0 Kč(0 ks)
Zpět

Zpolitizovaný i zatracovaný, přesto významný. Jak vznikl Mezinárodní den žen?

Zpolitizovaný i zatracovaný, přesto významný. Jak vznikl Mezinárodní den žen?

01. 03. 2016

Každý rok na nás 8.března vykoukne z kalendáře MDŽ – svátek u nás často spojovaný se 40 lety komunismu, který má ale ve světě zcela jiný nádech. Pojďte se kouknout, proč bychom se na něj neměli dívat skrz prsty.

Pro mnohé z nás bývá překvapením, když zjistíme, že MDŽ je opravdu mezinárodním svátkem a najdeme jej třeba i v kalendáři Francie, USA nebo mnoha států Afriky. Za svátkem totiž nestojí Sovětský svaz, který si MDŽ vypůjčil k propagaci moderní socialistické ženy, ale OSN – Organizace spojených národů.

Svátek měl velký význam především začátkem 20. století, kdy byly ženy významně znevýhodňovány nejen na pracovním trhu, ale i v běžném životě. Zdá se to skoro neuvěřitelné, ale ještě během první světové války neměly ženy ve většině částech světa volební právo.

Náš tip

Slaví se všude

Od roku 2004 je u nás MDŽ prosazen zákonem jako „významný den“. Obdobně jej tak mají uvedený v kalendáři i další, především západní státy. Na východ od nás a v některých státek Afriky je to dokonce státní svátek.

Největší krok vpřed udělaly v tomto ohledu hlavně ženy v západních státech, jako například Velké Británii nebo USA. Neohrožené sufražetky několik desítek let rozdávaly letáky, psaly články a měnily atmosféru ve společnosti tak, aby ženy konečně přestaly být brány jako méněcenné bytosti. Vtipně také dnes působí to, že mnoho žen proti nim naopak bojovalo a označovalo je za blázny. Muselo být hodně těžké proti takové přesile něco prosazovat, že?

Postupně se to ale aktivistkám opravdu dařilo a pracujícím ženám začalo růst sebevědomí. Zakládaly spolky, angažovaly se v odborech a když to bylo nutné, tak i stávkovaly. A tím se konečně dostáváme ke zrodu MDŽ.

Roku 1908 propokukla v Americe stávka newyorských švadlen, které se záhy politicky chopila Americká socialistická strana. Událost poprvé oslavila 28.února 1909 a výrazně napomohla šíření myšlenky Mezinárodního dne žen. Už roku 1911 se svátek slavil i v Německu či Dánsku, roku 1913 v Rusku. Hodně rychlé rozšíření na to, že neexistoval internet, televize a telefon byl jen luxusní záležitostí.

Svátek se po druhé světové válce stal nástrojem propagandy a provázely jej bouřlivé oslavy. Možná právě proto upadl po roce 1989 do zapomnění a dodnes má pro mnoho z nás nepříjemný nádech. Úplně jsme zapomněli, co stálo na jeho počátku a jak hloupí jsme ještě před 100 lety byli, když jsme ženám upírali jejich práva a brali to jako samozřejmost.

MDŽ můžeme brát jako připomínku odvahy mnoha aktivistek, které byly ve své době terčem posměchu a snažily se nabourat tehdejší zkostnatělé myšlení. A svůj význam má i dnes – ačkoli se cítíme být těmi nejvyspělejšími, ženy dodnes mají v průměru o 20 % nižší mzdu než muži.

Nezapomeňte proto 8.3. na květinu!

...nebo rovnou drobný dárek pro krásu či zdraví :-)

Balíček pro krásné vlasy

Balíček pro krásné vlasy

Přátelský balíček

Přátelský balíček

Balíček pro kompletní péči o tělo

Balíček pro kompletní péči o tělo

SkypeFacebookTwitter

Mobil: 739 045 380
Po-Pá: 7:00 - 15:00
Email: obchod@pleva.cz