Přírodní zásobárna minerálů i jedový lék. Co možná nevíte o včelích produktech
Věděli jste, že včelí žihadlo může být zdravé? Možná ano. A že se včelí vosk používá při výrobě lentilek? To už neví ani mnoho včelařů! Přečtěte si více o méně známých účincích šesti včelích produktů – medu, mateří kašičce, včelím pylu, apisinu, propolisu a včelím vosku.
Víte, že…
… med je mimo jiné přírodní zásobárnou minerálů? Obsahuje téměř všechny, snad jen s výjimkou selenu. Zahájit den lžičkou medu je rozhodně sladší a přirozenější než užívat tablety s minerály. A také levnější, nehledě na podporu imunitního systému.
… včelí žihadlo se dá využít jako lék? Jed apisin (nebo též apitoxin), který se při bodnutí včelou dostává do krve, pomáhá například při revmatismu nebo otocích, ale i kožních chorobách. Způsobí prokrvení tkáně a odplavení škodlivých látek z postižené oblasti. O zajímavých účincích apisinu jsme psali již v tomto článku.
… propolis výborně konzervuje a hlavně dezinfikuje? Včely jej používají k tmelení úlu, ale právě i k dezinfekci. V medicíně je skvělým pomocníkem kvůli hojivým účinkům, působí jako přírodní antivir a antibiotikum. Navíc vůči němu nevzniká rezistence, což je problém současných antibiotik.
… trošku včelího vosku sníte vždycky, když mlsáte lentilky? Používá se při jejich potahování, způsobuje, že povrch lentilek se krásně leskne. Podobně se vosk využívá i při výrobě léků, kde navíc snižuje rychlost rozpouštění tablet. Léčivá látka tedy působí déle. Lentilky ani léky nevyrábíme, včelí vosk ale využíváme při výrobě svíček.
Zdroje:
• Zázrak jménem propolis (G. Minedžajan a J. Richter, 2009)
• Včelí produkty mýtů zbavené (Dalibor Titěra, 2006)
• naše zkušenosti a internet