Jaký je nejlepší recept na Vosí hnízda? Přece ten s medem!

Jaký je nejlepší recept na Vosí hnízda? Přece ten s medem!

Tak jsem se letos rozhodla udělat jako předpremiéru na vánoční cukroví Vosí hnízda. Každoročně si nové cukroví alespoň v poloviční dávce zkouším již před Vánoci, abych pak nebyla rozčarovaná z toho, co to vlastně vzniklo.

Na toto cukroví existuje nejen spousta receptů, ale existují také různé používané názvy, nejčastější jsou Vosí hnízda, Včelí úly, Vosí úly a Úlky. V konečné fázi ale vždy jde o stejné cukroví. Všichni mají samozřejmě ten svůj recept na nejlepší vosí hnízda, na který nedají dopustit. Já vyzkoušela tento recept, je mi sympatický, protože se do něho nepřidává cukr :-)


Recept na ořechová vosí hnízda s medem:

Kuličky

Těsto:

  • 80 g mletých ořechů (druh ořechů vyberte dle chuti)
  • 100 g namletých piškotů
  • 50 g másla
  • 1 bílek
  • piškoty na spodek úlků

Žloutkový krém do vosích hnízd:

  • 3 žloutky
  • 1 lžíce medu
  • 100 g másla
  • 3 lžíce rumu

Postup:

Nejdříve si připravíme těsto. Nameleme piškoty a ořechy, přidáme bílek a máslo a vypracujeme těsto. Necháme ho vychladit nejméně 3 hodiny.

Mezitím nachystáme žloutkový krém. Žloutky s medem ušleháme nad vodní parou do husta. Vyšleháme máslo a postupně do něj zašleháváme vychladlou vaječnou směs a nakonec opatrně zašleháme rum.

Po třech hodinách vyndáme těsto z lednice, formičku na vosí hnízda vysypeme cukrem, nebo můžete jako já formičku vyložit mikrotenovým sáčkem. Do formičky důkladně vtlačíme kousek těsta, aby dosahoval kousek pod okraj (při dělání dírky na náplň se těsto o kousek vytlačí). Na správné množství za chvilku přijdete a potom už to půjde samo :-) Vařečkou nebo tvořítkem uděláme do těsta dírku, kterou naplníme žloutkovým krémem a přikryjeme piškotem, který lehce přitiskneme, aby se k těstu přilepil. Hotový úlek opatrně vyndáme z formičky a můžeme dozdobit dle fantazie.

nejlepší recept na vosí hnízda, s medem

medová hnízda s ořechy a medem, nejlepší recept

Výše uvedený žloutkový krém můžete nahradit vaječným koňakem. Nám nejvíce chutnala vosí hnízda plněná domácím vaječným koňakem s medem, vyzkoušený recept na něj najdete v tomto článku. Hmm byla to mňamka, letos je zařadím do seznamu vánočního cukroví. Ale určitě udělám větší dírku, aby se tam vešlo víc náplně.

Je to nepečené cukroví, takže jej určitě stačí udělat těsně před Vánoci (ono by se těch Vánoc totiž stejně nemuselo ani dožít :-). A mimochodem, už jste vyzkoušeli úžasné medovníkové kuličky? Po těch se totiž také jen zapráší. Krásné medové Vánoce!


Hledáte další inspiraci pro recepty na vánoční cukroví a jiné medové dobroty? Stáhněte si náš ebook!

 

Veronika Plevová
včelařka

Pokud je potřeba vytáčet nebo kontrolovat včelky – vždy se toho Veronika účastní. Pokud máte v eshopu zapeklitý dotaz, vyřizuje ho také Veronika. Ve svém volném čase ráda chodí po horách, včelaří a hlavně vaří. V našem magazínu od ní najdete hned několik úžasných receptů a tipů. Momentálně je na mateřské dovolené.

Sdílejte produkt s přáteli

Další články, které by se vám mohly také líbit