Pro menší objednávky Zásilkovna za 69 Kč, pro objednávky nad 2300 Kč poštovné zdarma.

Aby nadšení nekončilo rozbalením - vánoční dárek, který udělá radost hned třikrát

Aby nadšení nekončilo rozbalením - vánoční dárek, který udělá radost hned třikrát

Za největší úspěch při vymýšlení dárků považujeme to, když pro někoho narazíme na ten pravý. Určitě to znáte, prostě takový dárek, u kterého jste si jistí, že jej dotyčný bude s radostí používat ještě dlouho. A co víc, že si s vámi také spojí pěknou vzpomínku. Tenhle princip jsme měli na srdci i při vymýšlení několika dárkových sad, které zdobí voňavé dřevěné balení. Taková sada totiž udělá radost hned třikrát. Chcete vědět jak?

Třikrát hurá

Kde se tedy vezme ta trojitá radost? Poprvé se bude obdarovaný radovat u stromečku, třeba když si (možná i s vámi a) s celou rodinou bude vychutnávat výbornou medovinu z voňavé dárkové sady. Druhá vlna radosti přijde vzápětí. Něco vám totiž prozradíme.

Dřevěnou krabici jsme vybrali záměrně, nejen proto, že dobře vypadá a jde hezky recyklovat. Ve skutečnosti kromě krabice darujete i společně strávený čas a hezkou vzpomínku. Obdarovaný ji totiž může rovnou použít na stavbu hmyzího hotelu, což je dle naší zkušenosti velmi oblíbená aktivita, do které se může snadno zapojit celá rodina. Garantujeme, že při stavbě hmyzího hotelu se vyřádí malí i velcí kutilové. A nakonec se bude radovat hmyz, který v hmyzím hotelu na jaře najde klidné útočiště.

Nadšené budou nejen děti, radost z výsledku a dobrého skutku si odnesou všichni. Co takhle si v rodině zasoutěžit o to, komu se „jeho“ část hotelu podaří podaří nejvíc vymazlit?

Náš tip

Co je to vlastně hmyzí hotel a proč bychom ho měli chtít stavět?

Hmyzu v naší přírodě ubývá, snižuje se například množství motýlů, čmeláků i pestřenek, což je dáno hlavně aktuálním stylem zemědělství nebo používáním pesticidů. Hmyzí hotel stavíme proto, abychom poskytli hmyzu klidné místo, ve kterém najde tolik potřebné útočiště a klid na nakladení larev. Pokud byste si o tomto obsáhlém tématu chtěli přečíst více, přečtěte si tento článek.

Proč založit hmyzí hotel teď o Vánocích?

Vánoční svátky jsou ideálním obdobím. Po ruce totiž máte spoustu potřebných věcí. Větvičky? Nějaké jste určitě nasbírali na Vánoční výzdobu. Šišky? Děti je přinesly z procházky. Motouzek? Možná jste ho letos použili na balení dárků. Ale hlavně máte k dispozici čas, kterého možná přes rok není tolik. V dnešní uspěchané době je čas totiž to nejcennější, co můžeme druhým věnovat a vzpomínky na společné zážitky vás budou hřát ještě dlouho. Není nutné čekat na jaro, hotel můžeme do zahrady nainstalovat klidně hned, aby byl v plné parádě připraven na první návštěvníky, jakmile začnou na jaře stoupat teploty.

Co budete potřebovat?

Základ hmyzího hotelu tvoří dřevný rám, tedy v tomto případě dřevěná krabice od naší dárkové sady, která je svými rozměry a členěním ideální. Takže první krok výroby hmyzího domečku máte hotový 😊

jak vyrobit hmyzí hotel z dárkové krabice
Před...

Jako druhý krok se vypravte na sbírací vycházku pro vyplňovací materiál - jestli vyrazíte do lesa, nebo do kůlny už necháme na vás. Pro výplň hotelu můžete využít šišky, rákosová stébla, suchou trávu, slámu, mech, nalámané klacíky nebo větvičky, kořeny, ztrouchnivělé kusy dřeva, kůru, polínka nebo bezové větve. Skvěle se vám bude také hodit původní výplň z dárkové sady a zrecyklovat můžete i některé části vánočního stromečku či vánoční výzdoby. Délku klacíků a stébel přizpůsobte hloubce krabice, tedy rámu hmyzího domku.

vánoční dárek, výroba hmyzího domečku
...a po rekonstrukci :-)

Do rámu můžete dále umístit nařezané dřevěné špalíky s vyvrtanými otvory, ve kterých se hmyz může krásně zahnízdit. Perfektní službu vám udělají i srolované rákosové rohože, pokud už pro ně nemáte využití. Lze použít také staré děrované cihly, případně klasické, do kterých díry vyvrtáte. Špalíky můžete také jednoduše vyrobit z přebytečného kmenu Vánočního stromečku. Veškerý vyplňovací materiál nechte před sestavením domečku důkladně proschnout!

Až budete mít všechny potřeby pohromadě, můžete se pustit do díla! Pokud si s postupem nejste zcela jistí, podrobný návod na stavbu hmyzího hotelu najdete v tomto článku. U nás přestavba dárkové krabice na hmyzí hotel vypadala takto:

Kam hmyzí hotel umístit?

Hmyzí hotel instalujte do zarostlejšího koutu zahrady, ideálně do části, která během jarního a letního období kvete. Najděte mu suché a klidné místo s dostatkem sluníčka, které je dobře chráněno před deštěm. Můžete jej připevnit přímo na stěnu kůlny, na plot nebo zavěsit na strom. Další zajímavou variantou je připevnění hotelu na kůl, který zarazíte do země, takže vypadá jako ptačí budka a může být zároveň okrasným prvkem na zahradě.

Náš tip

Nejobydlenější vyhrává!

Ve skutečnosti vyhrají samozřejmě všichni (a hlavně hmyz). Ale také můžete tenhle projekt pojmout tak trošku jako hru a rodinu si rozdělit na týmy, které se budou moci na stavbě vyřádit a snažit se navzájem trochu trumfnout! Na jaře pak můžete vyhodnotit, čí část hmyzího domečku (nebo sejde-li se krabic více, tak čí domeček) bude obydlenější, tedy bude mít nejvíce zaslepených děr od hmyzu. Tohle baví hlavně děti, ale i ti největší dospěláci umí být pořádně soutěživí.

Kdy hmyzí hotel přivítá první návštěvníky?

Hmyzí hotel poskytne oázu pro nespočet obyvatel naší přírody a dopomůže tak udržovat ekosystém v rovnováze. Hmyzí hotel můžeme instalovat hned v zimě a pomalu se začít těšit na nové návštěvníky, které přivítá na jaře příštího roku, kdy se zakládá a líhne nová generace. Pokud vás třeba na zahradě trápí škůdci, vyšší biodiverzita je prvním krokem k nastolení rovnováhy.

Děti jsou zpravidla nadšené nejen ze stavby hotelu, ale baví je (a věřte, že nejen je) pozorovat, jak se osazenstvo mění v průběhu měsíců.

Je libo Hilton nebo malý penzion?

K dispozici máme sady s velkými a malým dřevěnými krabicemi, takže si stačí vybrat podle toho, jestli plánujete vyrobit pro hmyz spíše menší penzion nebo pořádný pětihvězdičkový hotel. Hmyz se rád zabydlí v obou variantách a stejně tak se obě budou na zahradě krásně vyjímat. Ze kterých dárkových sad tedy můžete vybírat?

Vánoční dárkové sady, Krabice malých radostí, pleva

Krabice malých radostí

Sada vhodná pro přestavbu na menší útulnou hmyzí ubytovnu je plná malých radostí. Příjemný pocit jemných rukou, když jim po náročném dni dopřejete zaslouženou péči voňavého medového krému. Chvíle pohody se sklenkou lahodné potštejnské medoviny. Požitek z jedinečné jemně hořkosladké chuti kakaových bobů v medu. Pohled na vlastnoručně vypěstované květy plné barev a bzukotu. A příjemný pocit při sledování zabydlujících se hmyzích sousedů.
Kouknout na sadu

Vánoční dárkové sady, Medové pohlazení, pleva

Medové pohlazení

Sada, která je svými dispozicemi předurčena stát se luxusním hmyzím hotelem. Produkty jsme do ní poskládali tak, aby byla co nejuniverzálnější a stala se milým dárkem pro každou ženu. Hodí se pro maminku, babičku i přítelkyni. Každá bude s radostí objevovat její kouzelné medové poklady, které pohladí po těle i na jazyku. A na jaře se může těšit z rašících lučních květin a ožívajícího hmyzího hotelu.
Kouknout na sadu

Vánoční dárkové sady, Pro lepší den, pleva

Pro lepší den

Základní stavební prvek pro pohodlný hmyzí penzionek v sobě ukrývá voňavé rozmazlení a krásné chvilky relaxace a odpočinku. Přírodní péče od včeliček s medem, včelím jedem a vůní levandule pro krásnou tvář a zdravou, hebkou pokožku a jedinečná medovina s černým rybízem z limitované edice pro příjemné chvíle, třeba při společném budování hmyzího domečku.
Kouknout na sadu

Vánoční dárkové sady, Krabice plná pokladů, pleva

Krabice plná pokladů

Nádherný balíček ze včelího úlu v krásné dřevěné krabici, která se skvěle hodí pro hmyzí bydlení ve velkém stylu. Obsahuje voňavou kosmetiku plnou včelích pokladů pro rozmazlení těla a lahodnou černorybízovou medovinu pro rozmazlení chuťových buněk. Dárek, který přinese radost i dlouho po Vánocích a to jak obdarované, tak novým hmyzím nájemníkům.
Kouknout na sadu

Přečtěte si také:

Tipy na luxusní vánoční dárky pro muže

Taky vám připadá, že pro muže se dárky shání „nějak obtížněji“ než pro ženy? Naše skromné drahé polovičky většinou všechno mají, nepotřebují ani polovinu toho, co my..

Co se píše na včelnici aneb knihy ze světa včel

"Kniha je slepený nebo sešitý svazek listů, který je popsaný a může být doplněn ilustracemi." Definice knihy je velice neosobní, což ale nelze říci o knihách, které jsme si v Potštejně oblíbili natolik, že se o ně s vámi rádi podělíme.

Proč bychom měli chránit včely a hmyz

Pokud by úhyn hmyzu pokračoval stejným tempem jako doposud, nebude už za 100 let hmyz na naší planetě vůbec. Zkuste si představit důsledky úhynu hmyzu na celý ekosystém a zvažte, zda byste několika jednoduchými kroky nemohli k přežití hmyzu přispět.

Všechny články z rubriky