Menopauza, přechod, klimakterium

Menopauza, přechod, klimakterium

Pociťujete na sobě změny a připadáte si jak na hormonální trampolíně? Zajděte k lékaři a verdikt možná bude znít: menopauza.

Zpravidla ihned začne psát spousty doporučení a receptů, vesměs to budou všechno hormony. V lékárně vám nabalí půl tašky různých pilulek – tohle máte na zvýšení klesajícího hormonu, tohle zase na chuť k jídlu, a to si taky vezměte, to máte na chuť na sex... A to nemluvě o sumě, kterou tam za to vše necháte.

Zkuste jít delší cestou, ale bez vedlejších účinků.

Nebudu dělat přednášku o tom, co je menopauza a jak vypadá, takových článků už bylo spoustu a dost jich jistě přibude. Menopauza není nemoc, takže na co používat léky? Je to přirozený proces v životě ženy, který nastává kolem 50. roku.

Menopauza se dá rozdělit do různých etap:

Premenopauza – začíná ještě před samotnou menopauzou, menstruace je nepravidelná, můžete pociťovat slabost a únavu
Perimenopauza – pokud nemá žena tři měsíce pravidelnou menstruaci, tak by do jednoho roka mohla přijít menopauza (tj. poslední menstruace); klesá hladina estrogenu, přichází prudké změny nálady a nespavost
Postmenopauza – období po menopauze, kdy přestaly vaječníky plnit svou funkci

Jaké jsou akutní změny při poklesu estrogenu, které ale neohrožují vaše zdraví?

• návaly horka (šalvěj lékařská)
• pocení (šalvěj lékařská)
• poruchy spánku (třezalka, ploštičník větevnatý)
• podrážděnost (ploštičník větevnatý, mateří kašička)
• deprese (třezalka, mateří kašička)
• úzkost (třezalka, mateří kašička)
• nesoustředěnost
• bušení srdce


Je důležité udržet hladinu hormonů ve správné rovnováze, jinak se projeví problémy jako atrofie sliznice pochvy (bolesti při pohlavním styku) a močového ústrojí (opakované infekce močových cest, inkontinence). Velikým problémem je i pokles libida. Nastávají i metabolické změny, které se projeví ukládáním tuku v oblasti břicha a v další fázi to vede k ischemické chorobě srdeční. Dalšími problémy bývají vysoký krevní tlak, osteoporóza a Alzheimrova choroba.


publicdomainpictures, autor  xoan seoane

foto: publicdomainpictures, autor: xoan seoane

Řešení

Je důležité se ochlazovat – návaly pocení a horka způsobuje mozek, který tělu říká, že je přehřáté. Proto je důležité jíst hodně citrusů, které tělo ochlazují. A co pomáhá dál?

rakytník – vitamín E je znám pod pojmem „vitamín mládí“rakytník
mateří kašička – je bohatá na aminokyseliny, vitamíny, mastné kyseliny, stopové prvky, oligosacharidy, fytoestrogey, flavonoidy a další zdraví prospěšné látky.
květový pyl - obsahuje přibližně 22 % bílkovin a 26 % cukrů, takže rychle dodává energii při vysoké zátěži. Vitamíny, především pak skupin A, B, C a E, přispívají k posílení imunity. Přečtěte si více o květovém pylu.
propolis – dezinfikuje, ničí viry, bakterie i kvasinky. Více o propolisu.
bylinky – ploštičník větevnatý, pupalka dvouletá, drmek obecný, srdečník obecný, kontryhel obecný, jetel luční, lékořice lysá, šalvěj lékařská, eleuterokok ostnitý
vitamíny E, D, C, A, vápník, hořčík, zinek a železo
luštěniny – cizrna, čočka, hrách, fazole
ořechy – mandle, vlašské ořechy
pivo – chmel otáčivý, který je používán při výrobě piva, obsahuje důležité fytoestrogeny


Mezi bylinkáři je známo, že za potíže v období klimakteria mohou i stárnoucí a nedostatečně fungující játra.

Recept na povzbuzení činnosti jater:

• šťáva z celého citronu
• 0,25 litru jablečné šťávy
• nasekaný stroužek česneku
• kousek nasekaného zázvoru
• polévková lžíce olivového oleje

Po vypití tohoto nápoje si připravte dva hrnečky čaje z máty, kopřivy nebo pampelišky.


A rada na závěr?

grep citrus

Ochlazujte se pomocí citrusů, pijte hodně tekutin (hlavně bylinné čaje a vodu). Pravidelný pohyb je samozřejmostí! Používejte doplňky stravy nebo potravu, která obsahuje chybějící fytoestrogeny (tzn. mateří kašičku, jetel luční, rakytník v medu), jezte hodně ořechů, luštěnin a nezapomeňte si občas dát nějaké to pivo.

Máte zkušenosti s menopauzou? Řešili jste ji bez hormonální terapie? Co vám pomohlo? Podělte se o své zkušenosti níže v diskuzi.

Zdroje: celostnimedicina.cz, menopauza.zdrave.cz

přečtěte si o účincích pylu

Veronika Plevová včelařka, sociální sítě - o autorce článku

Pokud je potřeba vytáčet nebo kontrolovat včelky – vždy se toho Veronika účastní. Pokud máte v eshopu nebo na facebooku zapeklitý dotaz, vyřizuje ho většinou právě Veronika. Ve svém volném čase ráda chodí po horách, včelaří a hlavně vaří.

Podívejte se na články, které Veronika napsala:
Jak na detoxikaci organismu?