Pro menší objednávky Zásilkovna za 69 Kč, pro objednávky nad 2300 Kč poštovné zdarma.

Tabletem, počítačem, televizí? Zabavte děti raději knížkou

Tabletem, počítačem, televizí? Zabavte děti raději knížkou

Vzpomínáte na časy, kdy vám před spaním četl někdo z rodiny pohádky? Uklidňující hlas, vůně vypraného povlečení a možnost kdykoli se na něco zeptat a zasáhnout do děje patřila k nejpříjemnějším okamžikům celého dne. Proč tedy tuto tradici znovu nedodržovat?

Tlak na výkon a čím dál tím více drobných povinností nás nutí šetřit čas, a tak dětem často dáme do ruky tablet a necháváme je, aby se zabavily samy. Přitom právě společné aktivity, od malování, kopání s míčem nebo právě čtení pohádek tvoří u malého človíčka tu nejdůležitější interakci mezi naším a jeho světem. Potřebuje to, rozvíjí se tím a cítí štěstí.

Zase tolik času nám to nezabere, a tak by čtení pohádek na dobrou noc mělo být železným pravidlem. Vsadit můžete jak na osvědčené kusy z našich dětských let – stále jsou v knihovnách a na pultech obchodů – tak i na nové a velmi povedené tituly současných autorů.

Které to jsou, se dozvíte třeba o Noci s Andersenem, o které píšeme dále, nebo se o ně podělte třeba níže v diskusi. A svou troškou do mlýna přispíváme i my – pod článkem najdete odkaz na naše krátké pohádky, které jsou volně ke stažení.

Den dětské knihy

Ve všech těch dnech bez aut, cigaret nebo nákupů trošku zapadá 2.duben – výročí, které má krásnou myšlenku a hodně dlouhou historii.

Tento den, který připadá na narozeniny dánského pohádkáře H. Ch. Andersena, si připomínáme dobu po druhé světové válce, kdy se celý svět vzpamatovával z tragických událostí a hledal příčinu veškeré té nenávisti. Jedna z myšlenek přitom byla, že dobrý a vyrovnaný člověk vyroste jen ze šťastného dítěte.

Náš tip

Pěkně nabitý kalendář

Významných mezinárodních dnů je více než stovka a k tomu musíme připočítat i tzv. významné roky. Jejich kompletní seznam najdete zde. Jen připomeňme, že letos běží Mezinárodní rok luštěnin :-)

Ke štěstí můžeme dojít mnoha cestami, třeba díky vztahu k přírodě, sportování nebo přes umění. A zrovna s uměním souvisí literatura.

Roku 1951 se poprvé konalo setkání Porozumění skrze dětskou knihu, které hned v úvodním ročníku sklidilo obrovskou vlnu zájmu. A o dva roky později pak vzniklo Mezinárodní sdružení pro dětskou knihu (IBBY), jež stojí právě za Mezinárodním dnem dětské knihy.

Jak jej můžete slavit?

2.dubna si všichni připomínáme, že knížka rozvíjí představivost, rozšiřuje obzory a pomáhá pochopit problémy z mnoha různých úhlů. Je to důležité právě dnes, kdy všichni včetně našich dětí hltáme jen krátké příběhy či zprávy z tabletů a jsme si bohužel čím dál tím vzdálenější.

Těm nejmenším tak můžete udělat radost třeba nějakou pohádkou. U starších je skvělé více je zapojit, nechat předčítat nahlas a užít si jejich roztomilé přeřeky a svérázný přednes. A s těmi nejstaršími si třeba můžete o nějakém tom známém díle promluvit – asi se vám to nezdá, ale puberťáci se i dnes dokážou třeba do Remarque pořádně ponořit a cítit to samé, jako kdysi my. Stačí jim jen ukázat cestu.

Úplně nejlákavější možnost pak nabízí skoro 600 knihoven, škol či ateliérů v celém Česku, a to v rámci akce Noc s Andersenem. Podle vybrané lokality se vaše děti mohou těšit na předčítání, divadlo, workshopy nebo soutěže. Čas a rozsah akce je vždy na konkrétní instituci – podrobnosti se dozvíte zde.

Troška historie

Za mezinárodním dnem dětské knihy stojí Jelly Lepmannová. Tato německá novinářka byla nucena roku 1936 emigrovat do Velké Británie, kde přečkala celou 2. světovou válku. Pracovala pro britské ministerstvo zahraničí, podílela se na vysílání rádia BBC a angažovala se v podpoře dětí a mládeže v poválečném Německu. Díky její energii vzniklo mnoho výstav a přednášek, kde se zformovala ona základní myšlenka – literaturou můžeme děti naučit porozumění a předejít konfliktům.

Právě Jelly stála na počátku sdružení IBBY, které příští rok oslaví už 50 let existence. Česká sekce IBBY u nás funguje od roku 1994.

Náš tip

Od historie zpět k podstatě věci

Děti mohou být ve světě knih kým chtějí. Ponoří se do toho kouzelého světa a mohou si hrát se svými myšlenkami. Rozvíjí se jejich fantazie a představivost. Neberme jim tento svět jen kvůli práci nebo pohodlnosti. Ona ta omáčka na plotně nebo jakákoliv jiná práce těch deset minut počká.