0 Kč(0 ks)
Zpět

Včelí, vosí a sršní žihadlo: které bolí nejvíce a jak se jim bránit?

Včelí, vosí a sršní žihadlo: které bolí nejvíce a jak se jim bránit?

27. 06. 2017

Žihadlo od vosy, včely nebo dokonce sršně dotal pravděpodobně už každý z nás – nejčastěji v dětství třeba na letním táboře. Zdaleka ne každý však ví, že jejich jed se značně liší. Různé chemické složení tak znamená odlišné reakce na bodnutí i různou úroveň bolesti.

 

Které bolí nejvíce

Náš tip

Jak se bodnutí vyvarovat:

  • nedráždit hmyz
  • nepřibližovat se k obydlí včel, vos a sršňů
  • vyhýbat se piknikům a grilování :-)
  • držet se dál od odpadků a opadaného ovoce
  • nesnažit se odhánět hmyz rychlými pohyby rukou

Že bolí sršní bodnutí více než to od včely nebo vosy? V tom by s námi souhlasil pravděpodobně každý, kdo někdy obě pigára dostal. O to větším překvapením je skutečnost, že sršní žihadlo je až 50× méně jedovaté než to od včely. I přesto ale bodnutí sršně bolí více, zvláštní, že?

Je to tím, že sršen je výrazně větší, a větší má tím pádem také průměr a délku žihadla. Navíc nemá zpětné háčky, takže vás může bodnout i několikrát (což platí také pro vosy, bolestivý jed ale mají jen samičky).

Oproti tomu má včela menší žihadlo, které se nedostane tak hluboko pod kůži. Neznamená to ale, že by její bodnutí byla příjemná záležitost a bylo nám pak do smíchu – co nemá ve velikosti, to dohání nejmodernějšími technologiemi ;-)

Zaprvé obsahuje opravdu hodně jedu, což naštěstí umíme i pozitivně využít například při léčbě kloubů. Jednotlivé složky jedu si vzájemně zvyšují účinek, pracují v tzv. synergii, takže rychle vzniká bolestivý otok a alergická reakce. Zadruhé jejich žihadlo obsahuje háčky, takže zůstává v ráně a i několik minut po útoku pokračuje v pumpování jedu z jedového váčku. Bohužel, po vytržení žihadla včelka brzy umírá.

Co do bolestivosti tedy „vyhrává“ sršeň, ale už bodnutí od včelky dokáže pěkně potrápit. Nicméně účinky sršních žihadel se často až příliš démonizují, lidové moudro, že sedm bodnutí sršně zabije koně a tři člověka, je v našich podmínkách přehnané. Výjimkou je extrémně jedovatý jed obřího mandarínského sršně, kterého ale najdeme až v daleké Asii.

Náš tip

Sršni vs. ostatní

Sršni jsou hmyzím predátorem, živí se totiž ostatním hmyzem (například i včelami). Vidět to můžete na videu „Sršni z pekla“, které natočil National Geographic. Na něm je přesně vidět, jak sršni útočí na včelí hnízdo. Všem, které to rozesmutní, ale musíme připomenout, že i sršni jsou v přírodě „lovnou zvěří“. Za potravu je totiž považují někteří ptáci (například ťuhýk) či kudlanka nábožná, jeden z nejpozoruhodnějších lovců na Zemi.

Některé včely se také naučily bránit – na jednoho sršně se slétne několik desítek včel, které ho kmitáním křídel zahřejí nad 47 °C, což je pro něj smrtelné.

 

 

 

A teď vědecky

Pokud vás zajímá přímé srovnání bolesti, kterou bodnutí včely, vosy a sršně působí, musíme doporučit studii amerického biologa Justina Schmidta, který doslova na vlastní kůži testoval, jak nepříjemná jsou bodnutí jednotlivých druhů hmyzu.

Bolest je hodnocena v rozmezí 1 až 4, kdy číslo 1 znamená nejmenší bolest, např. žihadlo sotva prošlo lidskou kůží. Čtyřka je oproti tomu nejsilnější bodnutí, které i těm nejotrlejším jedincům způsobí výrazné křeče. Sršeň (byť rodu Dolichovespula maculata žijící jen v Americe) je podle této stupnice na stejné úrovni jako vosa. No, nevíme, ale je to zajímavý test.

Druh 

Schmidtův index

Popis bolesti

Vosa obecná

2

Jako kdyby vám někdo o jazyk uhasil doutník

Včela medonosná

0 až 2

Bolest, jako kdyby vám zápalka pálila kůži

Sršeň

2

Pocit se podobá přibouchnutí ruky do dveří.

Může být nebezpečné?

Náš tip

Projevy alergické reakce:

  • problémy s polykáním
  • zhoršené dýchání – astmatické potíže
  • zmatenost
  • anafylaktický šok – ztráty vědomí

Rozdíl je i v tom, kdy žihadlo dostanete – zatímco včely nejvíce úřadují na jaře a ze začátku léta, sršni a vosy spíše až později v létě a na podzim. Pokud nejste běžně alergičtí, nemělo by to pro vás být nebezpečné, tedy pokud vás nebodne do zvlášť nebezpečných míst. Těmi máme na mysli jazyk nebo oblast krku, kde by při vytvoření otoku mohlo dojít k udušení. V těchto případech doporučujeme raději rychle vyhledat lékařkou pomoc.

Po bodnutí včelou, vosou nebo sršněm jste vlastně lehce otrávení, protože jejich žihadla obsahují jed. Pro otravu organismu je to však zcela zanedbatelné množství, museli byste jich dostat desítky až stovky. Pokud bychom se měli bavit o skutečně smrtelné dávce, udává se u dospělého člověka až 500 včelích bodnutí, u dítěte cca 50. V případě takového zásahu může včelí jed stát až za selháním ledvin.

Běžná reakce na bodnutí je zvýšená bolestivost v okolí vpichu, svědění, zarudnutá pokožka a otok. Tyto příznaky by měly samy do 2 dnů odeznít, někdy to může být až do týdne.

Sršeň žihadlo
Sršeň, foto: Dendrofil, wikimedia.org

Alergická reakce se pak liší tím, že přetrvává více než jeden den. Místo může být výrazně nateklé a provázet ji může bolest břicha, kopřivka nebo například průjem či závrať. Alergikům tak po bodnutí včelou, vosou i sršněm doporučujeme raději urychleně vyhledat lékaře, aby se nedostali do šoku.

A jak se rychle vyléčit?

Gel s propolisem - Pleva

Gel s propolisem - Pleva

Pokud už vás včela bodne, je důležité rychle, ale přitom opatrně vyndat žihadlo. To je totiž stále živým organismem a zabodává se stále hlouběji do kůže. Důležité je, nezmáčknout jej, neboť obsahuje jed, který byste si tím vstříkli ještě více do těla. Proto jej rychle vyškrábněte nehtem a snažte se nestisknout jedový váček na konci. To platí ale jen pro včelu – vosy a sršni ve vás žihadlo většinou nenechají a i když ano, neobsahuje jed.

Výborné je také pro ošetření použít gel s propolisem, který najdete v naší nabídce. Má totiž chladivé účinky a kromě úlevy od bolesti poslouží i třeba proti spáleninám ze slunce. Více už se ale dozvíte v článku o první pomoci na letní dovolené.

Úvodní foto: Vosa obecná, Jack Wolf, flickr.com

Přečtěte si také:

První pomoc při včelím bodnutí

Při bodnutí včelou je třeba postupovat velmi rychle – včelí jed se totiž do kůže vstřebává postupně, proto je potřeba co nejdříve odstranit žihadlo. Žihadlo nevytahujte prsty, ale seškrábněte nehtem nebo obrácenou stranou nože.

Letní koktejly pro dospělé. Vyzkoušejte medovinu 6× jinak!

Pivo je pivo, víno je víno, ale medovina – s tou si můžete pěkně vyhrát. Ve spolupráci s Jiřím Poučkem z Muzea medoviny jsme připravili šest lihuplných nápojů, které perfektně zapadnou na každou českou párty. Pojďte si je prohlédnout!

Jak pečovat o pokožku na dovolené? Tipy a triky, které vás zachrání

Začalo období dovolených, výletů a vodních radovánek, ale také různých bolístek, které nám dokážou znepříjemnit život. Přinášíme vám proto rady a tipy, jak se rychle zotavit a nekazit si náladu.

Všechny články z rubriky

Diskuse

Pěkný den, potvrzuji mírumilovnost sršní - máme jejich hnízdo každoročně pod střechou nad vchodem, a ještě nikdy tam nikoho nepíchly. Jenom je to trochu otravné večer, když člověk rozsvítí, vrážejí do lampy a pak nekontrolovaně padají. Taky se musí prvně zhášet v síni, a až pak venku, aby nevletěli dovnitř. Ale jinak žádný problém. Letos (2019) máme na domě a stodole tři hnízda, většinou do velikosti 30-40cm. Jenom loni se usadili v ptačí budce, a bylo vidět, že už někdy v červenci jim byla malá. S vosami je to horší, ty bodají často na potkání, když stojím někde u hnízda a nevšimnu si.

Administrátor Veronika Plevová, Rodinná firma Pleva (Administrátor) 26. 08. 2019 | 07:33

Hezký den, děkujeme za Vaši zprávu. Letos se mi zdá, že je vos je opravdu hodně.
Sršně jsem letos ani nepotkala, ale také jsme měli na zahradě hnízdo a na podzim se odstěhovali. Já jsem z nich nadšená nebyla, protože mi požírali včely. Pěkný den

Jaký je rozdíl mezi vosím a včelím jedem z hlediska léčby revmatismu ? Daly by se použít místo včel vosy, které po bodnutí neumírají ?

Administrátor Veronika Plevová, Rodinná firma Pleva (Administrátor) 24. 06. 2019 | 09:47

Hezký den, složení jedu u vos je jiné. Nejsou vhodné naléčbu revmatismu. Pěkný den

Matylda Holá Matylda Holá 05. 05. 2019 | 18:08

Prosím o názor na léčení kloubů.Již 3 roky trpím na levý ramení kloub,vše možné jsem vyzkoušela,neb mám neustálé bolesti,lékařka je pro endoprotézu,je mi 85 r,bojím se operace,léčitel který léčí včelími žihadli ,trvrdí že bolest se zmírní mnoha postupně danými žihadly,ale nyní jsem měsíc po slabé mozkové mrtvici,váham se léčiti včelím žihadli,alergii na jed nemám,to jsem v loni vyzkoušela 7 žihadli najednou,ani mi rameno neoteklo.Prosím co vy nato ? Matylda Holá

Administrátor Veronika Plevová, Rodinná firma Pleva (Administrátor) 06. 05. 2019 | 17:38

Pěkný den, mohu Vám doporučit masírovat raméno mastí s apisinem. Mnoha našim zákazníkům již pomohla. Přeji pěkný den a co nejméně bolesti

Jiří Maria Sieber Jiří Maria Sieber 16. 09. 2018 | 11:26

Při dezinsekci mě bodl sršeň. Bodnutí nebylo bolestivé, jsem dárce krve, takže bodnutí mi nevadí. Následně pak oteklo předloktí, zatuhnul sval a otok trvá už třetí den. Okolí vpichu je červené, místo vpichu žluté, ruka svědí a bolí.

Administrátor Veronika Plevová, Rodinná firma Pleva (Administrátor) 17. 09. 2018 | 10:54

Hezký den, tak to musí být opravdu nepříjemné. Děkujeme za Vaše poznatky, určitě se budou hodit i ostatním. Pěkný den

Alena sivakova Alena sivakova 12. 08. 2018 | 21:13

Včera me bodl sršeň moc bolestivé zavolala sem záchranku začala sem otykat a sváděli me čelí tělo a pak tresavka tak sem dostala morfium a kapacit reakce hrozná a zvraccela sem

Administrátor Veronika Plevová, Rodinná firma Pleva (Administrátor) 12. 08. 2018 | 23:04

Hezký den, no tak to je tedy nepříjemné. Kam Vás sršeň bodnul? Doufám, že už jste v pořádku. Přeji krásný den a už žádná bodnutí

FRANTIŠEK STOCH FRANTIŠEK STOCH 16. 07. 2017 | 09:05

Rád čtu Vaše příspěvky, které jsou vžy poučné a na úrovni. Díky za nbě

Administrátor Veronika Plevová, Rodinná firma Pleva (Administrátor) 17. 07. 2017 | 07:29

Hezký den, děkujeme za zprávu, velmi nás potěšila. Přejeme krásný den

Jirka Soják Jirka Soják 12. 07. 2017 | 07:29

Mnoho lidí se sršní bojí, ale zbytečně. Cituji z článku v časopise Týden: "Sršeň je vosa s noblesou - neútočí"; "patří mezi nejmírumilovnější zástupce vos a žihadlo použije, jen když ohrozíte její hnízdo". Obavy ze sršní pak mohou vést až ke snahám o jejich likvidaci, přitom v naší přírodě jich je stále méně... Je mnohem pravděpodobnější, že za sezónu dostanete několik bodnutí od vos případně včel než že za celý život dostanete žihadlo od sršně. Proto sršně chráním a když se mi podaří je někdy zahlédnout, uctivě je zpovzdálí pozoruji, je to zajímavý hmyzí "bombardér".

Administrátor Veronika Plevová, Rodinná firma Pleva (Administrátor) 12. 07. 2017 | 09:53

Hezký den, ano to máte pravdu. Děkujeme za hezká slova.


Krásný den

Eva Furmanová Eva Furmanová 11. 07. 2017 | 21:50

Moc hezké a poučné články. Moc se mi vše líbí a ráda si vše přečtu i prohlédnu! Jen tak dál!!

Administrátor Veronika Plevová, Rodinná firma Pleva (Administrátor) 12. 07. 2017 | 07:02

Hezký den, děkujeme za pochvalu :-) Mějte se krásně

Andrea Malá Andrea Malá 01. 09. 2015 | 14:03

Dobrý den,
Chtěla bych se zeptat jestli je čmeláčí štípnutí horší než sršní?

Administrátor Veronika Plevová (Administrátor) 02. 09. 2015 | 09:38

Dobrý den, na sobě to vyzkoušené nemám, ale nedávno jsem se dozvěděla, že to bolí o dost více než sršní, včelí nebo vosí bodnutí. Přeji hezký den

Jirka Koubek Jirka Koubek 25. 08. 2015 | 15:44

V článku nás včela párkrát štípne. Včelařím již 15 let, a ani jednou mne neštípla, rovnou mi dala žihadlo. Tak se domnívám, že se tu mísí pojmy s dojmy.

Chovám též čmeláky, a kdo nedostal žihadlo od čmeláčí matky na jaře, neví, co je to bolest.

Vosa a sršeň, to je brnkačka...čmelák patrně vítězí.

Kdo ví, kde má čmelák žihadlo, tomu nejsou kalhoty nikdy krátké!

Administrátor Veronika Plevová (Administrátor) 27. 08. 2015 | 09:27

Dobrý den, děkujeme za upozornění. Slovo štípne, bylo v článku napsané pro zpestření, aby se tam nevyskytovalo často slovo bodne. Nyní je to opravené.


Od čmeláka jsem, žihadlo nedostala a podle toho jak popisujete bolest tak ani nechci. Děkuji za zprávu a přeji hezký den

SkypeFacebookTwitter

Mobil: 739 045 380
Po-Pá: 7:00 - 15:00
Email: obchod@pleva.cz