Menší zásilky poštovné od 67 Kč. Doprava zdarma nad 2300,-

Levandule: voňavá léčivka

Levandule: voňavá léčivka

Nenáročná levandule se stala oblíbenou díky své pronikavé vůni i příjemnému vzhledu sušené rostlinky. Poradíme vám, jak si ji vypiplat ze semínek, včas sesbírat cenné květy i nať a z obojího vyrobit domácí levandulový sirup nebo účinnou levandulovou koupel uchozených plosek nohou.

Ze Středomoří až na naše zahrádky

Levandule pravá pochází ze Středomoří, odkud se postupně rozšířila až k nám. Na Moravě a v jižních Čechách snese pěstování na zahrádce, zatímco třeba v Krkonoších ji musíte zasadit spíše do truhlíku či květináče za oknem.

Levandule, voňavá léčivka - Pleva
S levandulí je neodmyslitelně spjatá Provence ve Francii

Levandule je polokeřík vysoký 20 až 60 cm s přisedlými čárkovitými listy, které jsou v mládí šedavě plstnaté a u starších rostlin zezelenají. Modré až fialové květy jsou uspořádány do konečného klasu na horních lodyhách, které jsou proslulé svou vůní.

V našich končinách se setkáváme s levandulí pravou, levandulí úzkolistou, levandulí klasnatou a levandulí lékařskou. Pěstuje se zejména pro květ, méně často pro celou nať.

Vypěstujte si levanduli ze semínek nebo vysaďte keřík

Zdatní zahrádkáři si mohou levanduli vypiplat ze semínek, která zasejí do misek či truhlíků v průběhu února a března. Při pokojové teplotě 20 stupňů rostlinky přibližně za 3 týdny vyklíčí. Poté je rozesadíte do menších květináčů nebo sadbovačů a po posledních mrazech je můžete dát ven. Nejprve je vhodnější umístit květináče do stínu, aby si rostlinky zvykly na slunce. Vzrostlejší rostlinky pak zasaďte do země v průběhu srpna a začátku září, aby zvládly dobře zakořenit před prvními mrazy.

Levanduli zakoupenou v květinářství nemusíte nijak zvláštně udržovat. Je zvyklá na mírnou zálivku. Upřednostňuje spíše suchou a dobře propustnou půdu. Abyste udrželi pěkný tvar rostliny, je vhodné ji na jaře i na podzim pravidelně seřezávat a zastříhávat. Na jaře zastřihnete první výhonky, aby se rostlina pěkně zahustila a získala požadovaný tvar. Na podzim zkrátíte rostlinu do tvaru malého kopečku – při seřezávání se řiďte novými lístečky na větvičkách a řez veďte vždy před posledním.

levandule medonosná rostlina

Levandule je ideální rostlina do voňavého bylinkového zátiší na zahradě a je ozdobou každé, nejen bylinkové zahrádky. Vhodná je ale také k pěstování ve velkých nádobách. Jedná se o medonosnou rostinu, proto ji milují včelky i motýli – jejím pěstováním tedy podpoříte a potěšíte i tyto drobné živočichy.

Levanduli sbírejte v červenci

Květ levandule se sbírá obvykle v červenci, před úplným rozvinutím. Pokud chcete sklízet i nať, mělo by to být ještě v období květu rostliny, tedy ideálně v srpnu. Levandule je velmi oblíbená léčivka používaná v homeopatii, kde se jako výchozí surovina sbírá vždy čerstvá velmi brzy ráno, ideálně před osmou hodinou – při sběru se tedy můžete inspirovat i tímto pravidlem zkušených homeopatů.

levandule, voňavá léčivka

Bylinku můžete ihned zpracovat a používat čerstvou nebo si vytvořit pevné zásoby na zimu. Nabízejí se dva základní způsoby sušení levandule. Někdo ji ukládá volně do papírové krabice – natrhané kvítky se stonky se vyskládávají vedle sebe a ukládají do suchých prostor půd nebo spíží. Druhou možností je pak zavěšení levandulí do svazků květem dolů. I v tomto případě je možné sušení na půdách nebo kdekoli jinde v bytě.

Relaxace s levandulí

Voňavá levandule je báječná pro uklidnění a relaxaci, pro své uklidňující účinky se používá při relaxačních koupelích, ale také v aromaterapii v kombinacích s meduňkou, kozlíkem, květem hlohu a natí americké meduňky.

Využití levandule

Sušená levandule se často využívá jako bytové dekorace - ať už celé svazky, nebo jen samotné kvítky. Sušenými květy lze také naplnit plátěné sáčky a uložit je do šatníku proti molům i jemné provonění prádla. Uplatnění však tato voňavá a krásná bylinka najde také v kuchyni - na ozdobení zákusků a dezertů, ozvláštnění salátu, přidáním pár snítek do uzavíratelné nádoby s cukrem si vytvoříte báječně voňavý levandulový cukr. Pokud si rádi dochucujete vodu citronem nebo třeba mátou, určitě příště vyzkoušejte také levanduli, chutná skvěle! Jaké možnosti využití ještě levandule nabízí?

  • Lázeň z natě levandule

Pro zevní účely je velmi oblíbená nať. Pět polévkových lžic natě spařte 1 litrem vody a nechte 30 minut vyluhovat. Poté přeceďte a používejte jako lázeň. Levandulová koupel se používá jak pro ruce, tak pro nohy, ale i pro relaxační koupel celého těla. Účinná je i pro některé formy ekzémů. Studené obklady se doporučují na podvrtnutí kotníků a doléčení zlomenin, zatímco teplé až horké obklady jsou vhodné pro dosud nezhojené a velmi bolestivé zlomeniny.


  • Domácí levandulový sirup

domácí levandulový sirup, recept

Na 2 litry domácího levandulového sirupu budete potřebovat:

  • 20 stonků levandule
  • 1 litr vody
  • 1 kg cukru
  • 20 g kyseliny citronové
  • citron

Převařte vodu, odstavte a nechte vychladnout. Levanduli lehce omyjte a namočte do vychladlé převařené vody. Citron nakrájejte na plátky a přidejte k levanduli. Nechte 24 hodin louhovat a poté slijte přes pláténko nebo filtr. Pořádně vymačkejte, ať dostanete z výluhu co nejvíce cenných látek.

Vymačkanou tekutinu zahřejte na 40 stupňů a rozpusťte v ní 1 kg cukru a 20 g kyseliny citronové. Poté ještě teplý sirup slijte do připravených vyvařených lahví a zavíčkujte. Na hladinu můžete kápnout trošku alkoholu, abyste sirup zakonzervovali od případných nečistot. Doporučuje se neutrální líh, tedy například vodka nebo slivovice. Větší množství sirupu uskladněte do sklepa nebo ledničky.


  • Levandulová koupel nohou

Pokud vás pálí plosky nohou (třeba po delším výšlapu nebo intenzivním běhu), můžete využít desetiminutovou levandulovou lázeň třeba v kombinaci s mateřídouškou. Hrst bylin dejte do 1 litru studené vody, nechte projít varem a alespoň 10 minut vyluhovat. Až lázeň zchladne na přijatelnou teplotu, ponořte do ní na 10 minut nohy. Po koupeli je neutírejte, ale nechte přirozeně oschnout. Následně můžete chodidlům dopřát masáž levandulovým olejem.


  • Domácí levandulový olej vyrobený za studena

Nejen že nádherně voní, ale pomáhá při bolestech hlavy, zmírňuje nervozitu, úzkost a stres, pomůže při nespavosti. Stačí přidat pár kapek do aromalampy, do koupele a při problémech s usínáním si jím můžete provonět polštář. Vůně levandule uklidňuje a uvolňuje tělo i mysl a také napomáhá prokrvení a regeneraci pokožky, díky tomu je levandulový olej skvělý také pro použití na masáže.

výroba levandulového oleje za studena

Připravte si:

  • uzavíratelnou sklenici
  • několik hrstí květů levandule (čerstvé nebo sušené)
  • můžete použít i mladé lístky a stonky
  • olej (např. olivový, mandlový, slunečnicový, jojobový)

Levandulové květy (příp. i se stonky a lístky) si pro lepší uvolnění účinných látek nejdříve rozdrťte - nejlépe v hmoždíři, ale postačí i promačkání třeba lžící. Použijete-li květy čerstvé, dbejte na to, aby byly úplně suché. Rozdrcenou levanduli nandejte do připravené čisté sklenice a zalijte olejem tak, aby byla zcela ponořená.

Sklenici dobře uzavřete a postavte na slunné místo. Nechte louhovat nejméně 4 týdny, občas můžete lehce protřepat. Následně olej přeceďte, přičemž z květů důkladně vymačkejte všechen olej. Hotový levandulový olej skladujte na tmavém a chladném místě, nejlépe v neprůhledné sklenici.

Čím více levandule použijete, tím silnější bude výsledný olej. Pokud nejste s výsledkem spokojeni, můžete pro silnější macerát do stejného oleje přidat nové květy a celý postup opakovat.


  • Inhalace vyluhovaných levandulových květů

Levandulové květy můžete použít jako prostředek k inhalaci proti senné rýmě nebo při podrážděné sliznici. Do 1 litru studené vody dejte 10 g květů, nechte přejít varem a 10 minut vyluhovat. Inhalovat můžete i několikrát denně. Doporučujeme napařování hlavy nad lavorem či hrncem s přehozeným ručníkem přes hlavu. Čím déle vydržíte, tím lépe.


Bylinný pytlík s levandulí

Bylinný polštářek na dobrý spánek

Sdílejte produkt s přáteli

Další články, které by se vám mohly také líbit