Pro menší objednávky Zásilkovna za 69 Kč, pro objednávky nad 2300 Kč poštovné zdarma.

VIDEO: Včelek stále ubývá, hlavně kvůli nám

VIDEO: Včelek stále ubývá, hlavně kvůli nám

Tedy, ne kvůli nám v Potštejně, ale kvůli nám jako lidstvu. Kromě toho, že včeličky řeší spoustu vlastních starostí, jim ještě navíc práškujeme potravu a omezujeme její rozmanitost. Jak to všechno dopadne?

I když se většinou snažíme přinášet jen samé pozitivní zprávy, tento článek vycházející z videa Australian Academy of Science toho moc pěkného nepřináší. Naopak, je hodně alarmující – ale šířit tyto zprávy je nutné.

Ve videu s anglickými titulky se dozvíme o všech hlavních problémech, které včelky poslední roky řeší, i to, že mezi lety 1988 až 2015 klesla populace včel v USA o 50 %. Ostatní kontinenty řeší úbytky mezi 30 až 90 %.

Na včelkách jsme přitom hodně závislí, je to nejsilnější skupina opylovačů rostlin. A pokud začnou ubývat rostliny, zcela se zhroutí celý ekosystém a bude hrozit hlad pro lidstvo i zvířata.

Příčin je hned několik

Pokud mají lidé nějaký jasně pojmenovaný problém, dokážou se vždy překvapivě semknout a vyřešit jej.

Chaos nastává, pokud je těch problémů hned několik, a naše pozornost se rozděluje mezi ně. A to se přesně děje u včelek.

Včelstva nedecimuje jen jediný parazit, o kterém se často mluví, ale celá série problémů. Oslabují je pesticidy a nesvědčí jim ani naše péče o krajinu, kdy rádi pěstujeme jen jeden druh plodiny na obrovské ploše. Svou roli hrají také nemoci, které se na ně přenášejí z parazitů.

Jak do toho všeho mají bojovat ještě s počasím, konkurencí a predátory? Síly rychle docházejí.

I když o všech těchto problémech lidé vědí, zatím se nedokážou domluvit na tom, jak veškerou tuto zátěž snižovat. Problém s opylováním se tak snaží řešit buď šířením nových opylovačů (u nás například čmeláků), nebo pracným ručním opylováním (případy z Číny).

Jak pomoci

Jeden člověk toho mnoho nezvládne, pokud nás ale bude více, tak už to bude znát. Vysaďte na svých balkonech, terasách a zahradách mnoho různých rostlin, aby (nejen) včelky měly rozmanitou potravu. Měly by to být především medonosné rostliny, jejichž seznam najdete zde. Nesekejte své trávníky v období před a během květu.

Pro ochranu před škůdci pak nepoužívejte chemii, v přírodě je jí už tak dost. Zabráníte tím zmatení včelek, které při kontaktu s určitými složkami ztrácejí orientační smysl a umírají vysílením při hledání úlu. Za včelky i ostatní včelaře děkujeme!

Semena kvetoucích lučních trvalek zajímavých pro včelky, ale nejen pro ně, najdete i v naší nabídce. Vybrat si můžete ze dvou variant. První osivo Trvalky pro včely se skládá ze zahradních květin a léčivých bylinek, které pokvetou až do pozdního podzimu. Zaplní váš trávník trvalkami, na které rády budou přilétat včely pro potravu, přilákají ale také třeba motýly, kobylky a cvrčky.

Druhá je pestrá směs lučních trvalek Česká květnice. Díky bohaté skladbě různých druhů lučních rostlin, bylin a travin běžných na našem území je toto osivo velmi přizpůsobivé nejrůznějším stanovištím a během vegetačního období se stále proměňuje a nabízí celou paletu barev a tvarů lučního kvítí. Oblíbená je u motýlů, ale láká také včely a další opylovače.

V travnaté a květnaté louce bude pro hmyz radost žít. Stačí i malý kousek louky a zahrada nebo balkon vám ožije před očima!

Přečtěte si také:

VIDEO: Včelek stále ubývá, hlavně kvůli nám

Tedy, ne kvůli nám v Potštejně, ale kvůli nám jako lidstvu. Kromě toho, že včeličky řeší spoustu vlastních starostí, jim ještě navíc práškujeme potravu a omezujeme její rozmanitost. Jak to všechno dopadne?

Rozkvetlá louka

Už jste četli článek o tom, proč bychom neměli udržovat naše zahrady ve stavu podobném anglickým trávníkům? Milan Pleva, zakladatel Rodinné firmy Pleva, v tomto článku sděluje svou osobní zkušenost s udržováním přirozeného prostoru pro život včel.

Kvetoucí louka na vaší zahradě: domov pro živočichy a odpočinek pro unavené sekáče

Stovky let zdobily přirozené louky plné kopretin, chrp a vlčích máků každé vesnické stavení a lemovaly okrajové části měst. Kopretiny a divizny postupně vytlačil anglický trávník.