Pro menší objednávky Zásilkovna za 69 Kč, pro objednávky nad 2300 Kč poštovné zdarma.

Vánoční zvyk - pouštění plovoucích svíček (lodiček)

Vánoční zvyk - pouštění plovoucích svíček (lodiček)

Pokud si chcete letošní Vánoce zpestřit některým z tradičních zvyků, nemusíte se hned vrhat do nebezpečného a poměrně náročného lití olova. Zvolte raději příjemnější obyčej spjatý s teplem a světlem – vypouštění svíček lodiček na vodu.

Pouštění lodiček je stále živá tradice

Vánoční zvyky a tradice se dnes již dodržují spíše skromněji. Málokterý hospodář se o štědrovečerní večeři dělí s dobytkem a živly a málokterá svobodná dívka hází střevícem za hlavu, aby jí ukázal, odkud přijde její ženich. Některé tradice však přetrvávají, a snad o to jsou krásnější. K pečení cukroví a zdobení vánočního stromku se řadí také tradice vypouštění svíček po vodě, které mají napovědět, co člověka čeká v následujícím roce nebo zodpovědět jím položenou otázku.

Ořechové skořápky nebo plovoucí svíčky

Plovoucí svíčky ze včelího vosku Pleva

Plovoucí svíčky ze včelího vosku Pleva

Příprava na vypouštění vánočních lodiček je méně náročná než například na lití olova. Pokud si chcete svíčky vyrobit sami, připravte si stabilní a pevné ořechové skořápky, do každé z nich vložte knot a zakapejte voskem z běžných světýlek až po okraj. Jestliže stabilitě vlastního výrobku nevěříte, pořiďte každému členovi rodiny plovoucí svíčku. Určitě se nepotopí, takže máte jistotu, že vás v následujícím roce nečekají žádné katastrofy. Pak už stačí jenom připravit velký lavor s vodou a můžete se vrhnout do samotného vypouštění.

Lodičku každý zhotovuje a vypouští sám

Aby štědrovečerní čarování mělo ten správný účinek, je třeba dodržet několik maličkostí. Pro každého člena rodiny musí být připravena jedna lodička – ať už se bude jednat o plovoucí svíčku, skořápku s knotem zalitým voskem nebo s drobnou svíčkou uvnitř. Každý vypouští svou vlastní loďku do vody sám. Pokud chce zodpovědět nějakou konkrétní otázku týkající se lásky, rodiny, práce, úspěchů, zdraví nebo majetku, měla by být zcela jasně formulována a měl by ji pokládat v okamžiku, kdy bude zapalovat svíčku a vypouštět ji na vodu.

Co plavba loďky znamená

Existuje více než 25 různých vysvětlení jednotlivých pohybů lodiček. Pokud neuvádíme zrovna to vaše, nehněvejte se na nás, prosím.

Vánoční zvyk, pouštění lodiček

  • Nejlepším stavem je, pokud se svíčky seskupí uprostřed, znamená to totiž, že rodina bude žít v následujícím roce bezproblémově a pospolu.
  • Špatná není ani situace, kdy svíčka zůstane u břehu – majitele lodičky totiž nečeká žádná změna.
  • Pokud se dráha vaší lodičky spojí s lodičkou někoho jiného, znamená to lásku a dobré pracovní podmínky.
  • První lodička naopak označuje osobu, která bude v následujícím roce dominantní.
  • Pokud se vaše lodička dostane do středu, vyrazíte do světa na zkušenou a možná také natrvalo.
  • Když se ale svíčka bude držet při kraji, zůstanete i další rok doma.
  • Když vám lodička vydrží nad vodou nejdéle z celé rodiny, znamená to, že vás čeká dlouhý a šťastný život.

Hledáte inspiraci pro recepty na vánoční cukroví a jiné medové dobroty? Stáhněte si náš ebook!