0 Kč(0 ks)
Zpět

Lupénka

Lupénka

13. 06. 2017

Lupénka se četností svého výskytu pomalu řadí k civilizačním chorobám. Jedná se o onemocnění, které se sice částečně dá vyléčit, ale propukají u něj hojné recidivy. Nejčastěji se poprvé projeví mezi desátým a třináctým rokem života, ale může vás zastihnout i v pozdějších obdobích hormonálních změn, například po porodu nebo v období přechodu. Dobrá zpráva je, že lupénku můžete léčit vnitřními i vnějšími prostředky, navíc můžete proces uzdravování podpořit zdravým životním stylem.

Chronické kožní onemocnění

Náš tip

Lupénku není možné úplně vyléčit, ale dají se úspěšně zmírnit její příznaky a projevy.

Lupénka patří k chronickým kožním onemocněním, u nichž probíhají časté návraty a opakování. Její latinský název je odvozen od slova „psora“ označujícího škrábání či odlupování. Jedná se o viditelnou poruchu kůže, tedy neinfekční, zánětlivé a autoimunitní onemocnění. V současné době je lupénka tak častá, že se pomalu začíná řadit k civilizačním chorobám.

Lupénka začíná při hormonálních změnách

Lupénka propukne většinou mezi desátým až třináctým rokem života, ale není to pravidlem – může tedy začít dříve i později. K lupénce často vedou také rodinné dispozice a bohužel se tradičně dědí z generace na generaci. Nemoc často propukne při stresové situaci nebo se s ní pacient poprvé setká při celkových hormonálních změnách, nejčastěji v pubertě, u žen pak v těhotenství nebo v období přechodu.

Lupénku způsobuje genetika, infekce, ale také stres

lupénka
Jedním ze spouštěčů lupénky může být stres

O příčinách a faktorech vyvolávajících lupénku se v odborných kruzích velmi často diskutuje a názory na problém nejsou zdaleka jednotné. Velmi častým faktorem vzniku lupénky bývají právě rodinné dispozice, od babičky ji tedy dostane maminka a od ní pravděpodobně i dcera. Další příčinou jsou infekce dýchacích cest, poranění, vnitřní choroby, ale také hormonální vlivy. Překvapivě mohou lupénku vyvolat také podněty s kůží zdánlivě nesouvisející jako například stres, alkohol či pobyt v prostředí se suchým vzduchem nebo nízkými teplotami.

Sedmkrát rychlejší odlupování kůže

Při lupénce dochází k velmi rychlému odlupování pokožky, které probíhá až sedmkrát rychleji než u běžné zdravé pokožky. Její příčina není úplně zřejmá, ale považuje se za autoimunitní onemocnění. Při takovém onemocnění se aktivují bílé krvinky a vzniká kožní zánět – kožní buňky se velmi rychle začínají množit, rychleji rostou, ale také nedokonale rohovějí. To prakticky znamená neustálé odlupování kůže provázené nepříjemným svěděním a škrábáním.

Náš tip

Běžná kožní buňka, která je zdravá, vyzraje a dostane se na povrch kůže zhruba za měsíc, u lupénky tento proces proběhne za 4 dny. Jedná se tedy o sedminásobné zrychlení.

Vnější a vnitřní léčba

Dobrá zpráva je, že lupénka je v dnešní době již velmi dobře léčitelná, nicméně jedním dechem musíme dodat, že i tak dochází k častým recidivám, popř. dojde léčbou pouze ke zmírnění příznaků.

lupénka, pobyt u moře
Příjemnou možností léčby je pobyt u moře

Lupénku můžete léčit vnitřními i vnějšími prostředky. Do druhé skupiny se tradičně řadí krémy, masti, roztoky a gely. Dnes je k dispozici široká škála krémů a mastí s některým z přírodních produktů. Pokud půjdete k lékaři, nebo na kožní, často dostanete masti a krémy na bázi kortikoidů. O kortikoidech najdete mnoho informací, ale asi nejdůležitější je, že kortikoidy neléčí vlastní onemocnění a při dlouhodobém používání kortikoidů dochází k potlačení vlastní obranné reakce kůže. Dříve platilo, že tyto léky lékaři předepisují zejména v akutních fázích onemocnění, praxe bohužel bývá taková, že to je první mastička, se kterou člověk odejde z ordinace. V určitých případech lékař doporučuje léčbu ultrafialovým světlem, která probíhá v nemocnici, ambulantně nebo si za ní rovnou vyjedete do lázní. Příjemnou léčbou může být také pobyt u moře.

Babské rady

Náš tip

Léčbu podpoříte zdravým životním stylem a šetrnou hygienou. Vyhněte se obloukem kouření a alkoholu. Důležitou roli hraje také vaše dobrá nálada a to, jak se umíte poprat se stresem.

Ať už se s lékařem rozhodnete pro jakékoli řešení lupénky, vždy můžete léčbu podpořit zdravým životním stylem. Dbejte především na správnou vlhkost vzduchu doma i v práci. Zatímco doma můžete na topení připevnit nádržku s vodou nebo si koupit profesionální zvlhčovač, v práci to bude poněkud těžší, protože kanceláře často trpí tzv. syndromem nemocných budov. Zkuste tedy alespoň často větrat, pořídit si na pracovní stůl dvě květiny, celý den dostatečně pít a aktivně se hlásit o každou pochůzku, byť byste měli vyrazit jen o dvě ulice dál na poštu. Základem léčby je pravidelná, ale zároveň šetrná hygiena. Po každém sprchování či koupání bude kůže potřebovat dostatečné promaštění a hydrataci. Odolnost proti lupénce můžete podpořit i některými potravinami, zvýšenou konzumací vitaminu E a C, zinku, selenu nebo rybího tuku. Fytoterapeuti používají při léčbě lupénky několik léčivých bylin, například lopuch nebo jetel.

Úvodní foto: Wikimedia Commons, autor Jacopo188, CC BY-SA 3.0

Přečtěte si také:

Co všechno nesmíme psát na webu

Možná jste si všimli, že v posledních několika letech už nepopisujeme zdravotní účinky medu, propolisu nebo třeba pylu tak podrobně a obsáhle jako dřív.

Představujeme bambucký balzám s propolisem

Přišli jsme na čistě přírodní recept, který dokáže oddálit tvorbu vrásek a přitom chránit pokožku před každodenními škodlivinami a oxidačním stresem. Vhodný jako mast i jako pleťový krém.

Věděli to už Egypťané. Propolis nám pomáhá přes 3000 let

Čas od času probleskne médii zpráva, že vědci překvapivě objevili v té či oné přírodní surovině doposud nepopsané léčivé účinky. Pokud se ale podíváme do historie, často zjistíme, že to samé zjistili naši předci už stovky let před námi.

Všechny články z rubriky

Diskuse

SkypeFacebookTwitter

Mobil: 739 045 380
Po-Pá: 7:00 - 15:00
Email: obchod@pleva.cz