0 Kč(0 ks)
Zpět

Zapomeňte na olizování. Jak na jaře pečovat o rty

Zapomeňte na olizování. Jak na jaře pečovat o rty

06. 03. 2015

Také vás to trápí? Stačí rychlá změna teplot a hned máme suché a popraskané rty. Ačkoli většina z nás v tomto období jí každý den hodně ovoce a bojí se nachlazení, na pravidelnou péči o rty zapomínáme skoro všichni.

A přitom jsou tak důležité – vždyť právě ony jsou nejvíc na očích a často je podle nich hodnocen celkový zevnějšek člověka.

Také vás už napadlo, proč zrovna rty v zimě tolik trpí a zbytek pokožky docela dobře odolává? Pokožka na rtech totiž více přichází do kontaktu z vlhkostí, a to jak při nevědomém olizování rtů, tak i při obyčejném dýchání. Navíc se skládá ze tří odlišných, daleko citlivějších vrstev než u zbytku pokožky.

Struktura pokožky na rtech

  • rohovějící vícevrstevný dlaždicový epitel, jenž obsahuje vousy a přiléhající žlázky
  • nerohovějící vícevrstevný dlaždicový epitel, pod kterým se nacházejí slinné žlázky
  • přechodná zóna červeně rtu, jež obsahuje vazivové papily, díky kterým mají rty typicky červenou barvu

Změny teplot pak rychle vykouzlí prasklinky, které následně máme tendenci olizovat nebo si dokonce vysušenou kůži okusovat. Je to vůbec to největší zlo, které rtům nevědomky děláme – olizováním totiž dehydrataci jen urychlujeme. A o kousání rtů, často až do krve, snad ani nemá cenu diskutovat. Bohužel je to zlozvyk, kterého se špatně zbavuje, zvláště pokud jsme ve stresu.

Jak tedy o rty na jaře pečovat?

foto: wikimedia.org, autor: böhringer friedrich Péče o rty

Důležité je neustálé zvláčňování a hydratace!

Naprostou klasikou jsou různé tyčinkové balzámy za pár korun, z vlastních zkušeností však doporučujeme koupit spíše nějaký dražší s promyšlenější příměsí. Nejčastěji to bývá například jojobový olej nebo aloe, jako je tomu třeba u balzámu z naší nabídky s extraktem z aloe a heřmánku.

Někteří nedají dopustit na balzámy s UV filtrem, pro častý pobyt v místnostech může být ale zbytečný. Na hory, kde má sluníčko větší sílu, doporučujeme vybírat balzámy s číslem SPF alespoň 15, které označuje zvýšenou ochranu proti UVB záření. 

A jaké jsou netradiční způsoby, když třeba tyčinku s balzámem někde zapomenete? Často saháme po běžném hydratačním krému na pleť, ten je však chuťově hořký a může podráždit žaludek. Vhodnější volbou bude:

Olivový olej

Ideální je nanést jej na noc a chvíli se hlídat, abychom rty omylem neolízli. Je to nejjednodušší a velmi účinný způsob, jak se ráno probudit s krásně vláčnými rty. Hojící a regenerační účinky jsou ale malé.

Med

Vyzkoušejte také med, který nejen, že výborně chutná, ale navíc úžasně hydratuje. Na rtech jej postačí nechat několik minut; celou noc bez olíznutí této sladké mňamky bychom stejně asi nevydrželi.

Vazelína

Starým a prověřeným způsobem je také použití kosmetické vazelíny. Rty budou ukázkově promazány a navíc ještě ušetříte. Bez přidaných látek nemívá výraznější regenerační účinky, odolná vrstva vazelíny ale báječně chrání např. před mrazem.

Rtěnka

To rtěnky mají hydratační i ochranný účinek, jen nestačí používat ty nejlevnější z tržnice. Skvělých výsledků dosáhnete s rtěnkami se zlatem, stříbrem nebo kaviárem. Ty totiž díky unikátnímu složení fungují jako samohojící složka. Navíc působí celý den.

Náš tip NÁŠ TIP: Podívejte se i na náš balzám v kelímku, který má hojivé účinky heřmánku a UV filtr. 

Opary a herpes simplex

Na rozdíl od suchých a popraskaných rtů už nejsou opary taková legrace a léčba je delší. Způsobuje je jeden z nejrozšířenějších virů na naší planetě jménem herpes simplex, konkrétně typ HSV 1.

foto: wikimedia.org, autor: Luminage Photography

žena a muž se líbají možný přenos oparu

Nejčastěji se přenáší líbáním, nakazit se ale můžeme i používáním společné osušky nebo skleničky. Opar se ale může snadno vytvořit i sám od sebe – například při nadměrném stresu nebo po dlouhé době na přímém slunci.

U nákazy se objevuje malý průhledný puchýřek naplněný tekutinou, který po několika dnech praskne a objeví se strup. Naše imunita se s nákazou pere přibližně 10 dnů, poté by měl opar zmizet. Hlavní je strupy neutrhnout a otevřenou ránu dále neinfikovat.

Pomoct mohou studené nebo horké obklady, výborně fungují kapky s propolisem, které mají dezinfekční a hojivé účinky. Na vatičku nakapejte pár kapek, přiložte ji na opar a nechte chvilku působit. Opar se zatáhne, udělá se stroupek a zarudlá místa už postačí jen potírat, než opar úplně zmizí. Fungují také jako prevence – když cítíte pálení rtů a počínající tvorbu oparu, včasným ošetřením předejdete jeho rozšíření.

hlavní foto autor: Hamed Saber

SkypeFacebookTwitter

Mobil: 739 045 380
Po-Pá: 7:00 - 15:00
Email: obchod@pleva.cz