Pro menší objednávky Balíkovna 59 Kč, nebo Zásilkovna 69 Kč. Poštovné zdarma nad 2300 Kč.

Paradontóza trápí 80 % dospělých

Paradontóza trápí 80 % dospělých

Zánětlivé onemocnění oblasti paradontu postihuje značnou část populace. Mezi nejčastější příčiny této nemoci patří nedostatečná zubní hygiena, nevhodné stravovací návyky a nezdravý životní styl. Paradontózu způsobují přemnožené bakterie v našich ústech, které zapříčiňují záněty dásní, odkud nemoc putuje až k paradontu. Zub ztratí své pevné ukotvení v dásni, dojde k odhalení zubních krčků a v horších případech ke ztrátě celého zubu.

Zánětlivé onemocnění závěsného bodu zubu

Zánět paradontu, tedy vazivového a kostního závěsného aparátu zubu, který důvěrně nazýváme paradontózou, trápí značnou část populace. V České republice je paradontóza natolik rozšířená, že jí trpí 80 až 90 % osob po třicítce. Jedná se o zánětlivé onemocnění, které způsobují bakterie usazující se v dutině ústní.

Paradontózu způsobují bakterie v ústech

Bakterie se usadí na sklovině zubu a vytváří tenoučkou vrstvu nazývanou zubní plak. Právě zubní plak společně se zubním kazem zapříčiňuje záněty dásní. Z dásně pak zánět putuje dál do paradontu (podpůrných tkání zubů). Paradont si můžeme představit jako základní závěsný bod zubu. V něm se zánětlivé bakterie velmi rychle rozmnoží, vytváří se hnis a nemoc mílovými kroky postupuje dále.

Jak se paradontóza projeví

Paradontózu můžete poznat už v jejích prvních projevech. Nejdříve vám jemně zarudnou dásně, postupně jsou ale čím dál více podrážděné a bolavé. Bolesti dásní může provázet i jejich krvácení. Při čištění zubů dochází k popraskání dásní, aniž byste použili vetší sílu. V paradontu se vytvořilo velké množství hnisu, které způsobuje silný zápach z úst. V druhé vlně pak dochází k viklání zubu, protože jeho pevný nosný bod je nemocný a ztrácí svoje jisté ukotvení v dásni. Následně se začínají odhalovat zubní krčky a dásně se stahují z okraje zubů. Pokud se s paradontózou rozhodnete nic nedělat, může dojít i ke ztrátě zubu.

Předcházejte paradontóze pečlivou ústní hygienou

Paradontóza souvisí s nedostatečnou či nedbalou zubní hygienou. Pokud čištění zubů zanedbáváte, v ústech se začíná tvořit velké množství zubního plaku a zubního kamene. Obě složky bohužel udržují poměrně vysokou hladinu bakterií v ústech. Nejlepší prevencí je tedy čištění zubů ráno, po obědě a večer spojené s pravidelnými návštěvami zubního lékaře i ústní hygieny. Důležitou výbavou pro čištění zubů je nejen zubní kartáček, ale také kvalitní ústní voda, dentální nit či mezizubní kartáčky, nebo dokonce zubní irigátor (ústní sprcha). Pokud se chcete paradontóze vyhnout, omezte sladká a kyselá jídla, alkohol konzumujte v minimálním množství a úplně zapomeňte na kouření. Paradontózu totiž ovlivňuje mimo zubní hygieny také životní styl a stravovací návyky. Nejčastěji trpí paradontózou silní kuřáci a těhotné ženy.

Chcete vědět, jak správně pečovat o svůj chrup? Stáhněte si náš ebook!