Co byste měli vědět, než začnete používat přírodní kosmetiku

Co byste měli vědět, než začnete používat přírodní kosmetiku

Tu „svoji “ kosmetiku hledá řada žen poměrně dlouho, stejně jako ideálně sestavený šatník nebo perfektně zorganizovanou kuchyň. Když ale objeví produkty či značku, která jí opravdu sedí, je to láska na celý život. Pokud používáte klasickou kosmetiku z drogerie a přemýšlíte o přechodu na šetrnější přírodní produkty, zřejmě si kladete spoustu otázek. Proto vám na ně odpovíme, než si máznete první přírodní krém na líčka.

Naše osobní zkušenosti i zkušenosti našich zákazníků

Připravili jsme pro vás přehled důležitých věcí, které při přechodu na přírodní kosmetiku řeší naše zákaznice a zákazníci a se kterými máme vlastní zkušenosti i my. Rozhodně není vyčerpávající a neodpovídá na všechny otázky týkající se přírodní kosmetiky, ale poskytne vám dobrý přehled a podporu do začátku.

1. Přírodní kosmetika potřebuje svůj čas

přírodní kosmetika, označení přírodní kosmetiky Pleva

Pokud jste přírodní kosmetiku nikdy nepoužívali a nyní zkoušíte nový krém, novou značku nebo nový šampon, může se stát, že vaše vlasy či pokožka na použití nové kosmetiky ihned zareagují. Efekty přírodní kosmetiky se však nemusí projevit hned po první aplikaci – u řady produktů si můžete na výsledek počkat i týden či dva, v některých případech dokonce měsíc. Období bude delší, pokud přecházíte z konvenční kosmetiky na přírodní. Měníte-li jednu značku přírodní kosmetiky za jinou, změny se projeví daleko rychleji.

Ze zkušenosti víme, že u některých produktů zjistí zákaznice, že jim vyhovují ihned. Například u Krému s kapičkou včelího jedu nebo Bambuckého balzámu s propolisem jsme dostávali reakce a ohlasy zákaznic, které psaly, že jim produkty pomohly prakticky okamžitě a hned si je zamilovaly.

přírodní šampony, krásné vlasy

U jiných produktů – zejména u vlasové kosmetiky – se může kvalita vlasů dokonce krátkodobě zhoršit, aby se následně mohla skokově zlepšit. Typickým příkladem jsou šampony, u kterých si na výsledky někdy opravdu musíte počkat. Minimálně týden může trvat, než z vlasů „smyjete“ svůj předchozí konvenční šampon, a teprve potom se postupně začnou projevovat účinky šamponu přírodního. Proto mu určitě dejte šanci, i když po prvním použití neuvidíte rozdíl.

U řady kosmetických produktů se může stát, že pokožka či vlasy nebudou dlouho reagovat vůbec nijak a vy si řeknete, že přírodní kosmetika zřejmě není pro vás to pravé. Opak může být pravdou, ale musíte jí dát trošku času.

2. Lehké zčervenání a jemné pnutí pokožky je v pořádku

reakce na přírodní kosmetiku, červenání

Některé zákaznice s citlivou pletí mohou pocítit, že jejich pokožka na nové produkty reaguje okamžitě. Po použití krému následuje lehké zčervenání pokožky, jemné pnutí a lehké pálení , které netrvá déle než pár minut. To znamená, že účinné látky v kosmetice působí a reagují s vaší pletí. Jedná se ovšem o krátkodobou reakci v případě, že měníte jeden produkt za jiný, vaše pleť si může na změnu chvilku zvykat.

Přírodní kosmetika navíc využívá přírodní konzervaci všech produktů, na kterou nemusí být vaše pleť zvyklá – může mít zkušenosti s tradičními parabeny nebo odlišnými konzervanty, a proto jsou pro ni naše přírodní látky novinkou. Jemné změny pokožky mohou používání produktu provázet po několik prvních aplikací, poté si na všechny přírodní složky vaše pokožka zvykne a k drobným zarudnutím už docházet nebude.

3. Otok, pupínky a svědění už mohou značit problém

alergie, přírodní kosmetika

Pokud se po prvním použití přírodní kosmetiky objeví otok, pupínky, svědění, delší dobu trvající zarudnutí, intenzivní a déle trvající pálení nebo nějaké jiné nezvyklé projevy, neměli byste už produkt dále používat. Vaší pleti evidentně nevyhovuje. Jsou-li uvedené příznaky pouze mírné, můžete zkusit produkt vícekrát.

V případě alergických reakcí se u druhé aplikace produktu zarudnutí či svědění obvykle ještě více prohloubí a stav pokožky se zhorší. V té chvíli už je jasné, že máte alergii na některou ze složek daného produktu. Pokud se naopak při druhém užití vaše reakce zlepší, možná se jednalo jenom o přirozenou reakci na nový produkt a můžete ho používat i nadále. Je možné, že se alergie mohou objevit i později, klidně po letech používání produktu. I v takovém případě doporučujeme s používáním okamžitě přestat.

4. Oční okolí si žádá citlivou péči

přírodní péče o oční okolí

Pokožka v oblasti očního okolí je vůbec nejtenčí na celém těle, proto je i velmi citlivá. Řada žen má problém s nalezením vhodného krému pro péči o oční okolí, protože po většině konvenčních krémů následuje prudká reakce a výrazné začervenání.

To se ovšem může stát i u přírodního krému, proto doporučujeme vyzkoušet reakci pleti nejdříve například na zápěstí nebo na krku. Stačí lehce namazat, sledovat reakci a až poté nanést na citlivé oční okolí.

5. Přírodní kosmetika může méně pěnit

proč přírodní kosmetika méně pění, sulfáty, přírodní pěnidla

Častým důvodem k překvapení při prvním použití přírodních šamponů, sprchových šamponů, sprchových krémů nebo zubních past bývá zjištění, že méně pění.

Už jsme si na bohaté pěnění běžných přípravků tak zvykli, až jsme získali pocit, že čím více pěny, tím více čistoty. Je to ale skutečně pouhý pocit, množství pěny s mycími schopnostmi nesouvisí. V běžné koupelnové kosmetice zajišťují hojnou pěnivost sulfáty, které v přírodní kosmetice nahrazujeme pěnidly přírodního původu a ta zkrátka pění méně. Možná si na nižší pěnivost budete chvilku zvykat, ale teď už víte, že větší pěnová čepice neznamená větší mycí účinnost.


Pokud máte v plánu postupně vyměnit konvenční kosmetiku za přírodní, doporučujeme vám začít spíše pomalu a postupně. Stejně jako u normální kosmetiky vám nemusí vyhovovat všechny značky a všechny produkty. Některé zákaznice milují naši vlasovou kosmetiku, ale u pleťové musely dlouho hledat ten pravý krém. Zatímco jedné zákaznici vyhovují produkty s mateří kašičkou, druhá preferuje kosmetiku s medem a propolisem.

Každá pleť i každé vlasy jsou jedinečné a může se stát, že vyzkoušíte několik produktů, než si najdete ten „svůj“. Pleť a její nároky se časem mění, proto se může stát, že za jednu či dvě dekády budete potřebovat trochu jiné složení přírodního krému, výživnější, tedy třeba i mastnější. Určitě se proto vyplatí přírodní kosmetiku postupně zkoušet a zůstávat u takových produktů, které vás nadchnou.


Naši přírodní kosmetiku
naleznete tady

Sdílejte produkt s přáteli

Další články, které by se vám mohly také líbit