Problematická pleť - Podle obsahu - Mateří kašička
Pod problematickou pletí si většina z nás představí pleť s akné, patří sem však také pleť citlivá, špatně tolerující běžné kosmetické přípravky či projevující se častými kožními problémy jako jsou vyrážky, ekzémy, černé tečky (komedony), seborea …
Více informacíPod problematickou pletí si většina z nás představí pleť s akné, patří sem však také pleť citlivá, špatně tolerující běžné kosmetické přípravky či projevující se častými kožními problémy jako jsou vyrážky, ekzémy, černé tečky (komedony), seborea (seboroická dermatitida), kuperóza, růžovka (rosacea) či pigmentové skvrny.
Péče o problematickou pleť
-
Základním pravidlem pro péči o problematickou pleť je pravidelná a jemná péče, která zahrnuje každodenní odlíčení, ranní a večerní vyčištění a následnou hydrataci.
-
Důležitý je také výběr účinné a zároveň šetrné čistící a pečující kosmetiky. Nalezení té pravé pro vaši pleť bude nejspíše vyžadovat nějaký čas, ale určitě se vyplatí zjistit, co právě vaší pleti vyhovuje a pomáhá s obnovou přirozené rovnováhy. Budeme rádi, pokud vám k tomu pomůže naše kosmetika se včelími produkty určená pro problematickou pleť, kterou najdete v této kategorii.
-
Kosmetické přípravky nanášejte a čištění pleti provádějte se vší jemností bez tření, mačkání a natahování pleti. Obzvláště při odličování pleť tamponkem nedrhněte, ale chvilku na pleti přidržte a jemně setřete. Dbejte také na to, aby tamponky byly vždy důkladně navlhčené, aby nedocházelo ke zbytečnému mechanickému dráždění pleti.
-
Tím nejlepším co pro svou pleť můžete udělat, je nechat ji volně dýchat bez zakrývání make-upem. Zkuste to bez něho třeba na měsíc a uvidíte, jestli to na stav vaší pleti bude mít vliv. Pokud se přeci jen bez make-upu neobejdete, snažte se alespoň co nejvíce omezit dobu, po kterou jej na pleti máte. Každý den, co nejdříve je to možné, se jemně, ale pečlivě odličte a pleť vyčistěte.
Kosmetika pro problematickou pleť se včelími produkty
V naší kosmetice využíváme sílu včelích produktů. V oblasti problematické pleti je to především propolis, který má regenerační účinek na tkáně a antibakteriální účinek. Mezi další vlastnosti patří antioxidační účinek a snížení citlivosti pokožky. V prostředcích po holení a proti akné zastává účinky antibakteriální a hojivé, v čistících krémech a pleťových vodách vykazuje čistící účinky.1 A také včelí jed, který má při kontaktu s kůží bakteriostatický (tlumí růst a množení organismů, podobně jako antibiotika) a protizánětlivý účinek, což pomohlo v případě problematické pleti s akné.2 Pro maximální účinek pak včelí produkty kombinujeme s dalšími účinnými látkami, které jejich působení podporují a cíleně vylepšují.
Péče o mastnou a aknózní pleť
U pleti s akné je ze všech typů pleti její čištění 2x denně nejzásadnější. Aknózní pleť se totiž vyznačuje nadměrnou sekrecí mazových žláz a rozšířenými a ucpanými póry, které pak vedou ke vniku komedonů (černých teček) a zanícených červených pupínků. Kosmetika by tak neměla mít za cíl tyto póry ucpat, protože by se problém hromadil pod povrchem. Naopak, měla by je pročistit a pomoci k jejich normálnímu fungování.
Kromě propolisu využíváme v naší kosmetice pro pleť s akné účinky přírodní látky Phycosaccharide AC, který má opravný účinek na pleť a poskytuje komplexní péči o problémy spojené s akné. A to proto, že neřeší pouze následky, ale skutečné přičiny akné. Účinně reguluje tvorbu kožního mazu, pomůže s již vytvořenými pupínky a nedopustí rozvoj dalších, omezuje růst bakterií, které akné podporují a rozšiřují. Zároveň pozitivně působí při léčbě zánětů a pomáhá s hojením jizev.
Propolis a Phycosaccharide AC najdete v naší Pleťová voda na akné s propolisem a Pleťovém krému na akné. Oba výrobky nabízíme také ve společné sadě pro problematickou pleť, protože díky současnému používání obou přípravků se výrazně zvyšuje jejich účinnost. Pro kompletní péči je doporučujeme používat společně s Pleťovým mlékem s propolisem. Produkty nejsou určené jen pro teenagery, ale pro všechny, které trápí problematická, zánětlivá, mastná a aknózní pleť. Naše zákaznice si také velmi chválí účinky Pleťového krému s propolisem a Krému s kapičkou včelího jedu, který je skvělým pomocníkem v případě mírnějších projevů akné.
Více o akné, jeho příčinách a možnostech jeho léčby najdete v článku Problematická pleť a akné – příčiny, řešení, kosmetika.
Nadměrná tvorba kožního mazu může být také spojena s výskytem seborey (seboroické dermatitidy) - chronického kožního onemocnění, které se projevuje mastnými, lupovitými a zánětlivými oblastmi kůže pokrytými žlutavými mastnými šupinami, které často provází svědění. Typicky se objevuje v zónách pokožky bohatých na mazové žlázy, především ve vlasové části hlavy, ale nezřídka se objevuje i v obličeji v oblasti uší, obočí a v T-zóně, vyskytnout se může i na trupu. Pro péči o pokožku se seboroickou dermatitidou na obličeji či trupu doporučujeme vyzkoušet jemnou a přírodní péči Bambuckého balzámu s propolisem.
Pokud vás zajímá více informací o seboree, případně jaké produkty doporučujeme na seboreu ve vlasech, podívejte se na článek Seborea – příčiny vzniku, prevence a přírodní řešení.
Péče o citlivou pleť
Citlivá pleť potřebuje především kvalitní kosmetiku, která jí vyhovuje. Každá pleť je jiná a i v případě citlivé pleti se objevují různé stupně citlivosti. Některá citlivá pleť může například snést v kosmetice alkohol, jiná ne. Všechny produkty v této kategorii jsou pro citlivou pleť vhodné, nicméně obecně doporučujeme si každý kosmetický produkt v případě citlivé pleti nejdříve vyzkoušet, zda na pokožce nevyvolá zvláštní reakci, jako je zarudnutí, pálení nebo svědění.
Citlivá pleť má často sklon k zarudnutí a tvorbě nejrůznějších vyrážek a ekzémů. Bývá také náchylnější k tvorbě červených žilek a následně ke vzniku kuperózy nebo dokonce rosacey (růžovky), k těm se dostaneme níže. Při mírnějších projevech vyrážky či ekzému v obličeji se našim zákaznicím dobře osvědčil Pleťový krém s propolisem, při výraznějších problémech pak můžeme doporučit Bambucký balzám s propolisem.
Širší výběr kosmetiky se včelími produkty vhodné pro citlivou pleť pak najdete v kategorii Citlivá pleť. Rady a tipy jak se o citlivou pleť starat jsme shrnuli v článku 6 mýtů a pravd o citlivé pleti.
Péče o pleť s červenými žilkami - kuperózou či růžovkou
Viditelné červené žilky postihují kůži v obličeji v závislosti na rodinných dispozicích, nebo životním stylu. Jsou důsledkem snížené kvality elastických vláken žilní stěny, která ztrácí pružnost. Citlivá pleť je k jejich tvorbě náchylnější. Rozšířené nebo popraskané červené žilky v obličeji (kuperóza), mohou představovat pouhý estetický problém, ale také mohou být předzvěstí rosacey - chronického zánětlivého kožního onemocnění obličeje, lidově nazývaného růžovka. Její projevy jsou zpočátku nenápadné, pleť v obličeji má sklon přehnaně reagovat zčervenáním, obzvláště při fyzické námaze, emočním vypětí, výraznější změně teplot, po pobytu na slunci, příp. po požití alkoholu, horkých nápojů nebo některých jídel.
Projevy růžovky je třeba začít řešit co nejdříve a předejít tak jejímu rozvinutí do závažnějších forem. Důležité je naslouchat svému tělu a vysledovat, co konkrétně v daném případě projevy růžovky spouští nebo zhoršuje a tyto spouštěče maximálně omezit, nejlépe zcela vyloučit. Samozřejmostí je dbát na vhodnou životosprávu a dopřát pleti správnou péči s použitím vhodné kosmetiky. Z našich produktů využívajících blahodárných účinků propolisu doporučujeme Pleťové mléko s propolisem, Pleťový krém s propolisem, velmi dobré zkušenosti mají naše zákaznice také s Výživným krémem s propolisem 5v1.
Ačkoli rosacea je chronické onemocnění, včasným zahájením vhodných opatření lze její příznaky výrazně zmírnit a dokonce i zastavit. Podrobněji jsme se růžovce věnovali v článku Rosacea - příčiny, projevy, doporučení a pomoc z přírody.
Péče o pleť s pigmentovými skvrnami
Pigmentové skvrny nejčastěji způsobuje přílišný pobyt na slunci bez ochranných prostředků, genetické dispozice, hormonální změny včetně těhotenství a zásadní vliv na jejich vznik má také naše celkově znečištěné prostředí. Odstraňování pigmentových skvrn vyžaduje postupnou a každodenní péči o pleť, do které se počítá i omezení slunění, v případě delšího pobytu na slunci používání opalovacích krémů s UV filtrem.
Pro běžnou péči hledejte krém, který posiluje funkci přirozené kožní bariéry a chrání pleť před agresivními vlivy okolního prostředí, dokáže omezit tvorbu pigmentových skvrn a redukovat ty stávající. Z naší kosmetiky splňuje tyto požadavky Elixír mládí s mateří kašičkou, který mimo jiné obsahuje látku EPS White, která je schopna chránit pleť před zánětem vyvolaným znečištěním a působit na pigmentové skvrny. Je to vůbec první účinná látka omezující tvorbu pigmentových skvrn – při její pravidelné aplikaci se barva pokožky vyrovnává a skvrny postupně ubývají, až zmizí úplně.
Více jsme se problematice pigmentových skvrn věnovali v článku Poraďte si s pigmentovými skvrnami nejen od slunce.
Peeling pro problematickou pleť
Pleti prospívá jednou za čas důkladnější očista. Peeling ji zbaví odumřelých buněk, napomáhá jejich přirozené obnově a urychluje tak přirozenou regeneraci pleti. Pleť ošetřená peelingem navíc lépe absorbuje účinné a výživné látky z krémů, pleťových masek nebo sér.
Při péči o problematickou pleť se často použití peelingu nedoporučuje, což určitě platí pro mechanické peelingy. Ale existují i jiné alternativy, které jsou vhodné i pro pleť problematickou, jen je vždy třeba vybrat ten pravý právě pro vás a podle potřeb vaší pleti. Při nanášení, způsobu a četnosti použití peelingu však vždy dbejte doporučení v návodu vámi zvoleného peelingu.
Doporučit můžeme náš Vitamínový enzymatický peeling, který je velmi jemnou a pro pleť šetrnou cestou k odstranění odumřelých kožních buněk. Obsahuje speciální látku Superox C, což je extrakt z australských kakadu švestek, které vynikají vysokým obsahem vitaminu C, rozpustí vazby mezi molekulami a cíleně odstraňuje odumřelé kožní buňky bez mechanického působení. Díky tomu je k pokožce velmi šetrný a jeho něžnou péči si mohou dopřát všechny typy pleti – i pleť citlivá, zralá či s výskytem akné, pro pleť s růžovkou však ani tento jemný peeling nedoporučujeme.
K péči o problematickou pleť přistupujte komplexně
Ovšem nejen dokonalá péče a správně zvolená kosmetika vždy zaručí zdravou a svěží pleť. Péče o pleť je velmi komplexní záležitost, stav naší pokožky ovlivňuje kromě vrozených předpokladů mnoho dalších aspektů jako je prostředí, ve kterém se pohybujeme, celkový životní styl, zdravotní stav a v neposlední řadě také stav naší mysli. Dalo by se říci, že stav naší pokožky je zrcadlem celkového stavu organismu a většinu kožních problémů je třeba brát jako varovný signál těla, že něco není v pořádku. Je proto důležité nezaměřovat se jen na léčení a potlačování vnějších projevů, ale přistupovat k léčbě celkově a snažit se obnovit své vnitřní zdraví a rovnováhu.
Nalezení a odstranění příčin a spouštěčů kožních projevů, zdravý a pestrý jídelníček bohatý na živiny, dostatečný pitný režim založený především na blahodárných účincích čisté vody, dostatek pohybu a aktivit, které přinášejí radost, psychická pohoda, potřebný odpočinek a kvalitní spánek dokáží (nejen) s pletí zázraky. Počítejte také s tím, že výsledky ať už vycházející ze změny kosmetické péče, nebo životního stylu jsou individuální a mohou být viditelné klidně až po několika týdnech.
Nenašli jste, co jste hledali? Navštivte naši poradnu, najdete zde mnoho zkušeností našich zákazníků a odpovědí na jejich nejčastější otázky.
Případně zde můžete položit svůj dotaz, rádi vám poradíme!
1 Kubalová Marie: bakalářská práce: Apiterapie: Včelí produkty v kosmetice; Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, Fakulta technologická, 2013, str. 39
2 SANG Mi Han, IN Phyo Hong, SOON Ok Woo,SUNG Nam Chun,KWAN Kyu Park, YOUNG Mee Nicholls, SOK Cheon Pak: The beneficial effects of honeybee-venom serum on facial wrinkles in humans [online]; Clinical Interventions in Aging, 2015, č. 10. 1587–1592. [cit. 23. 7. 2019]; Dostupné zde