Dvě medaile  ze světové soutěže medovin. Menší zásilky na výdejní místo od 65 Kč. Doprava zdarma nad 2300,-

Osm tipů, jak se navždy zbavit stresu a únavy

Osm tipů, jak se navždy zbavit stresu a únavy

Dovolené jsou za námi, děti se vrací do školy a léto definitivně končí. Všude samý spěch, na obzoru déšť, do toho spousta práce – to je doopravdy vyčerpávající kombinace. Co by nám tak proti únavě mohlo pomoci? Přinášíme souhrn těch nejlepších tipů, jak být opět vitální a plní energie.

Únava a stres povětšinou souvisí s celkovým životním stylem. Neprospívá nám například sedavý způsob života, návštěvy baru nebo i městské prostředí se špatným vzduchem a nevhodná strava. Tou myslíme nejen těžká a tučná, ale třeba i pálivá nebo jen jednotvárná jídla.

To vše jsou důvody, proč se někdy můžeme cítit unavení a smutní. Přinášíme vám proto několik tipů, které se nám už mnohokrát osvědčily ;-)

Náš tip

Co je únavový syndrom?

– chronická únava, která se projevuje nejméně 6 měsíců v kuse. V první fázi se cítíme nachlazení či nás bolí v krku, máme bolesti svalů a hlavy, špatně se nám spí. Nástup je rychlý a intenzivní, léčba poměrně složitá – rozhodně je vhodná návštěva lékaře a postupné zvyšování fyzické aktivity.

1. Dopřejte si kvalitní spánek

Spěte každý den 6 až 8 hodin (podle toho, kolik vám vyhovuje) a ideálně choďte spát ve stejnou dobu. Rozhodně ale neusínejte příliš pozdě, ideálně už okolo 10. večer, aby se náš organismus stihl detoxikovat. Například játra to podle některých zdrojů dělají okolo druhé ráno.

Dodržujte spánkovou hygienu, vypněte televizi a spěte nerušeni. Před spaním také vynechejte kofein, tedy nejen kávu a colu, ale i (černý) čaj. Pomoci může i nová zdravotní matrace. Pokud se cítíte nejen unaveně, ale i tak nějak nemocně a stav trvá už mnoho týdnů či měsíců, možná máte tzv. únavový syndrom.

2. Dodržujte pitný režim

Dělá to hodně z nás, přes den jednoduše málo pijeme. Dehydratace přitom způsobuje, že se cítíme malátní a bolí nás hlava. Pijte nejlépe čistou vodu nebo třeba džusy. Raději vynechejte sladké limonády. Krátkodobě nás sice můžou nabudit, ale dlouhodobě nejsou při únavě vhodné. Denně se doporučuje vypít 2 až 2,5 litru vody.

3. Alkoholu řekněte ne

Občas si dát jednu nebo dvě sklenky vína určitě neuškodí. Alkohol ve větší míře však silně unavuje, a to hlavně druhý den po konzumaci. Pokud se cítíte unaveni, dočasně jej rozhodně vyřaďte, případně se napijte jen tak lehce na podporu spánku.

4. Detoxikujte tělo

Tím vyženete všechny škodlivé látky, které se ve vás hromadí. Pozitivně se projeví také na funkci jater a ledvin. Nám se osvědčily půsty, kdy jeden den v týdnu, případně alespoň jednou za 14 dní, nekonzumujete nic jiného, než právě zeleninu nebo ovoce. Jarní únavu v tomto článku zahnaly spolehlivě.

Únava a detoxikace
Foto: Paul Brennan, publicdomainpictures.net

5. Buďte akční

Neseďte celý den v křesle nebo na gauči. Jděte na procházku, zaběhat si, zahrát tenis nebo zaplavat. Aktivita vás únavy rychlé zbaví, zatímco večer se vám díky pohybu bude lépe spát. A nemusíte kvůli tomu uběhnout 10 kilometrů nebo posilovat tři hodiny, stačí jen základní pohyb.

6. Příroda pomůže

Guarana v medu

Guarana v medu

Schizandra v medu

Schizandra v medu

Rakytník v medu

Rakytník v medu

V boji s únavou jsou nenahraditelnými pomocníky různé rostlinky a látky. Asi nejznámější je guarana – osobně můžeme doporučit guaranu v medu. Dáte si jednu lžičku denně a nebudete se cítit utahaní, zabraňuje také stresu. To samé platí i pro Žen Šen kořen v medu, který už dávno není výsadou jen panovníků. Zvyšuje mentální výkonnost a vitalitu. Navíc je dobrý na posílení imunity, což se s nástupem podzimu hodí nejen dospělým, ale hlavně dětem.

V našich končinách méně známa je látka Schizandra, kterou z českých zahrádek můžete znát pod pojmem klanopraška čínská. Ta pomůže v boji s únavou, zlepší vaši imunitu a fyzický i duševní výkon. Dokonce se říká, že je přírodním afrodiziakem. A zapomenout rozhodně nesmíme ani na „sibiřský zázrak“, jak se přezdívá rakytníku, který kromě boji s únavou podpoří i krvetvorbu a nervovou soustavu.

7. Jezte pravidelně

Máte hodně práce? Nestíháte? I přesto nikdy nezapomínejte pravidelně jíst. Dejte si snídani, oběd, večeři a vše to proložte alespoň dvěma svačinami. Dejte si něco lehkého, po čem se budete cítit fit a svěží. Do jídelníčku zařaďte lehčí pokrmy, třeba z kuřete či krůty, nešetřete ovocem a zeleninou.

8. Odpočiňte si

Pokud se cítíme unavení, není to pro to, že jsme slabí simulanti – tělo se nám zkrátka jen snaží dát najevo, že potřebuje pauzu. Tak jej poslechněte.  I když se nám to snaží neustále někdo vnutit, nejsme roboti a naše zdraví patří jen nám a nikomu jinému. Nepřemáhejte se, dopřejte si přes den při pocitu únavy několik krátkých relaxačních přestávek. Pro uvolnění a osvěžení je vhodné opláchnout se studenou vodou, dobře to působí na naši psychiku.

Únava jednou za čas potká prostě každého z nás. Důležité ale je postavit se jí čelem a rychle se jí zbavit, aby vás v kombinaci se stresem nesužovala dlouhodobě. Naše tipy vám navíc dlouhodobě pomohou zlepšit životní styl. Zaujaly vás? A jaké triky pro odehnání stresu a únavy používáte vy?

Úvodní foto: X posid, publicdomainpictures.net

Přečtěte si také:

Medové masky: jak se postarat o vlasy po náročné dovolené?

Třikrát denně ve vodě, vlásky necháváme jen tak uschnout, žádné šampónování ani jiná ochrana... A už po pár týdnech máme na hlavě spíše smeták než účes. Poradíme vám, jak vlasy po létě rychle zregenerovat a ještě více jim neuškodit.

Letní koktejly pro dospělé. Vyzkoušejte medovinu 6× jinak!

Pivo je pivo, víno je víno, ale medovina – s tou si můžete pěkně vyhrát. Ve spolupráci s Jiřím Poučkem z Muzea medoviny jsme připravili šest lihuplných nápojů, které perfektně zapadnou na každou českou párty.