Pro menší objednávky Zásilkovna za 69 Kč, pro objednávky nad 2300 Kč poštovné zdarma.

Včelí mor možná porazíme. Díky objevu mladého českého studenta

Včelí mor možná porazíme. Díky objevu mladého českého studenta

Obrovským úspěchem vyvrcholila dvouletá práce teprve 20letého studenta Daniela Štipla. Ve spolupráci s vědci z Biologického centra Akademie věd ČR objevil způsob, jak jednoduše odhalit nákazu včelím morem ještě v raném stádiu.

Nákaza včelím morem končí tím nejhorším možným způsobem – spálením celého včelstva. Asi není potřeba popisovat, jak smutný je pohled na roky práce v plamenech.

Včasnou diagnózou je možné omezit šíření nemoci a předejít větším škodám na dalších včelstvech. O nákaze se totiž včelař dozvídá zpravidla až po propuknutí, kdy již není možné zachránit prakticky nic.

Metoda má zásadní výhodu v jednoduchosti, takže si kontrolu stavu úlu může každý včelař provést sám. Vyrobí si roztok z voskové měli, tedy z odpadu včelek, a nakape jej na speciální kartu s médiem. Pokud se na kartě neobjeví během tří dnů červené tečky, včelstvo je zdravé. Karta dostala název RIDA®COUNT.

včelstvo potštejn plevaJaký je postup při nákaze

Pokud má včelař podezření na včelí mor, je povinen kontaktovat Státní veterinární správu. Ta provede laboratorní testy a pokud se nákaza potvrdí, je včelstvo kompletně zlikvidováno. Spálit se musí vše, aby nemohlo dojít k dalšímu šíření nákazy. Nehořlavé materiály se dezinfikují, půda pod úly se musí asanovat.

V desetikilometrovém okruhu se navíc zkontrolují všechna další včelstva. Přísná opatření jsou nutná – včelí mor je velmi agresivní a spory bakterie Paenibacillus larvae dokážou přežívat až několik desítek let.

Včelí mor je vůbec největší hrozba pro včelstva, má rychlý průběh a vede k totálnímu zániku úlu. Bez včel by přitom zkolaboval celý náš ekosystém, protože by ostatní členové hmyzího světa nestíhali opylovat rostliny. Již mnoho let tak vědci hledají cesty, jak včelkám pomoci, a to nejen při prevenci před včelím morem, ale i zkoumáním vlivu pesticidů na nervovou soustavu.

včelstvo potštejn pleva

Daniel Štipl tento rok dostudoval gymnázium v Českých Budějovicích a postoupil na UK v Praze, kde se bude věnovat biochemii a molekulární biologii. Za objev zmíněné metody získal koncem října zvláštní cenu v soutěži Česká hlavička. Přejeme hodně dalších úspěchů!