Pro menší objednávky Zásilkovna za 69 Kč, pro objednávky nad 2300 Kč poštovné zdarma.

Průvodce vaším létem - Mikrodobrodružství aneb zážitky nejen z prázdnin

Průvodce vaším létem - Mikrodobrodružství aneb zážitky nejen z prázdnin

S končícím létem přichází také poslední díl našeho letního průvodce, tentokrát věnovaný dobrodružstvím, která mohou osvěžit vaše běžné - a to nejen letní a prázdninové - dny. V předchozích dvou dílech jsme si užili sluníčka a zabalili si na dovolenou. A jak jste si sluníčko a prázdniny užili vy? Byli jste na dovolené? Po vlastech českých, v zahraničí? Užili jste si prázdninová dobrodružství na plno? Doufám, že ano. A jaká dobrodružství plánujete od září? Nebo najedete na režim ráno do práce, děti do školy, večer se sejdeme doma a to pořád do kola… na Vánoce bude trochu pohody… a už aby byly prázdniny a trochu dovolené… Jak to máte?

Dobrodružství a cestování si nemusíte užívat jen o dovolené, mnoho lidí má sen podniknout cestu kolem světa, ale samozřejmě to je drahé a náročné na čas. Takže pokud by ji chtěl člověk podniknout, musel by dlouho šetřit peníze, potom dát v práci výpověď... Takže to je vlastně pro většinu lidí nereálné. Přestože o tom hodně lidí sní, nikdy toho nedosáhnou. Ale cestovat a zažívat dobrodružství se dá i jinak. Mnohdy stačí malé, krátké zážitky, ale o to cennější mohou být. Nebo jich může být klidně i více... Proto se s vámi chci podělit o koncept Mikrodobrodružství (angl. microadventure), který vymyslel Angličan Alastair Humphreys.

Co je koncept mikrodobrodružství?

Je to dobrodružství, které se dá uskutečnit velmi rychle (klidně dnes), levně (pojedu vlakem, na kole, nebo pěšky) a bez speciálního vybavení. Zároveň je ale něčím dobrodružné nebo obohacující a nezvyklé.

Většina z nás si často nedokáže ani představit, že v dnešním zrychleném světě, kdy na nic nemáme čas, je možné žít dobrodružně a nestereotypně. Takže i když by lidé rádi více cestovali, nebo zažívali dobrodružství, končí to často na tom, že musejí chodit do práce, nemají dost peněz na cestování, nebo že nevlastní dostatečné vybavení a dalších „výmluvách”.

Náš tip

Mikrodobrodružství je dobrodružství, které je jiné v tom, že si ho lze užívat i v dnešní hektické době 21. století, kdy většina lidí chodí do práce a má velmi málo času. Přesto lze podniknout krátké, levné a dostupné dobrodružství ať už jste kdekoliv. Jde o to zbavit se výmluv a zaneprázdněnosti v reálném světě - lze žít dobrodružný život!

Mikrodobrodružství dává lidem možnost “dovolit si” dobrodružství za každých podmínek. A je jen a jen na vás, jestli si svá malá dobrodružství raději užíváte sami, nebo s partnerem či partou kamarádů. A pokud máte děti, rozhodně nemusíte čekat až vyrostou, ale můžete vyrazit hned.

Dobrodružství pro každého

mikrodobrodružství, přespávání na předzahrádce
Přespávání na předzahrádce bytu

V dnešní době většina lidí pracuje 8 hodin denně v režimu 8-16h, ať už v kanceláři, nebo mimo ni. Jak potom můžeme do našeho života vpustit mikrodobrodružství? Například ihned odpoledne z práce vyrazit na vzdálenější místo, kam se dá dojet vlakem a přespat v přírodě. Jednoduše si vyšlápnout kopec, večer si udělat něco dobrého na ohni, přespat v přírodě bez stanu, ráno se probudit a vykoupat se v rybníku, nebo řece. A pak zpátky vlakem a rovnou do práce. Myslíte, že to je možné?

Když jsem se o myšlence mikrodobrodružství poprvé dozvěděl, velmi mne ta myšlenka nadchla a ihned jsem hledal možnosti, jak něco takového realizovat. Protože máme děti, hned jsem začal vymýšlet mikrodobrodružství i s dětmi. Třeba jsme s malými dětmi přespávali na vlastní předzahrádce pražského bytu.

mikrodobrodružství, microadventure
Naše zimní přespávání v autě

V létě občas přespíme v autě, což děti milují. Tak za mnou jednou v zimě přišla dcera s tím, že v létě bylo skvělé spát v autě (odjeli jsme, vykoupali se, přespali v autě) a že jsme dlouho nikde nebyli a že by to bylo supr. Nejdříve jsem začal vysvětlovat, že je v zimě zima a není to ideální… Pak jsem se ale zastavil a uvědomil si, že to vůbec vadit nemusí, že stejně máme spacáky do zimních teplot, tak to zvládnem. A když ne, tak nám bude prostě zima :-D. Hned druhý den jsme shodou náhod s manželkou řešili, že vybrala k narozeninám pro druhou dceru kolo z druhé ruky a bylo potřeba pro něj zajet - večer v pracovní den. Vzal jsem tedy nejstarší dceru a večer jsme pro kolo zajeli spolu. Bylo to jen 40 km z Hradce Králové do Náchoda, tak jsme tam jeli navečer, vyzvedli kolo a pak přespali v autě poblíž Rozkoše. Ráno jsem si dal studenou koupel v Rozkoši a pak zpět do Hradce. A v 8 hodin ráno jsme stihli na pohodu školu. Jde jen o to nad mikrodobrodružstvím aktivně přemýšlet a nejlépe i hledat možnosti v běžném životě. Tady je pár dalších malých dobrodružství z mého života:

Expedice s bandou dětí ze školy: cesta busem, poté 5 km pěšky, přespali jsme uvnitř nedostavěného hobitího domku, druhý den jsme pomohli s opracováváním dřeva a úpravou louky, udělali si oběd na ohni a pak šli 4 km pěšky na vlak a zpátky vlakem.

Přespávání s dětmi z rodiny vedle chaty u lesa na matracích pod širým nebem.

Přespávání s dětmi v autě pod hradem.

Jak začít?

Nejlépe hned! Ptáte se: Co mám teď udělat? Líbí se mi to, ale co dál? Cokoliv chcete, nejsou žádná pravidla, stačí jen sebrat odvahu a začít!

Tady je pár tipů:

 • spěte na divoko
 • nepoužívejte stan (více si užijete přírodu, hvězdy před usnutím a celkově svět okolo)
 • zjednodušujte
 • dávejte si výzvy
 • vypněte nebo nechte doma mobil
 • ráno se vykoupejte se v řece, jezeře, nebo v rybníce
 • najděte si nejbližší kopec s výhledem, přespěte tam a ráno si užijte východ slunce

A pár nápadů jak zapojit i děti:

 • vezměte pro ně čelovky
 • postavte si na noc přístřeší, stačí silný provázek, pár klacků a plachta
 • najděte si přístřeší (např. boudu nebo třeba skálu)
 • přespěte v autě
 • uvařte si na ohni
 • cestujte podle mapy (pro začátek můžete zjednodušenou nakreslit sami)
 • pozorujte hvězdy

Zeptejte se sami sebe - proč to dělat? Co mi to přinese? Co od mikrodobrodružství očekávám? Pak se lépe vymýšlí kdy, kam a s kým vyrazit.

Například pro začátek:

 • přespěte na své zahradě
 • najděte si pro přespání přístřeší
 • koupejte se v divočině
 • vezměte někoho sebou - své dítě, partnera, kamaráda
 • naplánujte si dobrodružství v pracovním týdnu
 • uvařte si něco, i kdyby jen špekáček, nebo plechovku fazolí na ohni
 • jeďte třeba vlakem
 • všímejte si každodenních činností a spojte je dobrodružstvím - koukejte kudy chodíte do práce, spojte služební cestu s přespáním v divočině, povídejte si o tom s přáteli

Pro pokročilé:

 • pořiďte si hamaku (houpací síť), spěte v hamace
 • ráno si uvařte kávu v moka konvičce
 • sjeďte si řeku v rámci výletu (lze půjčit nafukovací plavidlo)
 • kupte si batoh odolný vodě a zaplavejte si podél nádrže, nebo zkuste plavat řekou
 • přespěte venku, nebo v horách - i v zimě když je sníh
Náš tip

Kde můžete hlavu složit?

V této facebookové skupině najdete informace o místech vhodných k přespání v ČR a okolí. Můžete se stát jejím členem, nebo zde najdete odkazy na další zdroje informací.

Cestovní lékárnička, propolis, pleva

Ať už se vydáte za dobrodružstvím kamkoli, mohla by se vám hodit naše Cestovní lékárnička. Sice jí říkáme cestovní, ale najdete ji v domácnosti každého člena rodiny Plevových, a z reakcí našich zákazníků víme, že to tak nemá pouze naše rodina :-). Jakékoliv bolístky, odřeniny, záděry, bolení v krku, afty, štípance, vyrážky, popraskané, suché i hrubé kůže se zbavíte dřív, než vám stihnou znepříjemnit cestování. Inspirovali jsme se u včel a jejich produktů, které samy včely v úlu používají pro jejich antibakteriální účinky.

Výletnický komplet, přírodní produkt, pleva

Pro cestovatele nejen za mikrodobrodružstvím a také pro všechny, kteří se snaží žít v souladu s přírodou, jsme připravili Výletnický komplet. Všechny v něm obsažené produkty – propolisová zubní pasta, šampon s medem a mýdlo, které překvapí jsou 100% přírodní. Můžete se s nimi tedy klidně umýt i v řece a spokojení tak budete nejen vy, ale i příroda.

Jak se vám moje mikrodobrodružné tipy líbí? Podělte se - co ještě tento rok chcete stihnout za dobrodružství? Zvládnete alespoň jedno měsíčně? Nebo týdně? :-) Já si dávám za cíl stihnout alespoň 2 mikrodobrodružství za měsíc. Přidáte se?

Lukáš Pleva rozvoj obchodu, marketing, zahraničí - o autorovi článku

Hledá nové možnosti jak šířit účinky o včelích produktech. Má na starosti marketing, reklamu a eshop. Stará se o obchodní zástupkyně, takže ho někdy můžete potkat i v terénu. Jeho vize je, aby se kosmetika dostala také více do zahraničí. Ve svém volném čase se věnuje svým dcerám, běhá rád bos a fotí.

Přečtěte si také:

Nejkrásnější krajina široko daleko. Přijeďte k nám do Potštejna!

Ojevte s námi místa, která se vám uloží hluboko do paměti! Připravili jsme pro vás nenáročnou cyklotrasu i tipy na pěší výlety. Vítejte v Potštejně!

Abyste podzim prožili naplno: čtyři tipy na silnou imunitu

A máme tu nevyzpytatelný podzim! Jak si posílit imunitu a otravného nachlazení se zbavit během pár dnů?

Aby klouby šlapaly jako hodinky. Užijte si letní cyklocestování!

Při cyklotoulkách dostávají pořádně zabrat hlavně kolena. A přitom bolet vůbec nemusejí, stačí jen dodržovat pár zásad a hodně se nám uleví.

Všechny články z rubriky