VIDEO: Včelek stále ubývá, hlavně kvůli nám

20. 05. 2016
Tedy, ne kvůli nám v Potštejně, ale kvůli nám jako lidstvu. Kromě toho, že včeličky řeší spoustu vlastních starostí, jim ještě navíc práškujeme potravu a omezujeme její rozmanitost. Jak to všechno dopadne?
I když se většinou snažíme přinášet jen samé pozitivní zprávy, tento článek vycházející z videa Australian Academy of Science toho moc pěkného nepřináší. Naopak, je hodně alarmující – ale šířit tyto zprávy je nutné.
Ve videu s anglickými titulky se dozvíme o všech hlavních problémech, které včelky poslední roky řeší, i to, že mezi lety 1988 až 2015 klesla populace včel v USA o 50 %. Ostatní kontinenty řeší úbytky mezi 30 až 90 %.
Na včelkách jsme přitom hodně závislí, je to nejsilnější skupina opylovačů rostlin. A pokud začnou ubývat rostliny, zcela se zhroutí celý ekosystém a bude hrozit hlad pro lidstvo i zvířata.
Příčin je hned několik
Pokud mají lidé nějaký jasně pojmenovaný problém, dokážou se vždy překvapivě semknout a vyřešit jej.
Chaos nastává, pokud je těch problémů hned několik, a naše pozornost se rozděluje mezi ně. A to se přesně děje u včelek.
Včelstva nedecimuje jen jediný parazit, o kterém se často mluví, ale celá série problémů. Oslabují je pesticidy a nesvědčí jim ani naše péče o krajinu, kdy rádi pěstujeme jen jeden druh plodiny na obrovské ploše. Svou roli hrají také nemoci, které se na ně přenášejí z parazitů.
Jak do toho všeho mají bojovat ještě s počasím, konkurencí a predátory? Síly rychle docházejí.
I když o všech těchto problémech lidé vědí, zatím se nedokážou domluvit na tom, jak veškerou tuto zátěž snižovat. Problém s opylováním se tak snaží řešit buď šířením nových opylovačů (u nás například čmeláků), nebo pracným ručním opylováním (případy z Číny).
Jak pomoci
Jeden člověk toho mnoho nezvládne, pokud nás ale bude více, tak už to bude znát. Vysaďte na svých balkonech, terasách a zahradách mnoho různých rostlin, aby (nejen) včelky měly rozmanitou potravu. Měly by to být především medonosné rostliny, jejichž seznam najdete zde. Nesekejte své trávníky v období před a během květu.
Pro ochranu před škůdci pak nepoužívejte chemii, v přírodě je jí už tak dost. Zabráníte tím zmatení včelek, které při kontaktu s určitými složkami ztrácejí orientační smysl a umírají vysílením při hledání úlu. Za včelky i ostatní včelaře děkujeme!
Semena kvetoucích lučních trvalek zajímavých pro včelky, ale nejen pro ně, najdete i v naší nabídce. Vybrat si můžete ze dvou variant. První osivo Trvalky pro včely se skládá ze zahradních květin a léčivých bylinek, které pokvetou až do pozdního podzimu. Zaplní váš trávník trvalkami, na které rády budou přilétat včely pro potravu, přilákají ale také třeba motýly, kobylky a cvrčky.
Druhá je pestrá směs lučních trvalek Česká květnice. Díky bohaté skladbě různých druhů lučních rostlin, bylin a travin běžných na našem území je toto osivo velmi přizpůsobivé nejrůznějším stanovištím a během vegetačního období se stále proměňuje a nabízí celou paletu barev a tvarů lučního kvítí. Oblíbená je u motýlů, ale láká také včely a další opylovače.
V travnaté a květnaté louce bude pro hmyz radost žít. Stačí i malý kousek louky a zahrada nebo balkon vám ožije před očima!
Přečtěte si také:

VIDEO: Včelek stále ubývá, hlavně kvůli nám
Tedy, ne kvůli nám v Potštejně, ale kvůli nám jako lidstvu. Kromě toho, že včeličky řeší spoustu vlastních starostí, jim ještě navíc práškujeme potravu a omezujeme její rozmanitost. Jak to všechno dopadne?

Rozkvetlá louka
Už jste četli článek o tom, proč bychom neměli udržovat naše zahrady ve stavu podobném anglickým trávníkům? Milan Pleva, zakladatel Rodinné firmy Pleva, v tomto článku sděluje svou osobní zkušenost s udržováním přirozeného prostoru pro život včel.

Kvetoucí louka na vaší zahradě: domov pro živočichy a odpočinek pro unavené sekáče
Stovky let zdobily přirozené louky plné kopretin, chrp a vlčích máků každé vesnické stavení a lemovaly okrajové části měst. Kopretiny a divizny postupně vytlačil anglický trávník.
Mobil: 739 045 380
Po-Pá: 7:00 - 15:00
Email: obchod@pleva.cz