Pro menší zásilky balíkovna za 60 Kč, nebo zásilkovna za 69 Kč. Doprava zdarma nad 2300,-

Lupy ve vlasech - proč vznikají a jak se jich zbavit

Lupy ve vlasech - proč vznikají a jak se jich zbavit

Lupy dlouhodobě trápí zhruba polovinu populace. Ať už se jedná o mastné svědivé lupy nebo suché vypadávající lupy, které jsou na košili dřív, než stihnete zapnout všechny knoflíčky. Na vině může být hned několik faktorů: kvasinky, jídelníček, nevhodné vlasové produkty, stres nebo jiné kožní choroby. Začínáte-li léčbu šamponem proti lupům, dopřejte mu na regeneraci vaší pokožky alespoň 2 měsíce. Když nebudete čekat zázrak do druhého dne a trpělivě si počkáte na výsledky, uvidíte, zda přípravek skutečně funguje.

Problémy s lupy má polovina populace

Pokud trpíte lupy, nemáte nijak ojedinělý problém – lupy trápí polovinu vašich známých a kolegů a jsou vůbec nejčastějším onemocněním kůže. Projevují se protivným svěděním hlavy a drobnými šupinkami ve vlasech a v horším případě také na ramenou. Lupy jsou zánětem pokožky, konkrétně jde o zrychlený vývoj svrchní šupinaté vrstvy pokožky. Nahromaděné šupinky se pak logicky uvolňují a padají všude tam, kde je to nevhodné. Zdravá pokožka se obnovuje v intervalu tří až čtyř dnů – trpíte-li lupy, je tento interval nepoměrně kratší.

lupy
S lupy bývá spojeno protivné svědění

Mastné nebo suché lupy

Ani lupy se neprojevují u všech lidí stejně, rozlišujeme dva základní typy – lupy mastné a lupy suché. Suché lupy se viditelně sypou, šupinky kůže jsou maličké a většinou vám padají na ramena. Mastné lupy, které mohou být způsobeny i kožním onemocněním seborea, naopak zůstávají na pokožce. Mají nažloutlou barvu a hůře se odlupují, proto se lidé trpící mastnými lupy také častěji škrábou a pociťují silné svědění. Mastné lupy naopak většinou nenajdete na ramenou či pracovním stole, může je ale doprovázet zápach. Suché lupy jsou vždy bez zápachu a nesvědí.

Proč lupy vznikají

Příčina vzniku lupů souvisí s reakcí na kvasinky, které se živí kožním mazem a zanechávají po sobě na kůži vedlejší produkt. Kůže některých lidí má s tímto produktem problémy, reaguje podrážděním a právě tvorbou lupů. Lupy mohou ale vznikat také v obdobích se zvýšeným stresem nebo jako reakce na nevhodný šampon či vlasovou vodu. Někdy jsou průvodním znakem lupénky či neurologických chorob.

Jak se zbavit lupů

Náš tip

Dejte vlasům 2 měsíce

Ať už vás trápí lupy, vypadávání vlasů nebo dermatitida, musíte dát své pokožce i vlasům čas na regeneraci. Reklama samozřejmě slibuje viditelné výsledky už po prvním umytí, ale pravda je trošku jinde. Problémy s vlasy jsou běh na delší trať a nemůžete čekat, že po týdnu uvidíte převratné zlepšení. Pokud zkoušíte nový šampon nebo vlasovou vodu a chcete zjistit, zda opravdu funguje, používejte přípravek minimálně 2 měsíce. Po osmi týdnech totiž účinné látky opravdu proniknou tam, kde jsou potřeba, a vy zjistíte, zda je pro vás tento přípravek vhodný.

Většina lidí vyrazí do drogerie a zkusí šampon proti lupům. Pokud nevidí výsledky okamžitě, s jeho používáním přestane. To je však chyba, protože pokožka i vlasy potřebují na regeneraci čas, a to minimálně 2 měsíce. I tak se ale jedná spíše o krátkodobější řešení a lupy se mohou objevit znovu.

Proto je třeba pátrat především po příčinách. Ty mohou spočívat v nesprávné péči o vlasovou pokožku, ale také mohou být upozorněním organismu na vnitřní disbalanci. Na tvorbu lupů může mít vliv špatné stravování a celkově nezdravý životní styl, ale také stres a dlouhodobé psychické vypětí. K problému s lupy proto přistupujte komplexně a pečujte nejen o pokožku hlavy, ale o celé tělo.

Celkově ozdravte jídelníček, pro boj s lupy pak dbejte na dostatečný příjem zinku, selenu a vitaminu B, do jídelníčku častějí zařaďte ryb, pivovarské kvasnice, fazole, celozrnné pečivo, vejce a zeleninu, především zelenou listovou (např. brokolici, kapustu či hlávkový salát).

• Užívejte si pohyb na čerstvém vzduchu, spolu se slunečními paprsky (v rozumném množství) působí na náš organismus i pokožku hlavy blahodárně. Stejně jako na naši psychiku. A právě stres má na tvorbu lupů neblahý vliv.

• Dobře si vybírejte vlasovou kosmetiku, kterou k péči o vlasy používáte. Z naší nabídky můžeme doporučit:

Z naší nabídky vám můžeme doporučit šampon Propolis pro vaše vlasy, který má čistě přírodní složení, přináší rovnováhu vlasové pokožce a předchází jejímu vysoušení. Propolis skvěle pomáhá pokožce s regenerací, další složky šamponu snižují její mastivost nebo naopak hydratují. Šampon zvyšuje celkovou kvalitu a lesk vlasů a navíc obsahuje přírodní složky, které posilují růst vlasů.

Hydrataci pokožky a účinky našich šamponů podpoříte také pravidelným používáním Vlasové vody s propolisem. Je určena pro problematickou vlasovou pokožku, která trpí vysušením, tvorbou lupů, nebo nadměrným vypadáváním vlasů. Podporuje kvalitu vlasů, účinně pomáhá jak proti vypadávání vlasů, tak i proti lupům. Jemně ošetřuje celou oblast pokožky a dostává ji zpět do správné rovnováhy a navíc vaše vlasy krásně provoní. Voda je ideální pro masáž vlasové pokožky, po použití se již nemusí oplachovat.

Propolis výrazně podporuje regeneraci vlasů a skvělou službu předvádí také v boji proti lupům. Jeho schopnosti můžete vyzkoušet také v našem Šamponu s propolisem, šetrný šampon s neutrálním pH dobře umývá a zbavuje mastnoty, ale nevysušuje pokožku. Je výborný při péči o mastné nebo poškozené vlasy, kterým pomáhá získat rovnováhu a přirozenou krásu. Už po několika umytích si tak začnete všímat zvyšující se pevnosti vlasů a zdravé pokožky. Zákazníci si také chválí zvýšení lesku.

• Zlepšení stavu vlasové pokožky můžete podpořit i šetrnou péčí a využít pomoc z přírody. Vlasy umývejte vlažnou vodou namísto horké a dbejte na důkladné opláchnutí. Při umývání pokožku nedrhněte, ale jemně masírujte, podpoříte tak správnou činnost mazových žláz. Alespoň dvakrát týdně si dopřejte na masáž více času a vlasovou pokožku pár minut masírujte ji již před samotným mytím vlasů. Pro masáž můžete využít například kokosový či levandulový olej, trochu citronové šťávy nebo gel z aloe vera. Pro přírodní léčbu lupů se využívají také odvary z bylinek, osvědčené jsou kopřivy, máta, heřmánek nebo rozmarýn. Stačí si vlažným odvarem opláchnout již umyté vlasy. Pro oplachování vlasů, které trápí lupy se doporučuje také jablečný ocet - smíchejte ocet s vodou v poměru 1:1 a vlasovou pokožku po umytí tímto roztokem opláchněte, nechte pár minut působit a opláchněte vlažnou čistou vodou.

Zdravým životním stylem, pozitivním přístupem k životu i výběrem kvalitní vlasové kosmetiky, se můžete lupů spolehlivě zbavit, ale také jejich vzniku předcházet a to i do budoucna. Protože prevence je vždy lepší než řešení již vzniklého problému.

Přečtěte si také:

Seborea – příčiny vzniku, prevence a přírodní řešení

Kožní onemocnění seborea se vyskytuje nejčastěji v oblasti mazových žláz. Projevuje se mastnou, lupovitou a zánětlivou kůží na pokožce hlavy, v T-zóně, kolem uší, obočí nebo na zadní části zad. Toto nepříjemné onemocnění není přenosné, ale pacienti jím zpravidla trpí dlouhodobě.

Velké šamponové testování aneb „I moje kadeřnice se ptala, jaký šampon používám“

Naše šampony jsme podrobili velkému testování a nechali je prověřit těmi nejpovolanějšími – ženami různého věku, zaměstnání i kvality a stavu vlasů. Přečtěte si, jak naše šampony dopadly a jak dovedou pomoci s jednotlivými vlasovými problémy.

Medové masky: jak se postarat o vlasy po náročné dovolené?

Třikrát denně ve vodě, vlásky necháváme jen tak uschnout, žádné šampónování ani jiná ochrana... A už po pár týdnech máme na hlavě spíše smeták než krásný účes. Poradíme vám, jak vlasy po létě rychle zregenerovat a ještě více jim neuškodit.

Všechny články z rubriky