0 Kč(0 ks)
Zpět

Už zase nesmíme psát pravdu. Naše vyjádření k předpisu EU

Už zase nesmíme psát pravdu. Naše vyjádření k předpisu EU

25. 05. 2015

Vážení zákazníci,

se zármutkem v srdci vám musím sdělit, že podle nařízení komise EU od 15.12.2012 nesmíme u našich potravinových doplňků a kosmetiky používat jakákoli zdravotní tvrzení. Proč něco takového píši až po takové době?

Zákon totiž platí v plném znění od letošního roku a až doteď jsme čekali, že budou provedeny jeho úpravy. Především takové, aby nemusely být popírány a zakazovány popisy vlastností včelích produktů, které jsou prověřeny tisíciletím a mnohými vědeckými studiemi. Avšak nestalo se tak.

V praxi se pak ukázalo, že nesmíme napsat prakticky nic. Nesmíme napsat pozitivní účinky medu a různých přírodních příměsí, které do něj mícháme. Nesmíme napsat staletími prověřené vlastnosti medu – že může hojit a obsahuje přírodní vitamíny, minerály, enzymy, bílkoviny a další látky. Nesmíme napsat, že propolis působí proti bakteriím, bacilům, virům, plísním, zánětům a zmírňuje bolesti, u pylu zase takovou samozřejmost, že obsahuje velké množství bílkovin, stopových prvků a vitamínů. Absurdně pak musíme zamlčet i to, že pyl snižuje tlak a pacienti s nízkým tlakem mohou při jeho předávkování zkolabovat.

Dokonce nesmíme ani naznačovat – v popiscích se nesmí objevit spojitost, že ta která složka může působit na určité problémy a na jaká onemocnění by včelí produkty mohly být použité. Nesmíme ani uvádět či používat stovky let prověřené receptury tradiční lidové medicíny. Každý text prochází před zveřejněním schalovacím procesem, při kterém úředníci podle stanovených pravidel škrtají nevhodná slova i celé věty. Například u medu se schizandrou, kterou lidé tisíce využívají ve vysokohorských oblastech k povzbuzení organismu a činnosti mozku, zbyla pouze jediná věta. Že je to subtropická liána a v čínské medicíně je nazývána rostlinou pěti chutí.


Celé nařízení původně vzniklo jako ochrana spotřebitele před drahými potravinovými doplňky s často vylhanými účinky. Za přispění silného farmaceutického průmyslu, který si chce chránit svůj trh, se však celá věc dostala do takto absurdních rozměrů. O přírodních produktech a jejich účincích se zkrátka už nesmí mluvit.

Všechny tyto informace nejenže nesmíme napsat na výrobek a do letáku, ale ani na webové stránky. Hrozila by nám vysoká pokuta. Informace si tak už nyní mohou vyměňovat pouze sami uživatelé mezi sebou. Takto skandální celý předpis je.

V moderní Evropě je nejspíše potřeba, abychom co nejvíce užívali chemické přípravky a vše jedli jen v pilulkách. Snaha EU každý problém plošně potlačit a vše dělat podle šablony nám bere svobodu vyjadřování, možnost vlastní volby i rozhodování o sobě samém. Popřemýšlejte, komu je takový předpis užitečný a prospěšný – podle mého názoru to určitě nejste vy, zákazníci. Více si můžete přečíst na http://nedejmesiprirodu.cz/.

Tímto vysvětlením se omlouváme za omezení dostupnosti informací o použitých surovinách v produktech. Dohledat si je ale můžete vlastními silami na webech, které takové produkty neprodávají nebo nepatří výrobci. Typickým příkladem je Wikipedia.

Ať už je ono ustanovení jakkoli absurdní, musíme jej dodržovat. Proto jsme spustili úpravy na webu a postupně jej měníme – smazáváme vše o vlastnostech použitých látek, které by mohly být pro úředníky záminkou k udělení pokuty za nerespektování zákona o zdravotních tvrzeních.

Milan Pleva majitel rodinné firmy - o autorovi článku

Od mládí jsou jeho koníčkem včelky, z koníčka se později stalo podnikání. Zajišťuje chod firmy, aby vše fungovalo jak má. Každý nápad umí realizovat. Velmi ho baví vyrábět omezené série různých druhů medovin a zkoušet nové postupy při výrobě medoviny. Když má trochu času, hned je u včel.

Podívejte se na články, které Milan napsal:
Když vám nesmíme říct co pomáhá

sdílet článek proč nesmíme psát pravdu na facebooku

Diskuse

Vas rakytnikovy medik som nasla na Slovensku vo Vychylovke . Je fantasticky a moji priatelia v nemecku si ho velmi oblubili a prosia ma aby som im ho priniesla . Mate fantasticke vyrobky .

Administrátor Veronika Plevová, Rodinná firma Pleva (Administrátor) 24. 10. 2018 | 08:47

Pěkný den, děkujeme :-). To je skvělé. Mějte se krásně

Dobry vecer, narizeni si ctu a ihned na zacatku v bode 3. je rec o Smernici 2000/ 13/ ES která zakazuje kupujiciho uvadet v omyl tim, ze potravinám prisuzujeme lecebne ucinky. Mohou tedy kupujici sdilet na vasich strankach vlastni zkusenosti, protoze o tom se nemluvi :o).

Med je prirodni zazrak, kteremu se nic nevyrovna jiz tisice let!
Stejne jako rakytnik byl znám již v Antice, nebo Egypte.
V dobe, kdy neexistovali farmaceuticke firmy s jejich leky a doplnky vyzivy.
Prosim, nedejte se odradit a ani si zkazit den. Mate krasne produkty a cely servis od objednavky, po zabaleni a dodani je super.

Administrátor Veronika Plevová, Rodinná firma Pleva (Administrátor) 09. 10. 2017 | 07:25

Hezký den, ano je to tak Vy to napsat můžete, ale nám je to zakazováno. Děkujeme za hezký povzbuzijící email. Krásný den

bože, ať jde EU s těma nařízeníma, víte kam, díky za vaše výrobky, vyzkoušela jsem krém - bambucký balzám s propolisem (na doporučení kamarádky) - lidi, to je lábuž :O), nakhle nacucanou vypnutou kůži jsem měla naposledy ve 20ti :O). jsem nevěřící Tomáš, ale ten krém je...................nepopsatelný

Administrátor Veronika Plevová, Rodinná firma Pleva (Administrátor) 16. 08. 2017 | 11:04

Velice děkujeme, jsme moc rádi, že jste spokojená :-) Mějte krásný den

Michaela Pártlová Michaela Pártlová 26. 05. 2016 | 10:32

Nechce se mi ani věřit, že něco takového je v dnešní době, která se stále ohání demokracií, vůbec možné. Mně je už 70 roků, vím, co dovede nabízet příroda, ale kde se to pak mají naučit ti mladí?

Administrátor Veronika Plevová, Rodinná firma Pleva (Administrátor) 27. 05. 2016 | 05:21

Hezký den, dnes je možné úplně všehchno. Mladí musí hledat v různých zdrojích na internetu a nebo v knihách. Je to smutné, ale je to tak. Hezký den

SkypeFacebookTwitter

Mobil: 739 045 380
Po-Pá: 7:00 - 15:00
Email: obchod@pleva.cz