Pro menší objednávky Zásilkovna za 69 Kč, pro objednávky nad 2300 Kč poštovné zdarma.

Popraskaná kůže na rukou, kolenou i patách - péče (nejen) pro sportovce

Popraskaná kůže na rukou, kolenou i patách - péče (nejen) pro sportovce

Sportovce často trápí bolavé a namožené svaly, ale život jim dovedou znepříjemnit i takové maličkosti jako jsou oděrky a suchá kůže na rukou, popraskané a ztvrdlé paty nebo odřená a vysušená kolena. Pokožka v těchto namáhaných partiích si totiž zaslouží speciální péči. Pravidelnou hydrataci, účinnou horkou lázeň, pečlivé odstranění staré pokožky nebo luxusní přírodní zábaly na noc. Při sportu byste totiž měli myslet na své výkony a ne na popraskané paty nebo bolavé ruce.

Proč se starat o kůži před sportem a po něm

Při sportu posílíte svaly, vyčistíte si hlavu, ale často také napnete a poškodíte svou kůži. Kůže je totiž první na ráně, při sportu bývá zaplavována potem a po něm zase vysušována sprchováním. Při různých sportech je pak nejvíce náchylná kůže na rukou, na kolenou a na patách.

Ruce jsou asi nejvíce zatěžovány při horolezectví a lezení na stěně, ale také při jízdě na kole, tenisu, squashi, boxu, posilování, gymnastice, kajakářství, veslování, pole dance nebo paddleboardu.

Kůže se napíná, nasákává všudypřítomným potem, vysušuje se sluníčkem a zároveň podléhá drobným mechanickým poškozením a oděrkám.

Podobným způsobem trpí i kůže na kolenou a patách – a to především při běhu, bojových sportech, baletu, parkouru nebo capoieře.

Ovšem nemusíte být hned baletka, aby vaše paty dostaly zabrat – stačí se vypravit na túru, dlouhou cestu nebo jenom brouzdat celý den po Paříži, vaše paty se i tak pořádně unaví. S popraskanou, ztvrdlou nebo poničenou kůží se vám ovšem bude těžko vybíhat do dalšího kolečka nebo s lehkostí opírat do pedálů kola, proto byste se měli o svou kůži starat před sportem i po něm. Vždyť kdo jiný než sportovci by měl vědět, že prevence je mnohonásobně snazší a účinnější než samotná léčba.

Suchá kůže trápí sportovce i manažery

Vysušená pokožka už dávno není jen záležitostí ženských časopisů, ale je spojena s každodenní kancelářskou prací v nezdravém a vysušeném prostředí. Postihuje tedy prakticky všechny, kteří pracují ve větších firmách, v open space nebo v nezdravém kancelářském prostředí. Suchá kůže v oblasti nohou pak vzniká kvůli nadměrné fyzické zátěži a při intenzivním sportu.

Velký vliv na vysoušení kůže má i prašné prostředí a prostředí s nízkou vlhkostí. Dlouhodobě namáhaná a neopečovávaná pokožka ztrácí svou původní elasticitu a krásný vzhled – vznikají naopak nepříjemné praskliny a trhliny. Popraskané paty bolí a způsobují problémy při chůzi, a při sportu se ozvou dvojnásob.

Jak se starat o popraskanou kůži

Je velká škoda vynechat dva týdny tréninku kvůli popraskaným patám, když si je můžete snadno namazat a ušetřit si tak bolest i sportovní výpadek.

Odstraňte starou a ztvrdlou kůži na patách

Nohy ošetřujte jednou týdně pemzou nebo pilníkem na nohy. Začistěte paty nasucho, zrohovatělou odstraněnou pokožku omyjte a následně pro lepší účinek aplikujte Balzám na popraskanou pokožku.

Ztvrdlou kůži odstraňujte vždy velmi opatrně a postupně. Kůži lehce přejíždějte a čekejte spíše na mírné změny než velké jednorázové zlepšení. Odstraňovat kůži pomocí kovových seřezávačů by měl spíše odborník nebo velmi zručný člověk, hrozí totiž seříznutí větší vrstvy pokožky, než byste si přáli.

Pokud chcete svým nožkám udělat opravdu dobře, vyzkoušejte speciální peelingy určené na nohy. Po odstranění ztvrdlé kůže je dobré chodidla promasírovat krémem nebo Balzámem na popraskanou pokožku. Ošetřená chodidla zjemní, hydratuje a vyživí.

Balzám můžete po odstraňování pokožky nanést v silnější vrstvě a nohy strčit do igelitových pytlíků, na ně si dát teplé pokožky a zachumlat se do postele. Ráno vás přivítají odpočaté nohy plné síly. Při běžné péči postačí namazaná chodidla překrýt jen ponožkami, i tak budou nožky ráno jako nové.

Zmírněte otoky a zlepšete prokrvení

Velmi důležitá je pravidelná horká lázeň nohou. Báječně při ní zrelaxujete, zlepšíte celkové prokrvení nohou a pokožku změkčíte. Lázeň nohou také zmírní otoky.

Nechte nohy ponořené v lavoru alespoň 15 minut a poté je pečlivě utřete a jemně namasírujte Balzámem na popraskanou pokožku. Pečlivě promasírujte paty, chodidla i jednotlivé prsty. Pokožka bude po lázni krásně změkčená a Balzám na popraskanou pokožku bude mít daleko vyšší účinek.

Pro dokonalou relaxaci a úlevu od unavených či namožených svalů můžete (nejen) svým nohám dopřát také zklidňující a vyživující masáž Masážním balzámem s propolisem. Jemná masáž účinně uleví kloubům, šlachám i svalům, podpoří prokrvení, uvolní křeče, dodá výživu a napomůže k rychlejší celkové regeneraci.

Pravidelná hloubková hydratace

Hrubá pokožka na kolenou, rukou a nohou vás nemusí trápit při každém došlapu, nejedná se o nevratná poškození, ale naopak o záležitost, kterou můžete snadno a rychle změnit. Hrubá pokožka se může vrátit do hebkého a krásného stavu, díky němuž se vám bude lépe sportovat.

Balzám na popraskanou pokožku

Balzám na popraskanou pokožku

Pro takové účely je velmi vhodný Balzám na popraskanou pokožku. Při jeho výrobě jsme se totiž zaměřili zejména na problémy, které trápí sportovce. Unavené prsty po baletu a po fotbale, namožené paty po tenisu, oděrky způsobené lezením na skály, popraskaná pokožka po posilování a gymnastice. Sportovce totiž nejčastěji trápí oděrky, záděry, hrubé paty a vysušená poškozená kůže.

Balzámem si můžete namazat ruce, kolena i paty před samotným fyzickým výkonem a samozřejmě i po sprchování po sportu. Vaše kůže bude díky pravidelné hloubkové hydrataci zdravá, vláčná a jemná. Při svém výkonu se tak nebudete muset soustředit na nepříjemné svědění nebo bolest a dření suché kůže, ale na váš výkon a zážitek ze sportu samotného.

Noční zábaly pro unavené nohy, kolena i ruce

Chcete-li si opravdu ulevit a svému tělu dopřát, můžete vyzkoušet přírodní a velice účinný přípravek vhodný k nočním zábalům. Jedná se o směs dvou ingrediencí – medu a olivového nebo slunečnicového oleje. Přiměřené množství obojího smícháte v poměru 1:1 a nanesete na postižená místa. Pečlivě zabalíte do ručníků a necháte přes noc působit. Podobné přírodní zábaly prospívají i kůži poničené mrazem, větrem nebo naopak vysokou teplotou.

Dopřejte péči pokožce rozpraskaných rukou

Pokud se věnujete horolezectví nebo boxu, vaše ruce dostanou pořádně zabrat. Kromě suché pokožky určitě trpíte spoustou oděrek a nejrůznějších poškození kůže. Když k tomu navíc přidáte nejrůznější domácí práce a mytí nádobí bez rukavic, vaše ruce dostanou pořádně zabrat.

Proto byste jim měli dopřát kvalitní péči, pro tyto účely doporučujeme Balzám na popraskanou pokožku, nebo Bambucký balzám s propolisem, který se účinně postará o každou část vašeho těla. Vaše ruce díky němu dostanou královskou péči, problematická místa se rychle zacelí a pokožka znovu napne.

Náš tip

Balzám na popraskanou pokožku je velmi účinný i na další potíže. Dají se jím namazat popraskané rty na horské túře nebo zjemnit obličej při lyžování. Pokud se rádi sklouznete na lyžích či snowboardu ve vyšších polohách, můžete si s sebou na sjezdovku vzít balzám do kapsy. Zbavíte se zarudlé a nepříjemně ošlehané pokožky a ze svahu se vrátíte se svěží pletí.

Při veškeré péči je třeba si uvědomit, že pokud jste se o pokožku v předchozích pěti letech moc nestarali, za pět dnů její stav nezměníte, ovšem za pět týdnů už dosáhnete perfektních výsledků a za pět měsíců péče budete mít pokožku jako v bavlnce. Všechno chce čas a pokožka v tomto ohledu není výjimkou.

Přečtěte si také:

Aby klouby šlapaly jako hodinky. Užijte si letní cyklocestování!

Venku už je nádherně, cyklostezky se plní a cyklisté dohánějí kilometry, které nenajeli přes zimu. Pořádně zabrat dostávají hlavně kolena – největší klouby v lidském těle. A přitom bolet vůbec nemusejí, stačí jen dodržovat pár zásad a hodně se nám uleví.

Vklouzněte do sandálů s krásnými chodidly

Kůže na chodidlech bývá náchylnější k prasklinkám než jinde na těle, proto byste se o nohy měli starat po celý rok a v létě péči ještě trošku intenzivnit. Připravili jsme pro vás několik tipů, jak se o svá chodidla správně starat.

Průvodce vaším létem - Ahoj, sluníčko!

Slunce je blahodárným tvůrcem života, odstraňovačem deprese a nejlepším producentem vitaminu D, který si naše kůže zpracuje jen při běžném pobytu na slunci. S pobytem na slunci byste to však neměli přehánět. Stejně jako u všeho dobrého i u sluníčka platí: všeho s mírou.

Všechny články z rubriky