Betaglukan: posiluje imunitu a pomáhá při infekcích i nádorových onemocněních

Betaglukan: posiluje imunitu a pomáhá při infekcích i nádorových onemocněních

Polysacharid betaglukan díky svému složení ve střevech aktivuje buňky zvané makrofágy, které následně pohlcují a ničí infekční organismy i rakovinné buňky. Velký vliv má také na zvýšení obranyschopnosti organismu. A ve spojení s výtečným medem je tedy skvělým výživovým doplňkem pro podporu imunitního systému.

Zvyšuje obranyschopnost proti nejširší škále onemocnění

Betaglukan z hlívy ústřičné

Betaglukan se skládá z opakujících se molekul glukózy a jeho přirozeným zdrojem jsou houby, zejména shiitake nebo hlíva ústřičná. V menší míře ho obsahují i další houby, ječmen nebo oves. Tento oligosacharid či polysacharid se projevuje mimořádnými účinky při zvyšování obranyschopnosti organismu proti různorodé řadě onemocnění.

Výrazně pomůže s „obyčejným“ nachlazením, které ovšem dokáže neobyčejně potrápit, pokud se vás drží už od října a pravidelně se vrací až do února. Kromě chřipky a angíny ovšem dovede pomoci při léčbě závažných onkologických onemocnění a projevuje se i výraznými antioxidačními účinky. Je velmi dobře vstřebatelný, nejsou známy žádné kontraindikace a bez problémů se snáší s potravinami i léčivy. Zkrátka léčivá síla přímo z přírody.

Díky aktivaci makrofágů bojuje i s nádory

Betaglukan se v těle projevuje na nejrůznějších úrovních. Mezi jeho nejzásadnější funkce patří aktivace buněk nazývaných makrofágy, které pohlcují a ničí infekční organismy a rakovinné buňky. Makrofág bývá ve většině případů první buňka imunitního systému, která se dostává na místo zánětů, kde provede rychlou reakci na škodlivinu. Na nádorové buňky má pak betaglukan cytostatický účinek. Spojení medu a betaglukanu nazývané Apiglukan doporučuje i celá řada lékařů, která si v praxi vyzkoušela jeho výborné účinky.

„Kombinací pastového včelího medu a beta-glukanu vznikla nejnovější potravina určená pro zvláštní výživu s vysoce léčebnými účinky: Apiglukan. Tento produkt schválený ministerstvem zdravotnictví ČR a chráněný průmyslovým právem, je svými imunomodulačními účinky prevencí a terapií mnohých chorob a je také základní součástí alternativní léčby zhoubných nádorů."

prim. MUDr. Miroslav Pekárek, onkolog, Naturcentrum Salvea Praha

Výzkumné středisko Hardvardovy univerzity zjistilo, že makrofágy mají určité receptory, které dovedou glukany zachytit. Umí rozeznat přibližně sedm sacharidových jednotek, včetně betaglukanu. Když makrofág betaglukan zachytí, ten jej aktivuje a dochází k celé řadě léčebných procesů. Aktivované makrofágy se začnou podílet na tvorbě imunity, což nejčastěji znamená, že:

 • eliminují cizorodé látky v těle – virové, bakteriální, plísňová a parazitární infekční onemocnění,

 • snižují hladinu přebytečných látek z výživy (zejména cholesterol),

 • snižují množství přebytečných hormonů (vzniklých psychickou i fyzickou zátěží),

 • se uplatňují při léčbě onemocnění imunitního systému (léčbě zhoubných nádorů, HIV infekce a UV záření atd.).

Betaglukan je tedy vhodným výživovým doplňkem pro všechny, kteří trpí sníženou výkonností imunitního systému a důsledkem toho nejsou dostatečně chráněni před infekcemi a nádorovými onemocněními. Měly by ho užívat osoby zatížené fyzickými i psychickými stresy, dlouhodobou únavou i radioaktivním a elektromagnetickým zářením.

Zachycuje volné radikály a působí jako antioxidační látka

Betaglukan má kromě aktivačního účinku na makrofágy ještě druhou zásadní funkci. Působí jako zachycovač (tzv. scavenger) volných radikálů a antioxidační látka. Nejvyšší účinek projevuje při redukci volných radikálů z ozařování, tedy UV záření a g-záření, nebo při léčbě onemocnění z ozáření. Chrání tedy organismus proti záření z televizí, počítačů, telefonů a dalších přístrojů, které se staly nedílnou součástí našeho každodenního života, ovšem naše organismy se na ně z evolučního hlediska teprve adaptují. Vliv má ale také na volné radikály, které vznikají z nesprávného stravování i při nadměrné konzumaci potravin s konzervačními látkami.

Výživové doplňky s betaglukanem

Pokud betaglukan v jakékoli formě sníte, projde beze změny žaludkem až do střeva. Tam se začíná štěpit a je vychytáván makrofágy, které svou okamžitou aktivací spouští složitý proces vedoucí k aktivaci imunitního systému. Rychlý nástup účinku proto můžete očekávat už po 2 hodinách od podání.

Díky svým pozitivním vlivům na imunitní systém se betaglukan řadí k největším přírodním imunostimulátorům.

Betaglukan nemá žádné kontraindikace a kombinovat ho můžete se všemi potravinami i léčivy. Pro své rozsáhlé léčebné účinky je betaglukan oblíbeným výživovým doplňkem. Přípravky s glukanem jsou určené:

 • k hojení ran,

 • k léčbě infekčních onemocnění,

 • k podpůrné léčbě zhoubných nádorových onemocnění,

 • ke stimulaci imunitního systému,

 • ke kompenzaci účinků radioterapie, chemoterapie či imunosupresivní léčby,

 • k podpoře léčby dermatologických onemocnění,

 • k prevenci proti záření UV paprsků,

 • k překonání fyzických i psychických zátěžových situací,

 • aplikace betaglukanu je doporučována také dlouhodobě nemocným či zdravotně rizikovým skupinám - kardiovaskulární onemocnění, vyšší věk, diabetes, HIV infekce apod.

Med s betaglukanem jako lék i prevence

Beta-glukan z hlívy ústřičné nejvyšší kvality ve výběrovém českém včelím medu - Apiglukan - najdete v naší nabídce. Med s betaglukanem je od rodinné firmy Grulich, která produkuje výrobky nejvyšší kvality bez chemických přísad.

Apiglukan - Med s betaglukanem pana Grulicha

Spojení medu a betaglukanu je vhodné pro všechny, kteří se v zimě potýkají s oslabenou imunitou a bakteriálními či virovými záněty. Pomáhá při angíně, chřipce i nachlazení. V zimních měsících dochází k celkové únavě a větší zátěži organismu, se kterou si apiglukan umí též dobře poradit. Při léčbě během chřipkových epidemií doporučujeme jeho užívání v kombinaci s vitamínem C, díky kterému dosáhnete preventivní ochrany organismu a vyšší aktivity imunitního systému. Navíc čaj s medem a citronem chutná opravdu výborně.

Apiglukan můžete konzumovat po dobu 4 až 5 týdnů, pak si na měsíc dát pauzu a preventivní či léčebnou kúru znovu opakovat. Doporučená denní dávka apiglukanu jsou 2 až 4 čajové lžičky denně. Namazat si je můžete třeba na pečivo nebo si jimi oslaďte vlažný čaj.

Preventivně je možné Apiglukan konzumovat neomezeně dlouho, neboť nemá žádné nepříznivé vedlejší účinky ani nezpůsobuje návyk. Jednorázově je možno jej užít ve zvýšené míře - např. k odstranění únavy nebo doplnění energie při fyzickém či psychickém vyčerpání.

Sdílejte produkt s přáteli

Další články, které by se vám mohly také líbit