0 Kč(0 ks)
Zpět

Medové masky: jak se postarat o vlasy po náročné dovolené?

Medové masky: jak se postarat o vlasy po náročné dovolené?

13. 08. 2017

Třikrát denně ve vodě, vlásky necháváme jen tak uschnout, žádné šampónování ani jiná ochrana... A už po pár týdnech máme na hlavě spíše smeták než účes. Poradíme vám, jak vlasy po létě rychle zregenerovat a ještě více jim neuškodit.

Extrémní teploty, nebezpečné UV záření nebo agresivní mořská voda – to jsou hlavní důvody, proč vlasy v létě vyžadují zvýšenou péči. Zaslouží si přitom úplně stejnou pozornost, jakou vynakládáme na péči o pokožku. Šampon by proto měl být používán denně.

Pár hlavních zásad

Péče o vlasy v létě
Foto Petr Kratochvíl, publicdomainpictures

Co do škodlivosti je hned za mořem voda z bazénů, ve které je chlor a další bazénová chemie. Úplně v pořádku nejsou ani přírodní nádrže, kde zase mohou být řasy či sinice dráždící pokožku. Skoro to zní, jako bychom měli zůstat celé léto doma a vyhýbat se vodním radovánkám. Ne, stačí jen dodržovat pár zásad:

• doplňujte vitamíny A, B a zinek – formou kapslí i potravin, ve kterých se vyskytují (tabulku najdete zde)
• těsně před dovolenou si vlasy nebarvěte
• vyhýbejte se slunci, když je nejsilnější (mezi 11. až cca 14. hodinou), nebo...
• chraňte vlasy přikrývkou hlavy – perfektní jsou prodyšné klobouky a volné šátky
• pokud se častěji sprchujete, používejte slabší šampón a vlasy vždy na konci umyjte jen vlažnou vodou
• po koupání v moři nebo chlorované vodě vždy vlasy osprchujte

Náš tip

Barvit či nebarvit před sluněním?

Vzhledem k tomu, že barva vlasy oslabuje, není jejich barvení těsně před pobytem na sluníčku dobrý nápad. Nabarvené vlasy totiž potřebují pořádnou dávku hydratace a slunění jim ji naopak bere. Barva se navíc působením slunce změní a někdy už po pár dnech začne vypadat vybledle.

Pokud barvu potřebujete, doporučujeme objednat se ke kadeřníkovi přibližně týden před odjezdem na dovolenou, aby se vlasy stihly zregenerovat.

Šetrné masky a recepty

Vynikající je v létě hydratovat vlasy speciálními maskami, samozřejmě raději doporučujeme přírodní než kupované v obchodě. Doma si je můžete snadno vytvořit a ještě ušetříte.

Náš tip

Kávový zábal

Brunetky mohou kávou snadno zvýraznit barvu svých vlasů – uvařte si půl litru černé kávy, nechejte vychladnout, naneste na vlasy a zakryjte potravinovou fólií. Po půl hodině vlasy opláchněte.

Pokud chcete mít vlasy lesklé, stačí nanést na mokré (!) vlasy bílý jogurt se lžící medu a nechat působit alespoň pět minut. Osvědčil se nám i žloutek s medem – sice dost lepí, ovšem vlasy pak máte nádherně lesklé. Při vymývání použijte vlažnou vodu – opravdu to dodržte, jinak se vajíčko srazí a vlasy se vám zacuchají.

Na rozlámané a roztřepené konečky je zase dobrý žloutek smíchaný s olivovým olejem a mletou kávou. Káva obsahuje hodně kofeinu, který zvyšuje krevní oběh a podporuje prokrvení pokožky. Díky ní se zvýší i výživa vlasů. Tuto masku proto nejen nanášejte na samotné (suché) vlasy, ale také ji jemně vmasírujte do pokožky. Nechte působit alespoň 20 minut a pečlivě opláchněte opět vlažnou vodou.

Perfektní je také avokádo s medem, olivovým olejem a citronem. K takové masce stačí rozmačkané zralé avokádo, lžíce medu, pár kapek citronové šťávy a lžíce olivového oleje. Doba působení by měla být mezi dvaceti až třiceti minutami.

Medový šampon s kondicionérem

Medový šampon s kondicionérem

Šampon s propolisem

Šampon s propolisem

Voda s mateří kašičkou

Voda s mateří kašičkou

A čím umývat samotné vlasy?

I když bychom rádi řekli, že stačí jen voda a o zbytek se postará větřík a maska z medu, bohužel to tak v praxi nefunguje. Vlasy potřebují udržet vláhu, získat základní výživu a pečlivě odmastit.

Jako základní šampon doporučujeme medový šampon s kondicionérem, který je velmi jemný, krásně voní a také se díky kondicionéru postará a snadné rozčesávání. Výborně se hodí hlavně na jemné vlasy, které se snadno zelektrizují a potom všude poletují – dokonale je zkrotí. Pomáhá také snížit tvorbu lupů a má neutrální pH, takže je maximálně šetrný.

Vyšším kalibrem sloužícím k regeneraci poškozených vlasů je šampon s propolisem. Propolis je čistě přírodní produkt, který běžně včelkám slouží k dezinfekci úlu, na lidskou pokožku má přitom podobné účinky a ještě nám pomáhá s regenerací a obnovou rovnováhy. Šampon samotný pak výborně odmašťuje, působí proti nadměrnému vypadávání vlasů a snižuje tvorbu lupů. Také zde je pH neutrální.

Regenerační schopnosti můžete podpořit dvojicí vlasových vod, které se nanáší na vlasy a pokožku hned po umytí a již se neoplachují. Pokud trpíte řídnutím vlasů a lupy, volte vlasovou vodu s propolisem. Je výborná hlavně v kombinaci se šamponem s propolisem, zvyšuje jeho účinek.

Pokud jsou vaše vlasy zdravé a chcete jen podtrhnout jejich přirozenou krásu, případně dodat účinnější výživu ve formě bílkovin a vitamínů, volte variantu s mateří kašičkou. K této vodě naopak doporučujeme medový šampon.

Zbytečně je netrapte

Péče o vlasy v létě
Foto Petr Kratochvíl, publicdomainpictures

Lepší je po umytí vlasů nepoužívat žádné pomocníky, jako jsou kulmy nebo žehličky na vlasy. Vysoké teploty už tak zatěžovaným vlasům nedělají dobře, profíci proto před každým takovým krokem nanášejí různé ochranné balzámy na tepelný styling. Na ty ale v domácích podmínkách často zapomínáme, případně na nich šetříme, nebo ještě lépe se chemii zcela vyhýbáme.

Vyfénovat si mokré vlasy je samozřejmě běžné a může pomoci i proti vysušování vlasové pokožky, kterou by jinak pomalu, přirozeně usychající voda dehydratovala. Proto je lepší je klasicky vysušit pomocí ručníku, snížit teplotu na nižší stupeň a pečlivě vyfoukat. Nesnažte se vše urychlit nastavením nejvyšší teploty, stejně ušetříte jen minutu.

Pokud se bez kulmy nebo žehličky neobejdete, používat je samozřejmě můžete. Ale platí zde „čím méně, tím lépe“, neboť se s nimi vlasy při častém používání poškozují a časem vám vystaví účet. A chceme si přece zachovat svou krásu co nejdéle, nebo ne?

 

Přečtěte si také:

Letní koktejly pro dospělé. Vyzkoušejte medovinu 6× jinak!

Pivo je pivo, víno je víno, ale medovina – s tou si můžete pěkně vyhrát. Ve spolupráci s Jiřím Poučkem z Muzea medoviny jsme připravili šest lihuplných nápojů, které perfektně zapadnou na každou českou párty. Pojďte si je prohlédnout!

Jak pečovat o pokožku na dovolené? Tipy a triky, které vás zachrání

Začalo období dovolených, výletů a vodních radovánek, ale také různých bolístek, které nám dokážou znepříjemnit život. Přinášíme vám proto rady a tipy, jak se rychle zotavit a nekazit si náladu.

Všechny články z rubriky

SkypeFacebookTwitter

Mobil: 739 045 380
Po-Pá: 7:00 - 15:00
Email: obchod@pleva.cz