Pro menší objednávky Zásilkovna za 69 Kč, pro objednávky nad 2300 Kč poštovné zdarma.

VIDEO: Fascinující svatební let včelí královny

VIDEO: Fascinující svatební let včelí královny

Následující ukázka pochází z mnoha tituly ověnčeného dokumetu More Than Honey. Zachycuje tzv. svatební let královny, během kterého se spáří s až patnácti trubci. Ti hynou vyčerpáním hned po oplodnění královny, která naopak z tohoto jediného letu žije až 5 let a páření již nikdy neopakuje – sperma v sobě uchová a postupně jím oplodňuje vajíčka.

Zajímavý není jen samotný akt z videa, ale i mnoho mechanismů okolo. Jeden vede k druhému, vše je až neuvěřitelně provázané a nemilosrdné. Velmi těžký je pro královnu už první den po vylíhnutí, kdy bojuje s ostatními včelími matkami o trůn. Silnější vyhrává, poražené umírají.

I přes vyhraný boj ale není královně co závidět. Svatební let je totiž jen jeden ze dvou okamžiků za život, kdy se dostane na denní světlo. Tím druhým okamžikem je tzv. rojení, kdy včelstvo nemůže dále růst do síly a proto se rozdělí, stará matka odlétá s částí včelstva (roj) a tím založí nové včelstvo. Jinak se drtivou většinu života věnuje jen kladení vajíček uvnitř úlu.

Takže? Až budete někdy naříkat, jak to máte v práci těžké, vzpomeňte si na život včelek. Jen díky nim ale máme nyní krásnou rozkvetlou krajinu, každoroční úrodu a samozřejmě – výborný med a blahodárný propolis.

 

 

 

Přečtěte si také:

První pomoc při včelím bodnutí

Při bodnutí včelou je třeba postupovat velmi rychle – včelí jed se totiž do kůže vstřebává postupně, proto je potřeba co nejdříve odstranit žihadlo. Žihadlo nevytahujte prsty, ale seškrábněte nehtem nebo obrácenou stranou nože.

VIDEO: O včelách v cyklu NEZkreslená věda

To musíte vidět! Nový díl zábavného vzdělávacího cyklu NEZkreslená věda je tentokrát věnován včelám. Půvabné video s nezaměnitelným komentářem Pavla Lišky vás provede životem v úlu.

Úchvatné záběry: podívejte se na 21 dní včelky v jedné minutě

Zaručujeme vám, že na toto video jen tak nezapomenete! Ve spolupráci s National Geographic zachytil fotograf Anand Varma prvních 21 dní života včel, a to včetně pobíhajících roztočů Varroa destructor. S nimi zatím neumíme účinně bojovat.

Všechny články z rubriky