obsahuje více aromatických látek a má lepší chuť. A tak jsme u něj už zůstali.

Obecně se jinak kvasinkám dopomáhá zvýšenou teplotou přibližně 25 °C, při které jsou aktivnější. Proces pak zabere 4-5 týdnů, což je i tak docela dlouhá doba, že?

Díky kvašení získá medovina nad 10 % alkoholu a tím máme tu nejsložitější část za sebou. Teď už ji jen nechat vyčeřit, aby se pročistila od kalů, a přečerpat do čistých nádob. V nich bude dozrávat.

Náš tip

Jak to všechno začalo

K výrobě medoviny mě dlouhodobě přemlouvala manželka. Poslední kapkou byli zákazníci, kteří nám říkali, že máme vynikající výrobky, ale že v našem sortimentu chybí medovina. Nejprve jsem zkoušel medovinu v 10l demižonech poté v 50l a poté nebylo daleko k 300l. Nyní naše medovina zraje ve velkoobjemových nádržích. Výroba v 10a 50l demižonech byla snazší než ve velkých objemech a ne všechny várky se povedly. Ač jsem prostudoval spousty materiálů o zpracování medu a výrobě medoviny, tak samotný proces výroby byl úplně jiný. Některé poznatky jsem musel tím pádem přehodnotit. Následně byla výroba medoviny systémem pokus omyl.

Zjistil jsem, že na výrobu medoviny nelze 100% uplatit ani rady vinařů. Jsem rád, že je tato fáze za mnou a že si dnes mohu pochutnat na naší jedinečné medovině.

Milan Pleva, zakladatel

Máme už hotovo?

Zrání probíhá při 10 °C i několik let, takže to určitě není práce pro někoho, kdo nemá trpělivost. Právě během tohoto období se nejvíce rozvíjí chuť medoviny, a proto nic nejde moc uspěchat.

Kdy je proces zrání u konce, rozhodují opět chuťové pohárky degustátorů. Nic dalšího se už nepřidává – ani cukry, ani další alkohol, ani žádná „éčka“. Tedy alespoň ne u nás.

I přes vyčeření je běžné, že se po čase objeví v láhvi sediment jako u moštu. Na závadu to není, do sklenek ale nepatří. Nalévejte proto opatrně ;-)

Chcete se dozvědět o medovině víc? Stáhněte si náš ebook!

SkypeFacebookTwitter

Mobil: 739 045 380
Po-Pá: 7:00 - 15:00
Email: obchod@pleva.cz