Apiterapie nabírá na síle. V Rumunsku léčí roztroušenou sklerózu

Apiterapie nabírá na síle. V Rumunsku léčí roztroušenou sklerózu

Apiterapie je forma alternativní medicíny, ve které se k léčbě používají produkty včelek. Možná vás překvapí, kolik takových produktů je – med, propolis a mateří kašičku asi známe všichni, využívá se ale také jed ze včelích žihadel, včelí vosk nebo i samotný pyl. Rumunsko jako první země EU uznalo apiterapii jako součást vědecké medicíny a zařadilo ji do řádného lékařského studia. Zajímavý je ale především rozsah onemocnění, který dokážou včelí produkty léčit.

Jak informoval server Lidovky.cz v článku Med pomáhá hojit, pyl zase trávit. V Rumunsku využívají včely při léčbě, vyrábějí v Rumunsku z těchto ingrediencí třicet homologovaných výrobků, které se používají při léčbě různých onemocnění. A nejde jen o banální problémy s pletí nebo bolesti zubů. Včelí jed (apisin, apitoxin) má mnoho příznivých účinků. A v Rumunsku přišli dokonce na to, jak jej zpracovat a využít při léčbě roztroušené sklerózy.

„Úl je nejstarší a nejzdravější přírodní lékárnou“

Cristina Mateescuová, generální ředitelka rumunského Ústavu pro výzkum a vývoj včelích produktů

Zajímavě napsaný článek zmiňuje také druhý, skeptický pohled lékařů, nicméně pozitivní účinky včelích produktů postupně začínají prokazovat i nejrůznější studie. Podle samotných pacientů mají tyto přírodní medikamenty sice pomalejší nástup, účinky jsou ale hlubší a trvanlivější. Doufejme, že se objeví další možnosti, jak včelí produkty využívat.

PS: Včelí jed se získává bez toho, aby včelka přišla o žihadlo a zemřela.

Sdílejte produkt s přáteli

Další články, které by se vám mohly také líbit