Aby nadšení nekončilo rozbalením. Vánoční dárek, který udělá radost hned třikrát.

Aby nadšení nekončilo rozbalením. Vánoční dárek, který udělá radost hned třikrát.

Za největší úspěch při vymýšlení dárků považujeme to, když pro někoho narazíme na ten pravý. Určitě to znáte, prostě takový dárek, u kterého jste si jistí, že jej dotyčný bude s radostí používat ještě dlouho. A co víc, že si s vámi také spojí pěknou vzpomínku. Tenhle princip jsme měli na srdci i při vymýšlení několika dárkových sad, které zdobí voňavé dřevěné balení. Taková sada totiž udělá radost hned třikrát. Chcete vědět jak?

Třikrát hurá

Kde se tedy vezme ta trojitá radost? Poprvé se bude obdarovaný radovat u stromečku, třeba když si (možná i s vámi a) s celou rodinou bude vychutnávat výbornou medovinu z voňavé dárkové sady. Druhá vlna radosti přijde vzápětí. Něco vám totiž prozradíme.

vánoční dárek, dárková sada, hmyzí hotel

Dřevěnou krabici jsme vybrali záměrně, nejen proto, že dobře vypadá a jde hezky recyklovat. Ve skutečnosti kromě krabice darujete i společně strávený čas a hezkou vzpomínku. Obdarovaný ji totiž může rovnou použít na stavbu hmyzího hotelu, což je dle naší zkušenosti velmi oblíbená aktivita, do které se může snadno zapojit celá rodina. Garantujeme, že při stavbě hmyzího hotelu se vyřádí malí i velcí kutilové. A nakonec se bude radovat hmyz, který v hmyzím hotelu na jaře najde klidné útočiště.

Nadšené budou nejen děti, radost z výsledku a dobrého skutku si odnesou všichni. Co takhle si v rodině zasoutěžit o to, komu se „jeho“ část hotelu podaří podaří nejvíc vymazlit?

Co je to vlastně hmyzí hotel a proč bychom ho měli chtít stavět?

Hmyzu v naší přírodě ubývá, snižuje se například množství motýlů, čmeláků i pestřenek, což je dáno hlavně aktuálním stylem zemědělství nebo používáním pesticidů. Hmyzí hotel stavíme proto, abychom poskytli hmyzu klidné místo, ve kterém najde tolik potřebné útočiště a klid na nakladení larev. Pokud byste si o tomto obsáhlém tématu chtěli přečíst více, přečtěte si tento článek.

Proč založit hmyzí hotel teď o Vánocích?

Vánoční svátky jsou ideálním obdobím. Po ruce totiž máte spoustu potřebných věcí. Větvičky? Nějaké jste určitě nasbírali na Vánoční výzdobu. Šišky? Děti je přinesly z procházky. Motouzek? Možná jste ho letos použili na balení dárků. Ale hlavně máte k dispozici čas, kterého možná přes rok není tolik. V dnešní uspěchané době je čas totiž to nejcennější, co můžeme druhým věnovat a vzpomínky na společné zážitky vás budou hřát ještě dlouho. Není nutné čekat na jaro, hotel můžeme do zahrady nainstalovat klidně hned, aby byl v plné parádě připraven na první návštěvníky, jakmile začnou na jaře stoupat teploty.

Co budete potřebovat?

Základ hmyzího hotelu tvoří dřevný rám, tedy v tomto případě dřevěná krabice od naší dárkové sady, která je svými rozměry a členěním ideální. Takže první krok výroby hmyzího domečku máte hotový 😊

jak vyrobit hmyzí hotel z dárkové krabice
Před...

Jako druhý krok se vypravte na sbírací vycházku pro vyplňovací materiál - jestli vyrazíte do lesa, nebo do kůlny už necháme na vás. Pro výplň hotelu můžete využít šišky, rákosová stébla, suchou trávu, slámu, mech, nalámané klacíky nebo větvičky, kořeny, ztrouchnivělé kusy dřeva, kůru, polínka nebo bezové větve. Skvěle se vám bude také hodit původní výplň z dárkové sady a zrecyklovat můžete i některé části vánočního stromečku či vánoční výzdoby. Délku klacíků a stébel přizpůsobte hloubce krabice, tedy rámu hmyzího domku.

vánoční dárek, výroba hmyzího domečku
...a po rekonstrukci :-)

Do rámu můžete dále umístit nařezané dřevěné špalíky s vyvrtanými otvory, ve kterých se hmyz může krásně zahnízdit. Perfektní službu vám udělají i srolované rákosové rohože, pokud už pro ně nemáte využití. Lze použít také staré děrované cihly, případně klasické, do kterých díry vyvrtáte. Špalíky můžete také jednoduše vyrobit z přebytečného kmenu Vánočního stromečku. Veškerý vyplňovací materiál nechte před sestavením domečku důkladně proschnout!

Až budete mít všechny potřeby pohromadě, můžete se pustit do díla! Pokud si s postupem nejste zcela jistí, podrobný návod na stavbu hmyzího hotelu najdete v tomto článku. U nás přestavba dárkové krabice na hmyzí hotel vypadala takto:

přestavba dárkové krabice na hmyzí hotel

Kam hmyzí hotel umístit?

Hmyzí hotel instalujte do zarostlejšího koutu zahrady, ideálně do části, která během jarního a letního období kvete. Najděte mu suché a klidné místo s dostatkem sluníčka, které je dobře chráněno před deštěm.

hmyzí hotel z dárkové sady Pleva

Můžete jej připevnit přímo na stěnu kůlny, na plot nebo zavěsit na strom. Další zajímavou variantou je připevnění hotelu na kůl, který zarazíte do země, takže vypadá jako ptačí budka a může být zároveň okrasným prvkem na zahradě.

Nejobydlenější vyhrává!

Ve skutečnosti vyhrají samozřejmě všichni (a hlavně hmyz). Ale také můžete tenhle projekt pojmout tak trošku jako hru a rodinu si rozdělit na týmy, které se budou moci na stavbě vyřádit a snažit se navzájem trochu trumfnout! Na jaře pak můžete vyhodnotit, čí část hmyzího domečku (nebo sejde-li se krabic více, tak čí domeček) bude obydlenější, tedy bude mít nejvíce zaslepených děr od hmyzu. Tohle baví hlavně děti, ale i ti největší dospěláci umí být pořádně soutěživí.

Kdy hmyzí hotel přivítá první návštěvníky?

Hmyzí hotel poskytne oázu pro nespočet obyvatel naší přírody a dopomůže tak udržovat ekosystém v rovnováze. Hmyzí hotel můžeme instalovat hned v zimě a pomalu se začít těšit na nové návštěvníky, které přivítá na jaře příštího roku, kdy se zakládá a líhne nová generace. Pokud vás třeba na zahradě trápí škůdci, vyšší biodiverzita je prvním krokem k nastolení rovnováhy.

hmyzí domeček výroba z dárkové krabice, pleva

Děti jsou zpravidla nadšené nejen ze stavby hotelu, ale baví je (a věřte, že nejen je) pozorovat, jak se osazenstvo hmyzího domečku mění v průběhu měsíců.

Je libo Hilton nebo malý penzion?

K dispozici máme sady s velkými a malým dřevěnými krabicemi. Podle toho, jakou velikost vyberete, bude obdarovaný moci vyrobit pro hmyz buď menší penzion, nebo pořádný pětihvězdičkový hotel. Hmyz se rád zabydlí v obou variantách a stejně tak se obě budou na zahradě krásně vyjímat. Ze kterých dárkových sad tedy můžete vybírat?


Vánoční dárkové sady, Krabice plná pokladů, pleva

Krabice plná pokladů

Bohatá sada pro ženy v krásné dřevěné krabici, která se skvěle hodí pro hmyzí bydlení ve velkém stylu. Obsahuje medovou kosmetiku pro denní i noční rozmazlení pleti, lahodnou hořkou čokoládu s rouskovým pylem a provokující chuť kakaových bobů v medu pro potěšení chuťových buněk, medovo-malinový pečený čaj a lipovou medovinu pro pohodové chvíle. Překvapte nádherným dárkem plným chutí a vůní včelího úlu.

Kouknout na sadu


Vánoční dárkové sady, Mužská záležitost, pleva

Mužská záležitost

Hrubá stavba pořádného hmyzího hotelu obsahuje zklidňující propolisovou vodu po holení, která obdarovaného po prvním použití přesvědčí, že už nechce žádnou jinou, pánský krém s propolisem, vyvinutý speciálně pro specifické potřeby pánské pleti a medový sprchový šampon pro tělo i vlasy, který je oblíbený mimo jiné i díky své příjemné vůni. Každého milovníka dobrého pití pak potěší naše tradiční potštejnská medovina a z její 5leté sestřičky vypálený Medovec - naše medová pálenka, kterou necháváme zrát ve specifickém prostředí úlu za působení včelího záření.

Kouknout na sadu


Vánoční dárkové sady, Pozornost z úlu pro pány, pleva

Pozornost z úlu pro pány

Sada vhodná pro přestavbu na menší útulnou hmyzí ubytovnu neobsahuje žádné zbytečnosti, což jistě každý praktický muž docení. Medový sprchový šampon se hodí pro rychlou sprchu po sportu i dlouhé vyvalování ve vaně a postará se o důkladné umytí těla i vlasů. Ústní voda s propolisem rozzáří jeho úsměv a poctivá potštejnská medovina mu zase osladí večery. A k tomu ještě kousek rozkvetlé louky pro včely a brouky, jejíž květy potěší budoucí hmyzí podnájemníky.

Kouknout na sadu


Vánoční dárkové sady, Radost na třetí, pleva

Radost na třetí

Základní stavební prvek pro pohodlný hmyzí penzionek v sobě ukrývá voňavé maličkosti, které potěší každou ženu, která ocení kvalitní české produkty a ráda se obklopuje příjemnými vůněmi a krásnými drobnostmi. A co v sadě najde? Medový krém pro ruce jako v bavlnce, Medový balzám na rty pro péči a ochranu, lahodně jemnou akátovou medovinu, voňavou svíčku ze včelího vosku, dekorační pytlíček vonící levandulí a květiny v podobě semínkových kuliček, kterými si může zkrášlit kousek zahrady, balkon či parapet a nabídnout tak svým hmyzím sousedům i něco k snědku.

Kouknout na sadu


Vánoční dárkové sady, Tajemná síla bylin, pleva

Tajemná síla bylin

Další sada ve větší krabici, která je svými dispozicemi předurčena stát se luxusním hmyzím hotelem. S touto sadou, do které jsme nakombinovali to nejlepší z přírody, nemusíte být zrovna ,babka kořenářka', abyste svým blízkým ukázali sílu bylin. Zabalili jsme do ní nápoj plný přírodní energie Erebos Honey, účinnou osvěžující Ústní voda s bylinkami, Louku v kuliče, která potěší i budoucí hmyzí nájemníky, sáček plný voňavé levandule, darkové balení mýdel se včelími produkty a lahodnou Medovinu z Potštejna. Už přemýšlíte nad tím, komu by se líbila?

Kouknout na sadu


Vánoční dárkové sady, Bedýnka plná rozmazlení, pleva

Bedýnka plná rozmazlení

Také tato sada může nabídnout svým budoucím hmyzím obyvatelům velkorysé bydlení. Její obsah jsme koncipovali jako romanticky laděný dárek z lásky pro vaši drahou polovičku, případně jako dárek pro zamilovaný pár. Mateří kašičce se lidově říká "včelagra" a kvalitní čokoláda po staletí platí za účinné afrodiziakum. V kombinaci s horkou vanou plnou šumící voňavé pěny, jemnou září plamenu svíčky a sklenkou lahodné medoviny z Potštejna bude totiž plán na příjemný společný večer jasný, co myslíte?

Kouknout na sadu


Ať sady v dřevěných krabicích udělají mnoho radosti pod stromečkem, potěší svým obsahem a přinesou spoustu hezkých chvil při tvorbě hmyzích domečků a při sledování fascinujícího života jejich nových obyvatel.

Dárkové sady v dřevěných krabicích

Sdílejte produkt s přáteli

Další články, které by se vám mohly také líbit