0 Kč(0 ks)
Zpět

První pomoc při včelím bodnutí

První pomoc při včelím bodnutí

24. 06. 2020

Při bodnutí včelou je třeba postupovat velmi rychle – včelí jed se totiž do kůže vstřebává postupně, proto je potřeba co nejdříve odstranit žihadlo. Žihadlo nevytahujte prsty, ale seškrábněte nehtem nebo obrácenou stranou nože. Postiženého uložte na chladnější místo a hydratujte. Dále se dozvíte i co na otok po bodnutí včelou podle babských rad. Ale nebojte, žihadel není třeba se bát. Víte, že včelí bodnutí si někdo nechává aplikovat schválně, aby mu pomohlo s léčbou revmatu nebo roztroušené sklerózy?

Chovejte se správně a žihadlům se vyhnete

Aktivita včel se během roku mění, nejvyšší je v letních měsících červnu a červenci. V této době byste se měli včelstvům vyhýbat alespoň osmimetrovým obloukem. Pokud kolem úlu projít musíte, zkuste to zvolna a bez trhavých pohybů. Nejhorším manévrem totiž je začít divoce máchat rukama a nohama a poskakovat – v tom případě vás zřejmě včelí žihadlo nemine.

Náš tip

Tip přímo od včelaře:

Pokud jste daleko od úlů a létá vám kolem hlavy včela, zkuste strčit hlavu mezi nohy a na včelu vystrčit zadek. Možná to zní vtipně, ale opravdu to pomáhá.

Pokud vás včela pronásleduje, zachovejte rozvahu a klid a zkuste z louky přejít do lesa či členitějšího terénu. Doporučuje se například projít keřem nebo houštím či živým plotem – včela ztratí orientaci a přestane vás pronásledovat. Horší je to s včelou ve vlasech, tu se povede účinně vymotat jen málokdy. Včela se totiž orientuje podle tepla pokožky, ke kterému směřuje. Včela bodne ve chvíli, kdy se cítí ohrožena nebo když se člověk přiblíží příliš blízko k jejímu obydlí a třeba včelka zrovna nemá dobrou náladu (což je například před bouřkou). Když je včela na louce, má většinou napilno a použije žihadlo pouze v případě ohrožení nebo když ji nechtěně přimáčknete, šlápnete na ni nebo se rychle a nečekaně oženete. Nemá totiž jiný důvod bodat, má svůj život ráda.

Jak ošetřit včelí bodnutí? Žihadlo odstraňte co nejrychleji

Pokud vás už včela bodla, zabraňte útokům dalších včel a rozhodně se přesuňte dále od úlu či jejich výskytu. Žihadlo odstraňte z kůže co nejrychleji, protože jed se do ní uvolňuje postupně. Vyškrábněte žihadlo nehtem, obrácenou stranou nože, pinzetou nebo jakýmkoli vhodným nástrojem. Pokud se pokusíte vytáhnout žihadlo prsty, pravděpodobně si vymáčknete včelí jed do kůže a zvýšíte množství jedu ve vašem těle.

včelí žihadlo
včelí žihadlo s jedovým váčkem
Foto: Wikimedia Commons,autor Waugsberg,CC BY-SA 3.0

Při odstraňování žihadla je opravdu nutné nezmáčknout jedový váček. Počítejte s tím, že po bodnutí bude následovat otok. A co na včelí bodnutí, pokud ho chcete zmírnit? Pomoci mu můžete využitím babských rad - pomazáním vpichu hlínou (ideálně vlhkou), kterou máte v přírodě vždy na dosah, nebo přiložením rozříznuté cibule, namydlením, potřením místa bodnutí alkoholem, octem nebo Gelem s propolisem. Má chladivé účinky a pomůže vám i při následném svědění. Velmi účinná je také studená voda či led. Snížíte tím prokrvení a zpomalíte další reakce. Co si budeme namlouvat, hodně z nás začne panikařit, takže samotné ochlazení pak často zklidní také horkou hlavu. Velikost otoku je samozřejmě velmi individuální, ale může se stát, že postižené místo nateče třeba až do velikosti dvou dlaní. A kdy zmizí otok po bodnutí včelou? Postupně by měl ustupovat a zhruba do dvou až sedmi dnů pak zmizet úplně.

Náš tip

Co je to vlastně včelí jed?

Můžete se setkat také s názvy apisin nebo apitoxin. Česky jde o včelí jed, tedy bezbarvou hořkou tekutinu, která na vzduchu rychle krystalizuje. Vyrábí ji včelky jako náboje do své mocné obranné zbraně – žihadla.

Včelí jed, apisin, apitoxin
Krystalky včelího jedu

Záměrně píšeme množné číslo „náboje“, protože navzdory všeobecnému mínění nemusí včelka bodnout jen jednou a zemřít. Je sice pravda, že žihadlo má zpětné háčky, takže se v kůži zachytí a včelku nevratně poškodí. Pokud ale včela bodne do něčeho měkčího, například vosy při obraně úlu, o žihadlo nepřijde a souboj bez následků přežije.

Žihadlo, a tím i včelí jed, paradoxně vlastní jen „holky“ dělnice, a nikoli „kluci“ trubci, u kterých bychom to v lidském světě očekávali mnohem spíše. Žihadlo má jinak také včelí královna, ale ta jej používá jen při souboji se sokyní.

Klidový režim a dostatek tekutin

Pokud už máte místo dostatečně ochlazené, zakápnuté octem a cibule zůstává přiložená, přesuňte se do chladnějšího stinného místa, v klidu seďte či ležte a odpočívejte. Nezapomeňte dostatečně pít. I když nejste alergici a bodnutí neohrozilo dýchací cesty, můžete se setkat i s jinými nepříjemnými průvodními jevy než je otok, zarudnutí a pálení. Nejčastěji se jedná o kopřivku, nevolnosti a závratě. Postiženého je tedy potřeba sledovat a v případě jakýchkoli obtíží vyhledat pomoc.

Zdravotní reakce na včelí bodnutí:


  • Lehký otok

    Pokud nejste alergičtí na včelí bodnutí, pravděpodobně se po něm setkáte s lehčím otokem a zarudnutím. Možná vyrazí i lehčí kopřivka, ale rozhodně se neděje nic, kvůli čemu by bylo třeba vyhledávat lékaře.

  • Zůstaňte v pohotovosti

    Pokud máte kopřivku po celém těle a lehce se vám motá hlava, zůstaňte v pohotovosti. Sice ještě nemusíte vyrážet na pohotovost, ale je třeba dávat si pozor a sledovat, jak se bude stav dále vyvíjet.

  • Vyražte na pohotovost

    Pokud se motáte, těžce dýcháte nebo máte bílo před očima, není na co čekat a je třeba ihned vyrazit na pohotovost. Ve výjimečných případech může dojít po včelím bodnutí také ke ztrátě vědomí. Lékaře byste měli vyhledat také v případě bodnutí blízko dýchacích cest.

Včelí bodnutí má i pozitivní účinky

přírodní Krém s kapičkou včelího jedu, Pleva

Krém s kapičkou včelího jedu

Bodnutí včelou může pro někoho být nepříjemná událost, která se čas od času nutně přihodí všem, kteří vyrážejí na krátké i dlouhé výlety po malebné české krajině. Včasné odstranění žihadla a rychlá první pomoc pomohou zmírnit otok i následné reakce. Pokud už žihadlo dostanete, berte to z té lepší stránky, že jste udělali i něco pro sebe. Včelí jed má totiž i spoustu prospěšných účinků.

Nejenže se vám zlepší obranychopnost na další žihadla a reakce pokožky bude příště mírnější, ale také jste se s trochou nadsázky podrobili apiterapii, která se dodnes používá pro léčbu revmatismu, dny či artritidy a spočívá přímo v bodnutí včelkou (či jinou aplikací včelího jedu) na postižené místo. Třeba stejně jako když se v létě popálíte o kopřivu – příjemné to sice není, ale zdravé určitě ano. Včelí píchnutí není rozhodně nic, čeho byste se měli bát. Byla by proto rozhodně škoda omezovat v obavě ze včelího bodnutí výlety do přírody nebo bosé brouzdání trávou.

Jak probíhá léčba apiterapií?

Terapie má přesný postup, celkově pacient dostane během 2 měsíců až 200 žihadel. Její účinnost se zvyšuje kombinací s podáváním mateří kašičky, a to nejčastěji ve formě krému. Léčba může probíhat i injekčně, kdy se apisin v roztoku zavádí tenkou jehlou přímo pod kůži. Méně účinnou, ale příjemnější a nejvíce využívanou metodou je potom používání krémů s apisinem. Ty tzv. „omlazují“ pokožku. Apisin dále může léčit zápaly nervů, záněty nebo různé otoky. Jak na to ale už spíše dokážou poradit odborníci na apiterapii.

Náš tip

Ze života - setkání s apiterapií

V diskusi k našemu článku Apiterapie nabírá na síle. V Rumunsku léčí roztroušenou sklerózu se s námi jeden z našich zákazníků podělil o svou zkušenost se včelím žihadlem a jeho překvapivými pozitivními účinky:

"Kdysi dávno za mlada, jsem si na menší cirkulárce podřízl kloub (ten u dlaně) pravého ukazováku. Po lékařském zákroku až do svých důchodcovských let to bylo bez problému. Kloub byl ohebný a funkční. Po šedesátce mě začal ale bolet, natékat a docházelo k omezené pohyblivosti. Ortopéd mě řekl: Jste již starý, s tím už nic nenaděláte, při zvýšené bolestivosti a otoku to mažte mastičkami snižujícíma otoky a bolest. Tak již zůstalo.
A teď o tom včelím jedu. Nedávno mě do tohoto nemocného kloubu štípla včela. Došlo ke klasickému zarudnutí, otoku části ruky, svědění atd. Po odeznění těchto průvodních jevů po bodnutí, se snížil i trvalý, výše popsaný otok kloubu. A co hlavní, kloub přestal bolet. Takže po tomto zjištění plánuji další, již "řízené" bodnutí včelkou. A věřím, že to bude pro odstranění potíží s kloubem dobrá přírodní léčba. Za další pokus to píchnutí určitě vydržím. Ahoj Jar. Rad."

Úvodní foto: Wikimedia Commons, autor Hadi, CC BY-SA 4.0

 

Přečtěte si také:

Včelí, vosí a sršní žihadlo: které bolí nejvíce a jak se jim bránit?

Žihadlo od vosy, včely nebo dokonce sršně dotal pravděpodobně už každý z nás – nejčastěji v dětství třeba na letním táboře. Zdaleka ne každý však ví, že jejich jed se značně liší. Různé chemické složení tak znamená odlišné reakce na bodnutí i různou úroveň bolesti.

Krém s kapičkou včelího jedu jsme nechali ohodnotit zákazníky. Vaše hodnocení nám vyrazila dech!

Úžasný, jemný, pohlazení po duši, nádherná vůně, jedenkrát dokonce „byl majestátní“. Taková hodnocení nám zákaznice zaslaly na nový Krém s kapičkou včelího jedu a přidaly i mnoho zkušeností a tipů. Co vše jsme od vás zjistili?

I bodnutí může léčit. Vše o apisinu alias včelím jedu

Že na tom včelím bodnutí něco je, si lidé brzy všimli díky (nám) včelařům. Protože často netrpěli dnou ani revmatem, začali lidoví léčitelé zkoumat vliv včelího bodnutí na lidský organismus. A nepřestává nás překvapovat dodnes.

Všechny články z rubriky

SkypeFacebookTwitter

Mobil: 739 045 380
Po-Pá: 7:00 - 15:00
Email: obchod@pleva.cz