Doručení na výdejní místo od 67 Kč, doručení na adresu od 104 Kč. Doprava zdarma nad 2300,-

7 tipů, jak se vyhnout zimní a jarní depresi

7 tipů, jak se vyhnout zimní a jarní depresi

Pro spoustu z nás je přechod ze zimy do jara spojen s šedivou náladou, nechutí k jakékoli činnosti a depresí. Říkáme, že je to způsobeno dlouhou zimou, nedostatkem slunce a vyčerpáním organismu. Pravdou ale je, že s blbou náladou se dá dělat ledacos a vyzrát na ni můžete jen a jen vy. Pojďme se podívat jak:

1. Zařaďte do jídelníčku vhodné potraviny

Naše stravovací návyky a potraviny, které každodenně konzumujeme, mají obrovský vliv na naše tělo i naši duši. Proto bychom je měli vybírat s co největší pečlivostí a dbát na pestrou a vyváženou skladbu každodenního jídelníčku. Pro léčbu deprese doporučují odborníci hned několik potravin:

  • Rybí olej obsahuje omega-3 mastné kyseliny (výzkum lidí s depresí totiž prokázal, že mají nedostatek mastných kyselin, známých pod zkratkou EPA). V roce 2002 proběhla studie, kdy pacienti užívali pouhý jeden gram rybího oleje denně a dostavila se úleva od 50 % sympotomů, tedy zmizela například úzkost, poruchy spánku, pocity smutku nebo nezájem o sex.
  • Hnědá rýže obsahuje nejen vitaminy B1 a B3, ale také uvolňuje glukózu do krevního oběhu postupně a zabraňuje jejím výkyvům. Je opakem všeho „instantního“.
  • Pivovarské droždí dodá organismu aminokyseliny důležité pro činnost nervového systému, právě proto je skvělým pomocníkem při léčbě deprese nebo odstraňování smutné nálady.
  • Ovesné vločky pomáhají tlumit výkyvy hladiny krevního cukru, které způsobují rozmrzelost a změny nálady
  • Hlávkové zelí pomáhá proti stresu, infekcím i srdečním nemocem.

2. Pravidelně si zacvičte

Pohyb můžete zařadit i do svého běžného pracovního života už jen tím, že nepojedete výtahem, ale do kanceláře o dvě patra výš to vyšlápnete pěšky. Každý schod se totiž počítá.

Ano, když má člověk dlouhodobě špatnou náladu, tak je cvičením tím posledním na co má chuť. Ovšem když se překonáte, uvidíte, že po prvních pěti minutách už budete mít chuť a energii velkou a během cvičení naberete podstatně více síly než při pasivním odpočinku. Cvičení totiž zlepšuje náladu a pozitivním způsobem mění mozkovou chemii. Proto se doporučuje cvičit minimálně třikrát týdně.

Vybírejte si takové aktivity, které vás těší a máte je rádi. Odreagujte se třeba při skupinovém volejbalu, kuželkách nebo halovém fotbálku. Zvolit můžete i klidnou jógu nebo plavání. Pokud chcete spíše relaxovat nebo se sportem musíte začínat pomalu, zkuste jenom procházky pěšky nebo pravidelné návštěvy sauny.

3. Vyhledávejte slunce a choďte ven

Jak se vyhnout zimní a jarní depresi

Nezůstávejte celý týden až do večera zavření v kanceláři, ale odcházejte z práce ještě za světla a zvažte, zda nemůžete alespoň část cesty ujít pěšky.

Stačí zaparkovat auto o pár bloků dál, nebo vystoupit o několik zastávek dříve. Protáhnete tělo, získáte důležitý odstup od pracovních problémů a přechod ze zaměstnání do domácího prostředí pro vás nebude tak náročný.

Přirozenému slunečnímu záření se vystavte na co nejdelší dobu i o víkendu – spojte pobyt na slunci se sportováním, prací na zahrádce, delší vycházkou se psem nebo dováděním s dětmi na hřišti. Sluneční záření je totiž osvědčenou léčbou proti depresi.

4. Spěte minimálně 7 hodin

Nepodléhejte moderní iluzi, že spánek není potřeba a k fungování vám stačí tři čtyři hodiny v posteli, jak tvrdí někteří špičkoví manažeři. Pokud máte dostatek kvalitního spánku, podáváte během dne lepší duševní výkon, máte kapacitu se soustředit a nepodléháte problémům tolik jako nevyspalí a vystresovaní lidé.

Máte-li problémy s nespavostí, zkuste přírodní uspávadla jako je meduňka nebo levandule (mimochodem obě najdete v našich bylinkových polštářcích). Uvidíte, jak týden pořádného spánku změní váš život i vaše rozpoložení. Víte co ještě můžete udělat pro kvalitní spánek?

Pamatujte na to, že každá hodina před půlnocí se počítá za dvě, proto se odeberte do postele ideálně v 10, ale nejpozději v 11 hodin.

5. Buďte na sebe vlídní

Taky jste často nejkritičtější sami k sobě, zatímco svým blízkým chyby odpouštíte daleko snadněji? Psychologové lidem se sklony k depresím doporučují být na sebe vlídní a neklást si na vlastní bedra spoustu úkolů s vysokými nároky. Naopak je vhodné si na každý den připravit plán činností. Pro začátek stačí třeba vynést koš, přečíst si několik stran knihy nebo uvařit silný kuřecí vývar. Následně počet úkolů i jejich náročnost pomalu zvyšujte a při vzorném plnění se odměňujte. Třeba kvalitní hořkou čokoládou nebo chlebem s voňavým medem.

6. Najděte si čas na to, co vás skutečně baví

Jak se vyhnout zimní a jarní depresi

Volné večery a víkendové dny věnujte nejen svým blízkým a přátelům, ale také aktivnímu odpočinku. Kdy jindy než teď přijde čas pro dopletení svetru, přesazení květin nebo lepení modelu letadla, na které se chystáte už dobrých pět let.

Zavzpomínejte na to, co vás těšilo před lety a vraťte se ke starým koníčkům a zájmům. Stará láska totiž většinou nerezaví. A nebo se vrhněte do nových aktivit, které si už dlouhou dobu slibujete vyzkoušet. Naučte se něco nového, co vás láká.

Ať už se vrhnete na věci dlouho odkládané, vytáhnete zapomenutý malířský stojan či zaprášenou kytaru, nebo se pustíte do něčeho nového, hlavní je, najít si čas na to, co vás skutečně baví a přináší vám radost.

7. Nepříjemné věci řeště hned

Taky se vám stává, že občas odkládáte telefon účetní nebo nepříjemný rozhovor se zákazníkem na odpoledne, potom na zítra a následně na pondělí? Většinou se tím nic nevyřeší. Mnohdy akorát vzroste oboustranné naštvání, ale někdy taky zjistíte, že vlastně vůbec nebylo čeho se bát.

Z nepříjemné účetní se vyklube milá paní, která si postěžuje, že váš problém řeší každý druhý a nejste žádnou výjimkou. A zákazník naopak pochválí vaše produkty a služby, i když jste čekali pravý opak. A vy se dlouhé hodiny podvědomě stresujete a nepříjemné úkoly táhnete s sebou, což je ve většině případů zcela zbytečné. Občas stačí jen zvednout telefon a udělat první krok. Hned teď.

Přejeme vám hodně sil a vitality, abyste překonali zimní i jarní špatné nálady a svěže se nadechli do prvních slunečných dnů.Sdílejte produkt s přáteli

Další články, které by se vám mohly také líbit