0 Kč(0 ks)
Zpět

Včelkám to pálí: podívejte se, proč staví buňky v úlech ze šestiúhelníků

Včelkám to pálí: podívejte se, proč staví buňky v úlech ze šestiúhelníků

13. 08. 2015

Našli jsme super video, ve kterém se odhaluje odpověď na tuto odvěkou otázku. I když se nedá říci, že si to včelky spočítaly a jsou geniální, stejně je úžasné sledovat, jak tak malí tvorečkové přišli na nejvhodnější možný tvar.

Možná už to tušíte – při stavbě šestiúhelníků spotřebují nejméně vzácného materiálu, a přitom získají největší úložnou plochu. Konstrukce ze šestiúhelníků má také velmi vysokou pevnost.

K zajímavému videu v angličtině s českými titulky jen dodejme menší vysvětlení. Přibližně ve třetí minutě navrhují autoři videa i jiné tvary, jako třeba trojúhelník nebo obdélník. Pokud si představíte nádobu v takovém tvaru, ve které byste měli uloženou třeba mouku, je jasné, jak špatně by se později dostávala ven. Do nádoby ve tvaru šestiúhelníku se naproti tomu dostanete daleko snáz. A včelky staví buňky právě pro uskladňování pylu či medu.

Ještě vhodnější by byl z toho hlediska kulatý tvar, avšak na něj by padlo mnoho vosku v jednotlivých mezerách. Ostatně včelky původně kulatý tvar opravdu vyrobí, postupně z něj ale kusadly vytvoří dokonalý šestiúhelník a zbylý materiál si zase vezmou. Raději jej použijí na stavbu další buňky.

Nezobrazují se vám titulky? Zde najdete podrobný návod jak je zapnout.

Sdílet video proč včelky staví šeštiúhelníky

SkypeFacebookTwitter

Mobil: 739 045 380
Po-Pá: 7:00 - 15:00
Email: obchod@pleva.cz