0 Kč(0 ks)
Zpět

Jak vyrobit pítka pro včely a hmyz

Jak vyrobit pítka pro včely a hmyz

09. 10. 2017

V Potštejně přizpůsobujeme naši zahradu každým rokem o trochu více včelám, hmyzu i drobným bezobratlým živočichům. Na začátku to dělala Hanka Plevová podle vlastního citu a založila bohaté výsadby. Milan Pleva její dílo korunoval výrobou hmyzích hotelů pro včely samotářky i další hmyz a před dvěma lety jsme si pozvali zahradního architekta, který hmyzí zahradu doladil k dokonalosti. Pokud se o přírodu a živočichy na vaší zahradě staráte podobně jako my, určitě jste už přemýšleli o tom, jaká pítka jim přichystat. S tím vám dnes poradíme.

Proč jsou v zahradě potřeba pítka?

Bydlíte-li v horách nebo ve srážkově bohaté oblasti, možná vám připadá, že prší každý týden a vody je v přírodě dost. Zejména letní parna přinášejí období, kdy je pro hmyz obtížné najít si ve volné přírodě či v zahradě vodu. Pokud neprší delší dobu, včelky i hmyz bez vody začínají strádat. Jste-li zaníceným podporovatelem přírody a milovníkem všech živých tvorů, udělejte pro ně jednoduchou maličkost – nainstalujte do své zahrady, na balkon, terasu nebo okenní parapet pítko, které pomůže včelkám i dalšímu hmyzu v těžkých časech bez vody.

Jaká voda je pro hmyz nejlepší?

Na tohle téma vedeme v Poštejně vášnivé debaty. Nemůžeme se sice opřít o nějakou vědecky podloženou studii, ale máme letité zkušenosti, takže v našich radách vycházíme především z nich. Podle nás je pro hmyz i motýly nejpřirozenější a nejideálnější voda ve formě, v jaké ji konzumovali po tisíce let. Jedná se tedy o přírodní kalná jezírka, rybníčky, kaluže po dešti nebo po dětském hraní se zahradní hadicí.

Chováte-li kočky, všimněte si, jakou vodu preferují ony. Voda z kohoutku jim často nevyhovuje tolik jako voda ze džberu u studny nebo voda z nádoby pod okapem. Na sběr dešťové vody nepotřebujete pro začátek sofistikovanou retenční nádrž, k jejímu zadržení stačí kbelík či starý květináč pod okapem, kolečko postavené v zahradě nebo nádoba, do které poteče voda ze střechy altánu. Když nemáte po ruce dešťovku, samozřejmě si vystačíte i s kohoutkovou vodou. Přidejte do ní vždy malinko soli, aby voda obsahovala více minerálů.

Z čeho pítka vyrobit?

Pro začátek vám jako pítko poslouží jakákoli nádobka vhodného tvaru, například keramická či plastová podmiska květináče, víko vyřazené zapékací misky, dřevěná nádobka nebo třeba dřevěné korýtko či stružka, na kterou bude navazovat výtok ze zahradní hadice.

Fajnšmekři si dovedou vlastnoručně vyrobit nádherná pítka přímo ve své zahradě. Krásně působí například pítko vytesané z pískovce. Díky jeho snadné opracovatelnosti si můžete při troše trpělivosti sami vytesat pítko podle vašich představ. Na závěr bude jen potřebovat impregnační nátěr, aby voda do pískovce neprosakovala.

Další možností je zhotovení betonového pítka. Pokud si chcete vlastnoručně vyrobit jednoduché elegantní pítko, budete potřebovat dvě nádoby podobného tvaru ve dvou velikostech. Tu větší vylijete betonem, do kterého umístíte menší nádobku, kterou zatížíte tak, aby vytvořila požadovanou prohlubeň.

Druhou variantou je udělat si beton hustší, vybranou nádobku, která poslouží jako forma, otočit dnem vzhůru a rovnoměrně na ni nanést vrstvu betonu. V tomto případě můžete navíc své dílo zvenčí dozdobit kamínky nebo třeba mušlemi. Jakmile beton dostatečně zatvrdne, odstraníte použité formy a krásné industriální pítko je na světě. Podobným způsobem se dá samozřejmě vyrábět řada pítek různých velikostí a tvarů, ale také květináčů i dalších dekorací.

Pokud chcete, aby vaše pítka byla pro žíznivé včelky, motýly i další hmyz bezpečná, určitě je vybavte kameny. Drobnější kamínky mohou být na dně pítka, ale větší by určitě měly vykukovat nad hladinu, aby poskytly všem živočichům přistávací a záchytnou plochu. Důležité je udržovat v pítku stále čistou vodu a po dovolené zkontrolovat, jestli se v pítku během letních veder nepřemnožily řasy. Vyrobit si také můžete pítko se zásobníkem vody, které nemusíte tak často kontrolovat a doplňovat. Jednoduchý návod pro vás připravila naše obchodní asistentka a včelařka Adéla:

Jak pítka vyráběla naše obchodní asistentka Adéla?

Na výrobu jednoduchého pítka budete potřebovat:

    • sklenici od okurek (ideální je 4litrová, ale bohatě bude stačit i 0,7 litru)
    • plastovou či keramickou misku pod květináč
    • houbovou uterku z celulózy
    • mech
    • kamínky různých velikostí

Pítko vyrobené ze sklenice od okurek sice není žádná designovka, ale praktická a funkční věc, která pomůže hmyzu hned teď. Až budete mít cestu kolem stavebnin nebo se vypravíte za dědečkem do dřevníku, můžete si samozřejmě zhotovit fajnovější kousek, ale pro okamžité napájení hmyzu si pítko snadno vyrobíte z toho, co už doma máte.

1. Do připravené sklenice nalijte vodu. Pro začátek jí bohatě stačí polovina. Včelky upřednostňují osolenou vodu, proto jim ji lehce osolte. Na 10 litrů byste měli použít půl kávové lžičky, takže to bude skutečně jenom špetička.

2. Na sklenici položte savou utěrku, na ni misku a všechny tři komponenty zároveň obraťte.

3. Během obracení sklenice by houbička měla nasáknout vodu. Pokud se tak nestane, trošku s ní zapohybujte do stran. Už teď je pítko funkční a prospěšné, můžete ho ovšem ještě maličko vylepšit:

4. Vnitřek plastové podmisky vyložte mechem a kamínky. Kameny rovnoměrně zatěžujte mech, aby vám nikam neuletěl. Pokud používáte suchý mech, nebojte se ho do začátku prolít vodou – krásně díky tomu nasaje a bude v podmisce dobře držet. Včelky budou na mechu i kamíncích moc rády přistávat a vy máte jistotu, že se v pítku neutopí.

Nyní již můžete pítko instalovat do zahrady a těšit se na první návštěvníky. Na velké včelnici vydrží čtyřlitrové pítko zhruba týden, na vaší zahradě už to ovšem musíte vyzkoušet sami :) Budeme rádi, když nám dáte vědět, jak dlouho vám voda v pítku vydrží a kdo všechno k vám díky němu zavítal.

Kam pítko umístit?

Pítko by mělo být umístěno na přehledném lehce vyvýšeném místě. Někdo pítka zavěšuje na větvičky, jiný je dává na sloupky či jiné vyšší konstrukce, ovšem například betonová nebo kamenná pítka zůstávají kvůli své váze instalována spíše na zemi.

Počítejte s tím, že voda v zahradě přiláká i další návštěvníky. Ptáci začnou pítko používat jako koupátko a pravidelně si k vám zaletí na svou hygienu i vycachtání. Kočky přiláká čerstvá voda a psi pravděpodobně začnou chodit pít také k pítku, protože z cizího chutná vždycky lépe.

Pítko pro včelky, motýly, další hmyz i ptáky může být nádherným zpestřením vaší zahrady, koutkem plným ruchu a prostorem pro pozorování přírody. Hmyzu a ptákům jeho výrobou velmi posloužíte, ale krásnou podívanou připravíte i sobě. Až budete mít pítko hotové a instalované, budeme moc rádi, když se s námi podělíte o jeho fotografie.

Přečtěte si také:

Jak vyrobit hmyzí hotel

I méně bdělý pozorovatel přírody si všimne, že na loukách už to nešvitoří tolik, jako tomu bylo dřív. Abychom ubývání hmyzu pomohli zastavit, můžeme toho udělat spoustu. Mimo jiné postavit hmyzí hotel, ve kterém hmyz najde útočiště a naklade larvy.

Proč bychom měli chránit včely a hmyz

Pokud by úhyn hmyzu pokračoval stejným tempem jako doposud, nebude už za 100 let hmyz na naší planetě vůbec. Zkuste si představit důsledky úhynu hmyzu na celý ekosystém a zvažte, zda byste několika jednoduchými kroky nemohli k přežití hmyzu přispět.

Zahrada nejen pro včely: jaké rostliny a kam je vysadit

Vaše zahrada může být plná života už od rozkvětu sněženek až po poslední spadlý list třešně. Poradíme vám, na jaké rostliny, keře a stromy za vámi budou včely létat. Doporučíme konkrétní druhy rostlin a vysvětlíme, na jaké stanoviště je vysadit.

Všechny články z rubriky

SkypeFacebookTwitter

Mobil: 739 045 380
Po-Pá: 7:00 - 15:00
Email: obchod@pleva.cz