Doručení na výdejní místo od 67 Kč, doručení na adresu od 104 Kč. Doprava zdarma nad 2300,-

Proč číst dětem pohádky, aneb co vše čtení dětem přináší

Proč číst dětem pohádky, aneb co vše čtení dětem přináší

Vzpomínáte na ten krásný pocit, kdy jste se před spaním spolu s mámou nebo tátou přenesli do pohádky a zažívali společně nová nebo již dobře známá dobrodružství? Dopřejte ten pocit i svým dětem. Co všechno jim čtení přináší? Čtení pomáhá prohlubovat vztah dětí a rodičů. Vzájemně je sbližuje a dětem poskytuje pocit bezpečného zázemí. Zklidňuje domácí atmosféru a posiluje sebevědomí menších i větších dítek. Zároveň rozvíjí slovní zásobu a umožňuje dětem vyjadřovat složité myšlenky a vlastní pocity přesně tak, jak potřebují. Společné večerní čtení otevírá vašim nejmenším dveře do tisíců světů a příběhů, což jim pomůže vyrůst v bohaté a všestranné lidi.

Pravidelné čtení před spaním

Příběhy sbližovaly lidi od nepaměti. Zatímco pračlověk sedával se svými druhy v kruhu kolem ohně a vyprávěl si s nimi zážitky z lovu divoké zvěře i sběru bobulí, naše prabáby po večerech možná ve stejném kruhu draly peří a vyprávěly si příběhy. Vždyť pohádky původně nebyly vyprávěním pro děti, ale naopak žánrem pro dospělé, kde se zabíjelo, kradlo a docházelo k dramatickým událostem.

proč číst dětem pohádky

Možná proto nám dnes připadají pohádky bratří Grimmů opravdu drastické, stejně jako pohádky od Karla Jaromíra Erbena nebo Boženy Němcové. Naše babičky četly maminkám a maminky zase nám. A my jsme snad první generace žijící v takovém blahobytu, že v každé místnosti může být televize a každý člen domácnosti má své vlastní elektronické zařízení, ať už je to telefon, tablet nebo notebook. Jenže objímat před spaním tablet není zrovna ideální.

Půlhodinka, kterou můžete před spaním strávit se svým dítětem, je nenahraditelná a nádherná. Společně se totiž vypravíte do kouzelného světa princezen, kouzel a dobra vítězícího nad zlem, po kterém se občas zasteskne každému z nás. Čtení má navíc pro vaše dítě tolik předností, že se řadí mezi nejdůležitější záležitosti pro jeho vývoj.

Získávání cenných zkušeností

Čtení dětem otevírá "okno do světa". Příběhy a pohádky dětem zcela přirozeně pomáhají rozlišit mezi dobrem a zlem, ukáží jim, že ne všichni jsou takoví, jak se na první pohled zdají a přibližují tak dětem svět, ve kterém žijí. Děti se do příběhů velmi vciťují a prožívají je spolu s hlavními hrdiny. Získávají tak životní zkušenosti, které pak využívají i ve skutečném životě. Dobře zvolená kniha dokáže pomoci i v případě, že se rodič dostane do situace, kdy neumí dítku něco uspokojivě vysvětlit.

Čtení má blahodárný vliv na psychiku dítěte

Čtení uspokojuje nejdůležitější emoční potřeby dítěte a vytváří mezi předčítajícím (ať už je to máma, táta, babička, dědeček nebo starší sourozenec) a dítětem opravdu pevné pouto.

čtení má vliv na psychiku dětí

Čtení podporuje psychický rozvoj dítěte a posiluje jeho sebevědomí. V dnešní roztěkané a uspěchané době čtení navíc uklidňuje a výrazně zlepšuje soustředění. Půlhodinka s knížkou před spaním tedy pomůže zejména dětem, které trpí ADHD nebo mají poruchy pozornosti a soustředění.

Bez rozdílu schopností všem dětem zlepší paměť a trénuje ji pro budoucí školní docházku. U malých i větších dětí navíc čtení posiluje samostatné myšlení, a to jak logické, tak kritické.

Čtení dává svobodu ve vyjadřování

Asi nejzřejmější výhodou čtení je rozvoj jazyka, slovní zásoby a svobody ve vyjadřování. Tam, kde jsou hranice naší slovní zásoby, končí totiž i hranice našeho světa. Možná si říkáte, že vaše dítko se zájmem o vláčky nebo o zvířata zřejmě češtinu nebude nijak zvlášť potřebovat.

Ale dobře ovládat mateřský jazyk a mít skvělé vyjadřovací schopnosti se hodí nejen v každé profesi, ale také (a to neméně) v osobním životě. Díky knihám si bude vaše dítko neustále rozšiřovat slovník, třeba o slova, která se běžně nepoužívají, ale jednou se mu můžou hodit.

„Umění“ fantazie

Na čtení je nejkrásnější to, že příběh je jen a jen váš. Odehrává se totiž u každého úplně jinak podle bujnosti jeho fantazie. I když si knihu přečte tisíc čtenářů, každý ji prožívá jinak. Je to vlastně tisíc samostatných příběhů. Kniha je totiž pro každého z nás jedinečným prožitkem.

Ve filmu či seriálu si umění imaginace procvičil režisér, při čtení si vlastní fantazii buduje samo dítě. I když je televize prima a nabízí spoustu zajímavých a naučných pořadů, s příběhy se to má trošku jinak. Když se dítě podívá na zfilmovanou knihu, nikdy to pro něj nebude takový zážitek jako samotné čtení. Práci na rozvoji imaginace za něj totiž odvedli režisér, scenárista nebo lidé zpracovávající efekty. Dítě je jenom konzumentem před obrazovkou.

čtení rozvíjí fantazii dětí

Když ale otevře knihu, je všechno na něm. Samo si musí vystavět hlubokou jeskyni, hustý borový les nebo nádhernou princeznu. A to už je pořádná a úctyhodná práce. Z konzumenta se stává režisérem a tvůrcem. A takové schopnosti uplatní v životě mnohokrát.

Čtení navíc zabraňuje vzniku závislostí na technologiích a věčnému vysedávání u televize či počítače. Od starostí a problémů si i my dospělí nejlépe odpočineme u knížky, a ne u obrazovky.

Skvělý start pro školní docházku

Pravidelné čtení pohádek před spaním vašemu dítěti velmi usnadní přechod ze školky do první třídy. Bude mít kladný vztah ke slovům a textům, takže i když mu čtení a psaní nepůjdou zrovna od ruky, nezíská ke škole od prvního dne v lavici negativní vztah. Čtení mu naopak poskytne spoustu užitečných všeobecných znalostí a velký rozhled, proto bude mít často ruku nahoře a zažije pocit úspěchu.

Svět se zrychluje a vizualizuje

Na zrychlování světa a tlaku na výkon toho mnoho nezměníte. Změnit ovšem můžete svoji hlavu a především nastavení svých dětí, které starý dobrý pomalý svět neznají. Pomozte jim objevit kouzlo ukryté v knihách. Ukažte jim, že čas strávený nad knihou může být plný nových zážitků.

čtení dětem

Dovolte jim o víkendu či odpoledne zpomalit, rozvalit se na postel či do trávy, zapomenout na všechny resty (a to včetně neutřeného prachu na poličkách) a zkrátka si číst. O zastavování a zpomalování mluví manažeři a je velkým tématem všech online specialistů, ale potřebují ho v zásadě všichni, včetně dětí.

Se zrychlením sdělení souvisí i vizualizace – náš svět je přeplněn obrázkovými sociálními sítěmi, obsah stále častěji konzumujeme prostřednictvím videí a u každého článku už bývá napsáno, jak dlouho vám bude trvat ho přečíst. A většinou to bývají tři minuty, protože na desetiminutové články už bohužel nemáme trpělivost. Kvalitní a vybroušené texty nahrazují obrázky. A to je vidět i v oblasti dětských knih. Ty se totiž už řadu let zkracují a zjednodušují, což je trochu škoda.

Hurá do knihkupectví či knihovny

Velkým argumentem pro menší množství knížek v dětské knihovně mohou být jejich ceny. Ano, tomu plně rozumíme. Vždyť velkoformátové dětské knížky často pořídíte za pětistovku, a pokud máte dětí více, může návštěva knihkupectví pořádně provětrat vaši peněženku. Ovšem i tak je to pro děti zážitek, který se jim vyplatí čas od času dopřát. Tolik nejrůznějších vůní, hřbetů knih, které čekají na pohlazení, a tak nové imaginární světy. Každé dítě je z první návštěvy knihkupectví paf.

knihovna pro děti, proč číst dětem

A pokud přeci jenom musíte hledět na finance, pořiďte svému potomkovi průkazku do knihovny. Za dvacetikorunu až stovku mu otevřete stránky tisíců různých knih, nových i starších pohádek, dobrodružných příběhů a dívčího čtení.

„Se synem jsem začala chodit do knihovny, když mu byl rok a půl. Myslela jsem si, že ji navštívíme tak jednou měsíčně, ale množství knížek pro takhle malé děti mne upřímně překvapilo. Stejně jako vybavení knihovny. U malého stolečku si můžeme klidně dobrou hodinku číst, a protože jsme dopoledne v knihovně jediní návštěvníci, vůbec nevadí, když občas mezi regály hrajeme i na schovku. Do knihovny chodíme už dva roky přibližně jednou za čtrnáct dní a je to taková naše soukromá výprava do světa plného fantazie.“

Vlaďka

Nikdy není dost brzy otevřít knihu

Některé mámy začínají s předčítáním miminku už v bříšku. Jiné používají první knížky na cumlání a žužlání od třetího měsíce dítěte.

knihy pro nejmenší, čteme dětem

Od pátého měsíce pak nádherně poslouží dítku i tzv. quiet book. Tato ručně šitá ztišující kniha nádherně uklidňuje, rozvíjí fantazii a bez slov ukazuje dítěti spoustu nových světů. A její velkou výhodou je i to, že si ji z plsti můžete ušít podle vlastní fantazie a zájmů dítěte.

Až pak začne dítko jevit zájem o knihu i fyzicky, otevřete společně první leporela a obrázkové knížky.

Zřejmě přijde i období, kdy bude každý večer vyžadovat tutéž knihu. Pro vás bude možná nuda číst O zvědavém štěňátku večer co večer, ale pro něj to může být pokaždé nové dobrodružství. Přehrává si příběh v hlavě stejně jako vy vaši oblíbenou písničku, když jedete autem.

Od říkadel pak přejdete k pohádkám a prvnímu vlastnímu čtení.

Ruce plné práce nebo miminka?

Může se stát, že se dvěma a více dětmi se poklidné večerní předčítání začne měnit na bojovou hru. Pokud potřebujete zároveň předčítat tříleťákovi a chovat miminko a nemáte čtyři ruce, vyzkoušejte audioknihy. Knížky na poslouchání jsou skvělým parťákem i na dlouhé cesty autem nebo na chvíle, kdy se zkrátka musíte věnovat něčemu či někomu jinému, ale nechcete dítě ochudit o chvíle fantazie. Nicméně společně strávené chvíle nad knihou nenahradí.

Na usínání od babičky pohádkářky

čtení dětem, pohádky pro děti

U Plevových byly vždycky pohádky na prvním místě a na denním pořádku. Hanka Plevová je totiž maminkou tří dětí a spokojenou babičkou 8 vnoučat. Zakladatelka Rodinné firmy Pleva má tedy uspávání dětí v malíčku, protože si poradila s opravdovými čipery i holčičkami, které čekaly, než se otočí další stránka, a na spaní neměly vůbec čas.

A protože ví, co na děti platí a jaké pohádky rády poslouchají, sepsala vděčnou knížku 8 pohádek na dobrou noc. Najdete v ní klasickou pohádku o Kocourovi v botách, nádhernou pohádku O Šípkové Růžence nebo méně známou pohádku Jabloňová panna.

A protože je paní Plevová skvělou vypravěčkou, už teď jistojistě víme, že se pohádky budou dětem líbit. Stáhněte si je online – díky tomu je budete mít po ruce kdykoli, když zrovna budete mít hlavu plnou všech povinností, a vaši nejmenší se na vás obrátí s tou nejkrásnější prosbou: „Mami, přečteš mi pohádku?“Sdílejte produkt s přáteli

Další články, které by se vám mohly také líbit