Pro menší zásilky balíkovna za 65 Kč, nebo zásilkovna za 69 Kč. Doprava zdarma nad 2300,-

Každý může pomoci: dva kroky, které zvrátí vymírání včel

Každý může pomoci: dva kroky, které zvrátí vymírání včel

Už více než tři desítky let čteme články, jak včelky neúspěšně bojují s nemocemi, ztrácejí kvůli pesticidům orientaci v krajině, nebo je chemie zabíjí přímo na polích. Profesorka Marla Spivak přináší v následujícím videu řešení, na kterém se může podílet každý z nás.

Od roku 1945 až dodnes nepřetržitě klesá počet včel, lidská populace přitom neustále roste a potřebuje čím dál tím více potravin. Někde už problémy s opylením řeší tak, že brigádníci se štětečkem skáčou z květu na květ a rostliny opylují ručně, jinde se začali spoléhat na odolnější čmeláky, kteří ale zase nejsou tak všestranní jako včely. Nebo vám by nechyběl med, propolis, mateří kašička či apisin?

Náš tip

Albert to neřekl

Na internetu je sice výrok „pokud vymřou včely, do čtyř let je bude následovat i lidstvo“ připisován geniálnímu fyziku Einstenovi, nemá s ním ale nic společného. I tak je nicméně jasné, že následný nedostatek potravin by měl opravdu katastrofální následky.

O problémech včel proběhne jednou za čas médii jen jedna oddělená zpráva, která na chvíli upoutá naši pozornost, jak ale ukazuje Marla Spivak, za vymíráním včel stojí celý soubor problémů. Není to jen působení mobilních telefonů, varroáza nebo pesticidy, včelky trpí tím vším najednou a ještě k tomu nedostatkem potravy.

Člověk se naučil na polích pěstovat monokultury, tedy jednou plodinou pokrýt stovky hektarů půdy a plevely (– z našeho pohledu) zničit pomocí herbicidů. Příroda ale byla miliony let rozmanitá, a každý „plevel“ tak má v krajině svůj smysl. Těžko najednou můžeme všechna zvířata a hmyz během pár dekád přeučit na úplně jiný život ve sterilní krajině a změnit jim jídelníček. Nepřežijí.

Stačí, aby každý z nás udělal málo

Těmi dvěma kroky teď nemyslíme, abyste vzali do ruky transparent a šli protestovat proti modernímu zemědělství. Byla by to jen velmi pozvolná změna.

Něco můžete udělat už za pár týdnů, až přijde jaro – vysaďte na svém pozemku rostliny, na které je naše krajina zvyklá už tisíce let, a nepoužívejte k jejich ochraně proti škůdcům žádnou chemii. Včelky potřebují rozmanitost, zdroj potravy ve své blízkosti, život bez jedů a nástrah. Ideální je například jetel či vojtěška, další medonosné rostliny najdete zde.

A že bydlíte v bytě? I pár květináčů za oknem nebo na balkóně může pomoci, a to nejenom včelkám. Ať je Česko letos pěkně zabarvené a kvete od jara až do podzimu!

Semena kvetoucích lučních trvalek zajímavých pro včelky, ale nejen pro ně, najdete i v naší nabídce. Vybrat si můžete ze dvou variant. První osivo Trvalky pro včely se skládá ze zahradních květin a léčivých bylinek, které pokvetou až do pozdního podzimu. Zaplní váš trávník trvalkami, na které rády budou přilétat včely pro potravu, přilákají ale také třeba motýly, kobylky a cvrčky.

Druhá je pestrá směs lučních trvalek Česká květnice. Díky bohaté skladbě různých druhů lučních rostlin, bylin a travin běžných na našem území je toto osivo velmi přizpůsobivé nejrůznějším stanovištím a během vegetačního období se stále proměňuje a nabízí celou paletu barev a tvarů lučního kvítí. Oblíbená je u motýlů, ale láká také včely a další opylovače.

V travnaté a květnaté louce bude pro hmyz radost žít. Stačí i malý kousek louky a zahrada nebo balkon vám ožije před očima!

Video bychom ještě chtěli doplnit tím, že hmyzu neprospívá ani časté sekání trávníku, především v době květenství, a přehnaná péče o estetickou čistotu terénu. Spadlé větve, staré pařezy či pro někoho nevzhledné křoviny mají v krajině smysl a slouží jako skvělý úkryt pro menší i větší živočichy a přispívají k rozmanitosti přírody.

Nezobrazují se vám titulky? Zde najdete podrobný návod jak je zapnout.

Video je skvělé od začátku do konce, povídání o příčinách vymírání včel začíná ale až v čase 5:57. Rady, jak pomoci (nejen) včelám a zachovat přírodu tak, jak ji známe, začíná v čase 12:15.

Přečtěte si také:

VIDEO: Včelek stále ubývá, hlavně kvůli nám

Tedy, ne kvůli nám v Potštejně, ale kvůli nám jako lidstvu. Kromě toho, že včeličky řeší spoustu vlastních starostí, jim ještě navíc práškujeme potravu a omezujeme její rozmanitost. Jak to všechno dopadne?

Rozkvetlá louka

Už jste četli článek o tom, proč bychom neměli udržovat naše zahrady ve stavu podobném anglickým trávníkům? Milan Pleva, zakladatel Rodinné firmy Pleva, v tomto článku sděluje svou osobní zkušenost s udržováním přirozeného prostoru pro život včel.

Kvetoucí louka na vaší zahradě: domov pro živočichy a odpočinek pro unavené sekáče

Stovky let zdobily přirozené louky plné kopretin, chrp a vlčích máků každé vesnické stavení a lemovaly okrajové části měst. Kopretiny a divizny postupně vytlačil anglický trávník.

Všechny články z rubriky