Testován už tisíce let: objevte blahodárné vlastnosti propolisu

27. 12. 2014
Prověřili ho staří Egypťané, Řekové a Římané. Byl považován za všestranný lék, kterým lidé hojili rány na kůži i v ústech. Jak používáme propolis dnes?
P jako propolis a pryskyřice
O propolisu už slyšeli skoro všichni, ale málokdo ví, co to vlastně je. Je to tuhá pryskyřičná látka, kterou včelky sbírají a zpracovávají pro ošetření buněk a dezinfekční účely. Vzniká především díky stromům – včely z nich získávají pryskyřici, přidají látky ze svých žláz a vše dále zpracovávají s pomocí kusadel.
V propolisu pak najdeme látky, které samotná pryskyřice neobsahuje, a které ani člověk nedokáže laboratorně vyrábět. Je to skutečně unikátní koktejl prvků, aromatických kyselin, alkoholů, aldehydů aj. s jehož pomocí dovedou dělat včelky pravé divy.
Pro zdravé prostředí v úlu
Nejenže jím tmelí štěrbiny v úlu a používají jej jako stavební prvek, ale umí s ním dokonce i balzamovat.
Představme si situaci, kdy do úlu vnikne například myš. Pokud by včas neutekla a nepřežila útok včel, začala by se v úlu rozkládat a mohla by nakazit celé včelstvo. Včelky ji tedy obalí propolisem, který zabrání přístupu kyslíku. Tato mumifikace zamezí rozkladu a zažehná nebezpečí kontaminace. A protože je propolis sám o sobě velmi odolný a působí dezinfekčně, nezačne se zevnitř rozkládat ani on.

Sáhněte po propolisu
kdykoliv se ve vašem těle rozmáhá zánět.
Ať už bojujete se zánětem nosohltanu, dásní, žaludku, střev nebo močových cest, právě propolis by vám měl pomoci zažehnat problémy.
Účinná pryskyřice bez toxických látek
Propolis dezinfikuje, ničí viry, bakterie i kvasinky. Ve světě lidí má proto spoustu příznivých účinků při léčbě plísní, ekzémů a akné. Navíc není toxický, takže zbytečně nezatěžuje organismus, dokáže lokálně utlumit bolest a posilovat imunitu. Už ve starých kulturách fungoval jako antibiotikum. A co je zajímavé – ani za několik tisíc let na toto přírodní antibiotikum nevznikla rezistence!
Masti i tinktury pro urychlení hojení kůže
Vynikající účinky propolisových přípravků jsme otestovali na vlastní kůži, máme výborné zkušenosti s propolisem v mastích a tinkturách. Přípravky s propolisem doporučujeme k prevenci i hojení proleženin, při oparech, oděrkách a poraněních kůže, při výskytu ekzémů nebo nepříjemných popálenin / spálenin ze sluníčka. Pro zklidňující účinky přidáváme propolis i do pleťové vody na problematickou pleť, dále tonika, vody po holení i zubní pasty.

Dva v jednom
Propolis v medu je skvělá kombinace dvou produktů od včelek.
Kromě výborné pochoutky získáte i účinnou kombinací blahodárných látek.
Užívejte ho především v období chřipek, je výborný třeba do čaje místo cukru. Vyniká výraznou medovou chutí!
Přečtěte si také:

Věděli to už Egypťané. Propolis nám pomáhá přes 3000 let
Čas od času probleskne médii zpráva, že vědci překvapivě objevili v té či oné přírodní surovině doposud nepopsané léčivé účinky. Pokud se ale podíváme do historie, zjistíme, že to samé zjistili naši předci už stovky let před námi.

Z historie zubní medicíny aneb jak je to s tím propolisem
Nebojte se, nebudeme tu probírat nic děsivého. Podívali jsme se jen do historie, zapátrali po stopách propolisu a vybrali ty nejzajímavější informace ohledně péče o naše zoubky.
Dobrý den,
chtěla bych vědět, jak se dá užívat surový propolis (pokud vůbec).
Někde jsem slyšela, že se dá jíst ve stavu, v jakém je.
Děkuji a hezký den
Hezký den, v surovém stavu se vám nalepí na zuby a obarví Vám je. Přji hezký den
Moc se mi libi co děláte
Dobrý den, velice děkujeme. Přeji hezký den
Miluju Vaše výrobky i péči o zákazníky.
Jak je možné, že v medu vašeho prodejního podniku byla nalezena antibiotika??
Doufám, že ve všem ne!!
Dobrý den, v našem medu antibiotika nebyla nalezena. Jediná aktuální kauza o antibiotikách v medu je tato. Přeji hezký den