Pro menší objednávky Balíkovna 59 Kč, nebo Zásilkovna 69 Kč. Poštovné zdarma nad 2300 Kč.

Když trpíte stresem a odnáší to žaludek. Zapomenuté účinky pylu

Když trpíte stresem a odnáší to žaludek. Zapomenuté účinky pylu

Tyhle prášky mám na žaludek, tyhle na vysoký krevní tlak, tyhle na spaní a tyhle už ani nevím... Možná by vám všechny obtíže pomohly opravit včelky: pylem, který tak pečlivě sbírají.

Když jsme během veletrhu World of beauty & spa měli na stánku lahvičku s rousky pylu, mnozí návštěvníci vůbec netušili, na co se koukají. O pylu všichni víme, že nám na jaře často způsobuje alergii, proč ale vzniká a jaké má blahodárné účinky, už ví jen málokdo.

A tak jsme si na pomoc vzali knížku „Včelí produkty ve výživě, lékařství, farmacii a kosmetice“ pana MUDr. Jindřicha Stoklasy a všechno si hezky připomeneme.

Rouskový pyl
Návštěvníci našeho stánku tipovali, kolik rousků pylu je v lahvičce vpravo. Jako vzor sloužila lahvička uprostřed, kde bylo 100 kusů rousků. A výsledek? V té větší je celkem 11 594 rousků

Co všechno umí pyl

Na obrázku výše nevidíte jen „nějakou lahvičku s čímsi žlutým“, ale energetickou bombu s velkým množstvím přírodních vitamínů a minerálů.

Květový pyl v rouscích obsahuje přibližně 22 % bílkovin a 26 % cukrů, takže rychle dodává energii při vysoké zátěži. Vitamíny, především pak skupin A, B, C a E, přispívají k posílení imunity. Koktejl minerálů z hořčíku, draslíku, vápníku a zinku zase prospívá organismu a nervové soustavě.

Suma sumárum, sečteno a podtrženo – pyl:

Rousky pylu

• snižuje tlak

• působí proti vypadávání vlasů

• posiluje nervy, prokrvuje mozek

• snižuje hladinu cholesterolu v krvi

• podporuje tvorbu červených krvinek

• zlepšuje náladu a odolnost proti depresi

• podporuje trávení a zrychluje metabolismus

Jeho konzumace, ať už v rouscích jako na obrázku nebo v rozpuštěném stavu v pylovém medu, je vhodná především v zimních měsících pro posílení obranyschopnosti. Doporučit jej lze nejenom dětem, které si ze školek a škol často nosí každý druhý týden nějakého bacila, ale i pro dospělé s vyšší zátěží. Nejenom pracovní, ale třeba i při rekonvalescenci po nějaké nemoci.

A abychom vysvětlili titulek, velmi dobrých výsledků pyl dosahuje při zklidnění nervů a poruchách trávící soustavy. Těžko vás zbaví stresu – to musíte zvládnout vy sami odstraněním příčiny – ale jako doplněk pro uvolnění je to ideální a šetrná volba.

Vzniká pyl jen proto, abychom kýchali?

Pyl primárně slouží rostlinám k rozmnožování, sekundárně jako potrava pro drobné živočichy. Rostlinky si vidinou potravy „platí“ hmyz, aby jej přilákaly a došlo k tzv. opylení. Při něm dochází k rozšiřování genetických informací po okolí a zachování druhů.

Čím více se o mechanismech rozmnožování rostlin dozvíte, tím více budete fascinovaní, jak složitý celý proces je – a jakými spletitými cestičkami k tomuto procesu dochází už po miliony let. Stinnou stránkou je, že rostliny v boji o přežití vypouštějí tolik pylu, až to lidem (a také zvířatům) způsobuje svědění nosu, očí a další alergické reakce. Naštěstí to ale trvá jen pár týdnů v roce.

Včelka na žluté kytce, od pylu

Včelky mají pro opylení mimořádný význam, nebýt jich, tak mnoho druhů zanikne během pár let a úroda se sníží o desítky procent. Opyluje sice i další hmyz, ale ne tak systematicky – včelstvo je totiž na pylu a nektaru z rostlin naprosto závislé a jen díky němu může vyrábět med, propolis a mateří kašičku. Tedy základní stavební kameny úlu a veškeré živiny pro larvy a královnu.

Jedna včelí sběratelka medu vydrží vysoké pracovní nasazení jen jeden až dva měsíce. Ke konci svého života už má na první pohled viditelná opotřebení křídel, konce jsou doslova roztřepené. Za svůj krátký život vykoná stovky letů do okolí s poloměrem až několika kilometrů a nasbírá stovky rousků pylu.

Určité množství pylu včelstvu necháváme, aby bylo dobře připravené na zimu, část pak odebíráme a dále zpracováváme. Platí to i o dalších zmíněných včelích produktech, jako mateří kašičce nebo propolisu – zatímco mateří kašičku využíváme pro výrobu jemných pleťových krémů, propolis člověku slouží k boji proti virům, bakteriím a k tišení bolesti.

A jak pyl sbíráme

Využíváme šetrnou metodu tzv. pylochytů, při které se včelkám při odebírání pylu nic nestane. Ostatně stejně jako při stáčení medu nebo odebírání apisinu, včel si vážíme.

Rousek pylu

Pyl se včelkám zachytává na chloupkách u zadních nožek, který „jen tak mimochodem“ zpracovávají za letu do již zmíněných rousků. Jsou to hrudkovité útvary s průměrem až 3 mm, které včela nese v košíčcích na zadních nožkách, přičemž když si představíme, jak je vlastně včela drobná, jsou 3 mm opravdu velký náklad.

Při vletu do úlu musí každá projít mřížkou zvanou pylochyt, která část rousků zachytí. Každý den se pak musí pyl odebírat a sušit, protože obsahuje hodně vody a začal by se brzy kazit. Jedno včelstvo za sezónu sebere přibližně 6 milionů rousků z až 250 milionů květů, pylochyty přitom zachytí přibližně 10 % tohoto množství. Je to tedy docela vzácná surovina.

A jaké máte vy zkušenosti s účinky květového pylu? Pochlubte se níže v diskuzi pod galerií obrázků.