0 Kč(0 ks)
Zpět

Trápení s lupy

Trápení s lupy

02. 07. 2017

Lupy dlouhodobě trápí zhruba polovinu populace. Ať už se jedná o mastné svědivé lupy nebo suché vypadávající lupy, které jsou na košili dřív, než stihnete zapnout všechny knoflíčky. Na vině může být hned několik faktorů: kvasinky, jídelníček, nevhodné vlasové produkty, stres nebo jiné kožní choroby. Začínáte-li léčbu šamponem proti lupům, dopřejte mu na regeneraci vaší pokožky alespoň 2 měsíce. Když nebudete čekat zázrak do druhého dne a trpělivě si počkáte na výsledky, uvidíte, zda přípravek skutečně funguje.

Problémy s lupy má polovina populace

Pokud trpíte lupy, nemáte nijak ojedinělý problém – lupy trápí polovinu vašich známých a kolegů a jsou vůbec nejčastějším onemocněním kůže. Projevují se protivným svěděním hlavy a drobnými šupinkami ve vlasech a v horším případě také na ramenou. Lupy jsou zánětem pokožky, konkrétně jde o zrychlený vývoj svrchní šupinaté vrstvy pokožky. Nahromaděné šupinky se pak logicky uvolňují a padají všude tam, kde je to nevhodné. Zdravá pokožka se obnovuje v intervalu tří až čtyř dnů – trpíte-li lupy, je tento interval nepoměrně kratší.

lupy
S lupy bývá spojeno protivné svědění

Mastné nebo suché lupy

Ani lupy se neprojevují u všech lidí stejně, rozlišujeme dva základní typy – lupy mastné a lupy suché. Suché lupy se viditelně sypou, šupinky kůže jsou maličké a většinou vám padají na ramena. Mastné lupy, které mohou být způsobeny i kožním onemocněním seborea, naopak zůstávají na pokožce. Mají nažloutlou barvu a hůře se odlupují, proto se lidé trpící mastnými lupy také častěji škrábou a pociťují silné svědění. Mastné lupy naopak většinou nenajdete na ramenou či pracovním stole, může je ale doprovázet zápach. Suché lupy jsou vždy bez zápachu a nesvědí.

Proč lupy vznikají

Příčina vzniku lupů souvisí s reakcí na kvasinky, které se živí kožním mazem a zanechávají po sobě na kůži vedlejší produkt. Kůže některých lidí má s tímto produktem problémy, reaguje podrážděním a právě tvorbou lupů. Lupy mohou ale vznikat také v obdobích se zvýšeným stresem nebo jako reakce na nevhodný šampon či vlasovou vodu. Někdy jsou průvodním znakem lupénky či neurologických chorob.

Jak se lupů zbavit

Náš tip

Dejte vlasům 2 měsíce

Ať už vás trápí lupy, vypadávání vlasů nebo dermatitida, musíte dát své pokožce i vlasům čas na regeneraci. Reklama samozřejmě slibuje viditelné výsledky už po prvním umytí, ale pravda je trošku jinde. Problémy s vlasy jsou běh na delší trať a nemůžete čekat, že po týdnu uvidíte převratné zlepšení. Pokud zkoušíte nový šampon nebo vlasovou vodu a chcete zjistit, zda opravdu funguje, používejte přípravek minimálně 2 měsíce. Po osmi týdnech totiž účinné látky opravdu proniknou tam, kde jsou potřeba, a vy zjistíte, zda je pro vás tento přípravek vhodný.

Většina lidí vyrazí do drogerie a zkusí šampon proti lupům. Pokud nevidí výsledky okamžitě, s jeho používáním přestane. To je však chyba, protože pokožka i vlasy potřebují na regeneraci čas, a to minimálně 2 měsíce. I tak se ale jedná spíše o krátkodobější řešení a lupy se mohou objevit znovu. Proto je třeba pátrat především po příčinách. Pokud vás svědivé či suché lupy trápí delší dobu, navštivte kožního lékaře či trichologa, který provede vyšetření vlasové pokožky. Díky vyšetření odborník odhalí příčiny a řekne vám, zda jsou na vině kvasinky, vaše povýšení v práci a stres s ním spojený nebo nevhodná skladba jídelníčku.

Pokud chcete stav pokožky hlavy vylepšit ještě před návštěvou lékaře, uvažujte o pravidelné masáži hlavy konečky prstů. Můžete zkusit na pokožku hlavy při masáži kápnout i trochu citronové šťávy. Pokud hledáte přírodní pomoc, zvolte odvar z kopřivy nebo máty. Zároveň zvyšujte příjem vitaminu B, třeba prostřednictvím masa a vajec.

 

Šampon s propolisem - Pleva

Šampon s propolisem - Pleva

Vlasová voda s propolisem - Pleva

Vlasová voda s propolisem - Pleva

Šampon s propolisem velké 500g balení - Pleva

Šampon s propolisem velké 500g balení - Pleva

Přečtěte si také:

Seborea – příčiny vzniku, prevence a přírodní řešení

Kožní onemocnění seborea se vyskytuje nejčastěji v oblasti mazových žláz. Projevuje se mastnou, lupovitou a zánětlivou kůží na pokožce hlavy, v T-zóně, kolem uší, obočí nebo na zadní části zad. Toto nepříjemné onemocnění není přenosné, ale pacienti jím zpravidla trpí dlouhodobě.

Velké šamponové testování aneb „I moje kadeřnice se ptala, jaký šampon používám“

Naše šampony jsme podrobili velkému testování a nechali je prověřit těmi nejpovolanějšími – ženami různého věku, zaměstnání i kvality a stavu vlasů. Přečtěte si, jak naše šampony dopadly a jak dovedou pomoci s jednotlivými vlasovými problémy.

Medové masky: jak se postarat o vlasy po náročné dovolené?

Třikrát denně ve vodě, vlásky necháváme jen tak uschnout, žádné šampónování ani jiná ochrana... A už po pár týdnech máme na hlavě spíše smeták než krásný účes. Poradíme vám, jak vlasy po létě rychle zregenerovat a ještě více jim neuškodit.

Všechny články z rubriky

Diskuse

SkypeFacebookTwitter

Mobil: 739 045 380
Po-Pá: 7:00 - 15:00
Email: obchod@pleva.cz