0 Kč(0 ks)
Zpět

Moluska trápí děti do 8 let věku

Moluska trápí děti do 8 let věku

25. 10. 2017

Drobné svědivé pupínky virového původu se často předávají ve školkách. Jelikož jsou vysoce infekční, stačí jen přímý kontakt s ručníkem, žínkou nebo hračkou jiného malého pacienta a infekce je na světě. Rozvine se během inkubační doby dvou až sedmi týdnů a potrápit může v různém rozsahu. Souvisí totiž s imunitním systémem, takže samotný průběh onemocnění odpovídá i tomu, v jaké kondici vaše dítě je.

Průběh infekce a inkubační doba

Náš tip

Moluska často postihují děti s oslabeným imunitním systémem nebo s atopickým ekzémem.

Moluska se nejčastěji vyskytují u menších dětí ve školkách a na prvním stupni základní školy. Nejvíce nemocných se pohybuje ve věku do 8 let, poté už se moluska vyskytují čím dál řidčeji. Ačkoli se nejedná o závažné onemocnění, může v některých případech spustit větší imunitní reakce, proto je určitě na místě, aby malého pacienta sledoval lékař. Inkubační doba tohoto onemocnění se pohybuje od dvou do sedmi týdnů.

Nepříjemné puchýřky virového původu

moluska
autor: Dave Bray, MD, Walter Reed Army Medical Center; Wikimedia Commons

Moluska jsou malé bradavičnaté puchýřky polokulovitého tvaru, které se svou barvou často neliší od kůže, v určitých případech mohou být žlutavá, bělavá, načervenalá či zarudlá nebo dokonce perleťová. Běžná velikost puchýřku se pohybuje od 2 do 5 mm, ale můžete se setkat i s puchýřkem velkým třeba 10 mm. Pupínek má tvar polokoule s menší prohlubní uprostřed. Jedná se o vysoce nakažlivé onemocnění virového původu, které se přenáší pouhým kontaktem s nakaženou osobou. U dospělých nejčastěji při pohlavním styku, u dětí pak prostřednictvím hraček, ručníků, žínek, vody v bazénu nebo ve vaně.

Moluska se nejčastěji vyskytují v kožních záhybech, kde se bohužel spojují s nepříjemným zapařením a mívají načervenalou barvu. Nevyhýbají se ani oblasti genitálií a řitního otvoru. Jedná se o nepříjemné onemocnění, protože skutečně velmi svědí a v případě škrábání hrozí rozšíření na větší plochy, protože pupínky jsou velmi infekční. Při rozškrábnutí puchýřku vytéká bělavá hmota, která může infekci násobně rozšířit. Nenechavým dětským ručičkám tedy bude nutné vysvětlit, že by nadělaly více škody než užitku.

Tradiční léčba

Moluska jsou podobně jako většina kožních onemocnění bohužel během na delší trať. Pokud se nakazí zdravé dítě, je velká pravděpodobnost, že za šest až dvanáct měsíců puchýřky vymizí samy od sebe. U pacientů s atopickým ekzémem nebo oslabenou imunitou by v případě neléčení mohlo dojít k delšímu trvání nemoci nebo infekci s větším rozsahem.

Náš tip

K léčbě je nutné přistoupit zejména z důvodů dalšího šíření infekce – kdyby se moluska neléčila, zřejmě by nakažených dětí ve školkách neběhalo 10 %, ale rovných 100 %.

Většina lékařů doporučuje v první fázi neinvazivní způsoby léčby, tedy nejrůznější masti a roztoky k potírání. K invazivní léčbě se přistupuje, když masti ani roztoky nezabírají nebo jsou moluska opravdu nadstandardně rozšířena a na malého pacienta je toho zkrátka moc. K odstranění puchýřků dochází laserem, zmrazením nebo za použití znecitlivujícího přípravku. Následně lékař puchýřek odstraní pinzetou. Ve vzácných případech může být vyšetření prováděno v narkóze.

Přírodní léčba

moluska, imunitní systém

Většina kožních onemocnění souvisí s imunitním systémem a moluska nejsou žádnou výjimkou. Pokud je začínáte léčit u svého dítěte, měli byste současně s mazáním mastí posilovat také imunitní systém a dbát o celkové zdraví organismu. Dětem trpícím tímto kožním onemocněním se doporučuje rekreace u moře. Pokud se za slanou vodou nechystáte na jih, můžete vyzkoušet pravidelné koupele s příměsí mořské soli.

Přírodní léčbu můžete podpořit tinkturou z tužebníku jilmového, tinkturou z česneku nebo mazáním jinými česnekovými přípravky určenými právě pro léčbu molusek. Šikovné maminky si mohou připravit také domácí roztok k potírání z 1 lžičky jablečného octa, 10 kapek citronové silice a 5 kapek silice z cypřiše. Tento roztok je však vhodnější spíše pro větší děti, rozhodně ho nedoporučujeme maminkám kojenců či batolat.

Přírodní i tradiční léčba mají jednu společnou věc – nejedná se o rychlou záležitost, naopak je třeba vytrvat a vyzkoušet, který přípravek funguje a pomáhá vašemu dítěti. Chce to zkrátka trpělivost, stejně jako rodičovství.

Úvodní foto: Wikimedia Commons, autor Evanherk, CC BY-SA 3.0

Přečtěte si také:

Testován už tisíce let: objevte blahodárné vlastnosti propolisu

Prověřili ho staří Egypťané, Řekové a Římané. Byl považován za všestranný lék, kterým lidé hojili rány na kůži i v ústech. Jak používáme propolis dnes?

Problém, o kterém se nemluví: zápach z úst

Zápach z úst trápí nejen lidi se špatnou ústní hygienou, ale také vášnivé jedlíky masa či milovníky česneku. Pokud se s tímto problémem potýkáte a netušíte, kde mohou být jeho kořeny, bude poměrně těžké hledat příčinu.

Věděli to už Egypťané. Propolis nám pomáhá přes 3000 let

Čas od času probleskne médii zpráva, že vědci překvapivě objevili v té či oné přírodní surovině doposud nepopsané léčivé účinky. Pokud se ale podíváme do historie, často zjistíme, že to samé zjistili naši předci už stovky let před námi na základě pozorování.

Všechny články z rubriky

SkypeFacebookTwitter

Mobil: 739 045 380
Po-Pá: 7:00 - 15:00
Email: obchod@pleva.cz