Skákal pes, přes... léčivý oves?

Skákal pes, přes... léčivý oves?

Pes by se asi hodně divil, přes co že to skákal. Oves má ohromné možnosti použití, zdaleka to není jen surovina na výrobu placek a kaší. Byť má nejvíce účinků právě při konzumaci... Ale vezměme to hezky popořadě.

Na pleť mnoha způsoby

Začneme tím největším překvapením, a to je příznivý vliv na naši pokožku. Oves obsahuje vitamíny A, B, D a E, má pro pleť zklidňující a čistící účinky a lze jej také použít pro peeling. To když je rozemletý na jemnou mouku.

1) Ekzémy i u miminek

Stovky let se používal i při problémech s ekzémy, kdy se přidával do koupele například malým dětem. Dělávaly se z něj také obklady v kombinaci s mlékem, které se přikládaly na čtvrt hodiny na postižená místa. V této kombinaci se také používal (a používá) pro vyhlazování vrásek.

2) Tonikum pro čištění

OvesDíky čistícím účinkům jej lze ale využívat daleko častěji, než se zdá. Tonikum z ovsa je skvělé pro každodenní odličování, není totiž agresivní a zároveň pleť zklidňuje. Pokud chcete experimentovat, můžete si jej vyrobit i doma: dejte povařit ovesné vločky několik minut ve vodě, sceďte a nechejte vychladnout. Ideální poměr vody a vloček musíte objevit sami pro svou vlastní pleť, odhadem je to ale jedna lžíce vloček na jeden hrníček vody.

3) Zklidňující účinky v mýdle

S ovsem a pletí experimentujeme v rámci naší firmy často, do finální výroby se ale zatím dostalo jen peelingové mýdlo „drsné pohlazení“. Oves se zde ukázal jako ideální složka pro zklidnění pokožky a určitě s ním budeme počítat v některém z našich dalších produktů, nejspíše v krému.

Pro sportovce i manažery

Že je v ovsu hodně energie, asi ani nemusíme říkat – poznali jsme to všichni už ve školce. Obsahuje vysoký podíl tuku a díky vláknině se snadno tráví, takže je skvělý jako rychlá, energeticky vydatná svačinka. Díky těmto vlastnostem jej často najdeme na jídelníčku diabetiků, ale i sportovců a jinak fyzicky vytížených osob. Často se také podává po nemocech, protože výborně podporuje regeneraci vyčerpaného organismu.

Mýdlo drsné pohlazení - Pleva

Mýdlo drsné pohlazení - Pleva

Málo známé jsou naopak uklidňující účinky. Je to slabé sedativum, takže krásně mírní stres a posiluje pochodující nervy. Jen tak na okraj, proti stresu doporučujeme i česnek.

Oves tak můžeme doporučit i manažerům, kteří jsou pod častým tlakem. Určitě je také potěší, že oves snižuje hladinu cholesterolu, čímž snižuje riziko infarktu. A jako prevence funguje i v dalším závažném onemocnění – vysoký obsah vlákniny podporuje činnost střev, takže snižuje pravděpodobnost vzniku jejich rakoviny.