Guarana: zázračný balzám pro váš organismus

Guarana: zázračný balzám pro váš organismus

Oblíbený plod keře zvaného Paulinie nápojná zaujal nejen původní obyvatele amazonských pralesů, ale také celou západní civilizaci, která ovšem guaranu polyká v tabletách nebo konzumuje prostřednictvím prášku. A to je škoda. Existují totiž i chutnější a praktičtější varianty – lahodné smoothie s Guaranou v medu nebo výborná ovesná kaše se spoustou ovoce a energie.

Guarana roste na Paulinii nápojné

Tento keřík s magickým názvem Paulinie nápojná je středního vzrůstu a pochází z čeledi mýdelníkovitých. Popínavý keř může v dobrých podmínkách dorůst délky až 10 metrů. Původem je z Venezuely a severní Brazílie, ale pro svou oblíbenost se postupně rozšířil i do dalších oblastí. Kvete drobnými bílými nebo nažloutlými květy, tvořícími hrozny. Červené tobolkovité plody obsahují vždy jedno velké černé semeno. Když plody dozrávají, pukají a černé semeno vylézá z dužnaté slupky, díky čemuž pak plody připomínají oči.

guarana, recepty, pleva
Plody Paulinie nápojné
foto: Wikimedia Commons autor: AnitaFortis

guarana, recepty, pleva
Zralé plody připomínají oči
foto: Wikimedia Commons autor: AnitaFortis

Semena guarany jsou známá jako guarana nebo guaraná a hrají důležitou roli v kulturách brazilských kmenů Tupi a Guaraní. Tyto kmeny totiž věří, že rostlina má magické schopnosti, léčí střevní problémy a působí jako prostředek nabytí síly. Už po generace si vypráví báji o „božském dítěti“, které bylo zabito hadem a jehož oči daly vzniknout této rostlině. A právě síla a energie, kterou plody guarany člověku dodávají, jsou darem „božského dítěte“ lidem. V amazonských pralesích užívali příslušníci domorodých kmenů guaranu smíchanou s horkou vodou či mlékem k získání potřebné energie. Jeden šálek takto připraveného nápoje je dokázal zasytit na celý den, proto ho dnes v západní kultuře často využíváme pro podporu hubnutí.

Káva nebo guarana

Jednou z hlavních chemických složek guarany je kofein. Jeho koncentrace v semenech je poměrně vysoká, obsahují 3 až 7 procent kofeinu. Rozdíl mezi kofeinem v guaraně a kávě spočívá zejména v chemické vazbě a způsobu, jakým se kofein do organismu uvolňuje. Množství kofeinu obsažené v guaraně je přibližně čtyřikrát vyšší než v kávě. Guarana navíc obsahuje látky zpomalující vstřebávání kofeinu do organismu. Guarana se tak uvolňuje dlouhodoběji a rovnoměrněji. Nezažijete s ní okamžik krátkého intenzivního povzbuzení a následného útlumu, jako tomu bývá po šálku kávy. Nástup guarany je velmi pozvolný, kofein začíná působit zhruba hodinu až dvě po jejím požití. V organismu ovšem vydrží šest až osm hodin.

Protože v naší nabídce najdete skvělou Guaranu v medu, nesmíme s ohledem na problematiku zdravotních tvrzení o účincích guarany uvádět žádné další informace. Pokud by vás zajímalo více informací, nezbývá nám, než vás odkázat na vyhledávání na internetu. Například zadáním do vyhledávače: "guarana účinky".

Jak konzumovat guaranu

Guarana je u nás k dostání v lékárnách, a to především ve formě tablet. Použít můžete ale také prášek z guarany, ze kterého si můžete připravit teplé i studené nápoje nebo jej využít při přípravě rychlé snídaně.

guarana, recepty, prášek
Prášek ze semen guarany

Obecně se doporučuje jídla či nápoje s guaranou užívat spíše v dopoledních hodinách. Velmi oblíbený je punč nebo čaj z guarany, rychlejší variantou je rozmíchání prášku ve vodě, džusu či ovocné šťávě, ale můžete ji také posnídat.

Vyzkoušejte naše tipy na rychlé a chutné snídaně s guaranou:

Guarana s ovocem

guarana s ovocem, recept

Pokud vám vyhovují opravdu rychlé a vydatné snídaně, můžete smíchat jednu lžičku guarany se směsí ovoce. Výborně se s ní kombinují banán, jablka nebo hrušky.

Možná vám je prášek ze semen guarany proti srsti, proto můžete vyzkoušet daleko chutnější mňamku, naši výtečnou Guaranu v medu. Postup přípravy snídaně je prakticky stejný: ovoce nakrájíte, nasypete do misky a pokapete jednou lžičkou Guarany v medu.

A už se můžete těšit na celý den.

Smoothie s Guaranou v medu

Na lahodné smoothie s Guaranou v medu budete potřebovat:

 • mléko (může být i rostlinné)
 • polovinu jablka
 • polovinu banánu
 • 3 polévkové lžíce müsli nebo ovesných vloček
 • 1 čajovou lžičku Guarany v medu

Všechny ingredience smíchejte dohromady, přidejte obvyklé množství mléka a vše důkladně rozmixujte.

Bílý jogurt s Guaranou v medu

guarana v medu s bílým jogurtem, recept

Nemáte rádi monotónní snídaně? Vyzkoušejte na přípravu snadnou, ale vydatnou změnu.

Do obyčejného bílého jogurtu přidejte jednu lžičku Guarany v medu, pokud je třeba přislaďte samotným medem. Dále už můžete dochucovat dle vlastní chuti a fantazie ovocem, sušeným ovocem, ovocnými šťávami, sirupy, ořechy, semínky,...

Jogurt s guaranou vás výborně zasytí na první polovinu dne a skvěle vás naladí na všechna vaše dobrodružství.

Ovesná kaše s Guaranou v medu

Na poctivou ovesnou kaši budete potřebovat:

 • 1 jablko nahrubo nastrouhané
 • 1 hrnek ovesných vloček
 • 4 hrnky vody
 • 80 g sušeného ovoce (hrozinky, švestky, meruňky, fíky, datle, kustovnici)
 • 3 lžíce chia semínek
 • 1 čajovou lžičku Guarany v medu
 • špetku soli
 • k servírování se bude hodit hrst ovoce a lžíce oříšků (mandle, lískové, pekanové nebo vlašské ořechy) či semínek

Všechny ingredience kromě guarany v medu dejte do středně velkého hrnce. Pokud použijete švestky, meruňky nebo vetší sušené plody, pokrájejte je. Postavte na plotnu a 5 minut povařte. Sušené ovoce potřebuje změknout a povolit. Hotovou kaši rozmixujte tyčovým mixérem, v závěru přidejte guaranu v medu. Pokud se vám bude zdát málo sladká, můžete dosladit medem. Kaši rozlijte do misek a navrch nasypte čerstvé ovoce a ořechy.

Věříme, že vám vydatné snídaně zpříjemní rána a dodají energii na celý den. Nicméně guaranu v medu nemusíte používat jen na přípravu snídaní, ale můžete si každé ráno lžičku medu s guaranou vycucat jako sladkou tečku pro příjemnější start do nového dne. Použít ji můžete i při pečení, ovšem tam ji budete muset kombinovat s čistým medem či třtinovým cukrem. Guaranu v medu si také můžete dát do auta, kde se bude hodit jako vzpruha na dlouhé cesty.

Degustace - zážitek pro celou rodinu

Dárková krabička s medy - mateří kašička, guarana a pohyb v medu

Sdílejte produkt s přáteli

Další články, které by se vám mohly také líbit